Heliko bakterija povećava rizik od Alchajmerove bolesti

Dve od tri osobe širom sveta imaju heliko bakteriju, a ona može povećati rizik od Alchajmerove bolesti do 24 odsto, što predstavlja "umeren, ali značajan" rizik.
Heliko bakterija povećava rizik od Alchajmerove bolesti
Foto: Pixabay
To je pokazalo je istraživanje Univerziteta Mekgil u Montrealu.
Stručnjaci ne mogu da kažu kako je bakterija tačno povezana sa Alchajmerom, ali se pretpostavlja da bi bakterije mogle da putuju do mozga, gde izazivaju zapaljenje ćelija i neurodegenraciju, piše Tajms.
Prema predviđanjima Pola Brasarda, jednog od autora studije, pošto je stanovništvo sve starije, broj obolelih od demencije će se u narednih 40 godina utrostručiti. Prema procenama Brasardovog tima, ukoliko bi se bakterija iskorenila, broj obolelih od Alchajmerove bolesti u svetu mogao bi da se smanji za oko 200.000 svake godine.
 
Helikobacter pilori je bakterija koja izaziva infekciju u želucu i dvanaestopalačnom crevu, a nalazi se u kontaminiranoj vodi, hrani i zemljištu.
 
Ima je dve trećine svetske populacije, mada je malo verovatno da će izazvati probleme kod većine ljudi. 
 
Lako se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom osobom ili konzumiranjem kontaminirane hrane i vode.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?