
Da li je moguće istovremeno biti zaražen sa dva soja kovida?
Svetom sada uglavnom kruže dva soja koronavirusa, delta i omikron.

Foto: Pixabay
Stručnjaci za zarazne bolesti i epidemiolozi pokušali su za Health da objasne kakva je mogućnost zaraze s dva soja istog virusa i šta to znači za zdravlje.
Iako dvostruka infekcija nije uobičajena, postoje najmanje tri dokumentovana slučaja zaraze s dva soja koronavirusa u isto vreme, piše Health.
Naučni rad, predstavljen na Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti prošlog leta, otkrio je slučaj devedesetogodišnje žene iz Belgije koja je imala alfa i beta varijantu virusa. Posle nekoliko dana žena je umrla, a izvor dvostruke infekcije lekari nisu uspeli da objasne.
Izlaganje obema varijantama
Drugi rad, iz aprila 2021. godine, objavljen u časopisu "Virus Research", identifikovao je dva pacijenta u tridesetim godinama, u Brazilu, koji su bili zaraženi s dve varijante virusa, oba s blagim simptomima.
Iako još nema dokumentovanih izveštaja o koinfekciji varijantama delta i omikron, lekari kažu da se to, s molekularne tačke gledišta, može dogoditi. Treba napomenuti da u sva tri slučaja stručnjaci nisu bili sigurni u izvor dvostruke zaraze.
"Zamislite da ste u punom kafiću gde ima više zaraženih, neki s omikronom, neki s deltom, svi oni izbacuju čestice u vazduh, izlažući vas obema varijantama. Na taj način možete dobiti obe varijante", kaže dr Tomas Ruso sa Univerziteta Bafalo.
Dvostruka infekcija ne znači jače simptome
Omikron inficira jedne ćelije, delta druge. Kada virus uđe u telo, čestice se neće vezati za svaku pojedinu ćeliju, tako da se kod koinfekcije različiti sojevi virusa vežu za različite ćelije u isto vreme.
Osim istovremeno, različitim sojevima možete se zaraziti u bliskom sledu, iako je ovaj scenario manje verovatan, zbog imuniteta koji telo počinje da razvija kod prve zaraze. To se događa i kod drugih infekcija, na primer kod gripa.
A kako ćete znati da li imate oba prevladavajuća soja virusa istovremeno?
Verovatno nećete znati jer PCR testovi i brzi testovi ne rade genomsko sekvenciranje virusa. Ni ne morate da znate koju varijantu virusa imate, jer to ne utiče na lečenje.
Istovremena infekcija sa dva virusa ne znači da ćete imati jače simptome, bolest će izgledati kao tipična infekcija koronavirusom. Malo je verovatno da bi to imalo veći patofiziološki uticaj.
Kako omikron počinje da nadmašuje delta varijantu zbog tako munjevitog širenja, šanse za koinfekciju su manje.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Doktorka Stefanović savetuje: Kako reagovati ako prilikom skoka osoba povredi vrat
27.05.2022.•
2
Jedan Beograđanin teško je povređen dok je skakao na tranbolini, a uskoro se otvara i letnja sezona kada su učestaliji skokovi u vodu, što takođe može dovesti do povrede vrata.
Stanišić: U Srbiji koncentracija olova u krvi dece među najvišim u Evropi
27.05.2022.•
11
Doktorka fizičke hemije Svetlana Stanišić izjavila je da je koncentracija olova u krvi dece u Srbiji 2,4 mikrograma po decilitru, što je među najvišim u Evropi.
Stomačni virus dominira među školarcima, deca što češće da peru ruke
26.05.2022.•
0
Stomačni virus dominira među decom školskog uzrasta, ali se javlja i kod dece u vrtićima, kaže načelnica pedijatrije u Domu zdravlja "Palilula" dr Aneta Jovanović.
Studija: Brusnice mogu poboljšati pamćenje i usporiti demenciju
24.05.2022.•
0
Svakodnevna konzumacija šake brusnica može poboljšati pamćenje, usporiti razvoj demencije i smanjitinivo lošeg holesterola, pokazalo je istraživanje naučnika sa britanskog Univerziteta "East Anglia".
Nema dovoljno davalaca koštane srži u Srbiji, apeluje se na građane da pomognu
24.05.2022.•
3
Predstavnica Instituta za transfuziju krvi Glorija Blagojević upozorila je da u nacionalnom Registru davalaca koštane srži ima oko 10.000 građana.
Neprijatno je, ali trebalo bi: Evo kako da očistite pupak
24.05.2022.•
0
Mnogi ljudi imaju dilemu da li je dovoljno pupak samo prati kada se tuširamo ili je na njega potrebno obratiti više pažnje kada je higijena u pitanju.
"Batut" šalje uputstvo lekarima kako da prepoznaju majmunske boginje
23.05.2022.•
1
Instutut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanovoć Batut" poslaće narednih dana stručno uputstvo zdravstvenim ustanovama u vezi sa praćenjem majmunskih boginja koje se šire Evropom.
Studija: Za ljude iznad četrdeset godina idealno je sedam sati sna
23.05.2022.•
0
Iz iskustva znamo da će nam dan na poslu biti težak nakon dugog izlaska prethodne večeri, ali iako zvuči paradoksalno, više sna i nije nužno dobro za osobe srednjeg i starijeg životnog doba.
Stručnjaci o tome zašto posle porođaja ne treba da držite dijetu
23.05.2022.•
2
Žene često osećaju pritisak da bi trebalo da se vrate u formu u kojoj su bile pre porođaja.
SZO: Pandemija sigurno nije gotova, samo smo zaslepljeni
22.05.2022.•
1
Pandemija korona virusa "sigurno nije gotova" iako opada broj prijavljenih infekcija, upozorio je danas generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus.
Vaš posao može da utiče na brže starenje
22.05.2022.•
0
Stres utiče na naše psihičko i fizičko zdravlje, a rezultati se uveliko vide i na našoj koži.
Zagrljaj može da pomogne u stresnim situacijama
21.05.2022.•
4
Ako ste pod stresom u nekom periodu života, ono što želite je da se zagrlite s voljenom osobom.
SZO: Moguće ubrzano širenje majmunskih boginja u Evropi
20.05.2022.•
2
Širenje majmunskih boginja moglo bi da bude ubrzano u Evropi, ocenio je danas regionalni šef Svetske zdravstvene organizacije dok je najmanje osam evropskih zemalja registrovalo obolele.
Šta su majmunske boginje?
20.05.2022.•
12
Slučajevi majmunskih boginja šire se Evropom. Stopa smrtnosti je od tri do šest odsto, navodi Svetska zdravstvena organizacija.
Udruženje psihijatara: Svaka 15. osoba u Srbiji ima neku vrstu duševnih smetnji
20.05.2022.•
3
Svaka 15. osoba ima neku vrstu duševnih smetnji, pokazalo je istraživanje "Psihijatrijski poremećaji, distres i pandemija kovida-19 u Srbiji", koje je sprovelo Udruženje psihijatara Srbije.
Pandemija kod 92 odsto studenata uticala na veći stepen anksioznosti i depresije
20.05.2022.•
0
Pandemija korona virusa kod 92 odsto studenata na neki način je uticala na veći stepen zastupljenosti anksioznosti i depresije, što je posledica manje učestalog druženja i same socijalizacije.
Španija korak bliže da bude prva zemlja koja uvodi menstrualno bolovanje
18.05.2022.•
2
Španska levičarska koaliciona vlada odobrila je zakon kojim je Španija postala prva zemlja u Evropi koja nudi plaćeno bolovanje ženama koje pate od bolne menstruacije.
Studija: Nedelju dana odmora od društvenih mreža smanjuje depresiju i teskobu
15.05.2022.•
1
Samo nedelju dana odmora od društvenih mreža smanjuje depresiju i teskobu, pokazalo je novo istraživanje.
Španija na putu da usvoji: Ženama tri dodatna slobodna dana mesečno
15.05.2022.•
1
Ako španska levičarska vlada uspe da unese u zakon mogućnost odlaska na bolovanje zbog bolne menstruacije, biće to prvi takav slučaj u Evropi.
Oko 80 odsto melanoma kod mladih posledica upotrebe solarijuma
13.05.2022.•
0
Dermatolozi su ponovo ukazali na štetnost predugog sunčanja i upotrebe solarijuma i naveli da sve više mladih ima maligni tumor kože (melanom).
Broj umrlih od predoziranja u SAD prošle godine dostigao rekordnih 107.000
12.05.2022.•
0
Više od 107.000 Amerikanaca umrlo je od predoziranja narkoticima prošle godine, postavljajući rekord u eskalirajućoj epidemiji predoziranja u zemlji.
Komentari 3
Zdravko
Znam jednog koji je zaražen i sa sojem koji još uvek nema ime treba da mu daju ime.Dakle ne smeju da mu daju ime jer moraju prvo da provere da li je još neko u svetu registrovao to ime novog soja zbog autorskih prava.
Nakon autorskih prava ide vakcina samo za taj soj i nijedan drugi.Ali prvo moraju da ga registruju kod uprave carina.
———
Mile rent-a mozak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar