U Srbiji za 10 meseci 1.500 obolelih od velikog kašlja i više od 500 slučajeva morbila

U prvih 10 meseci u Srbiji je prema podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" potvrđen 1.501 slučaj velikog kašlja, a registrovano je 536 slučajeva morbila (malih boginja).
U Srbiji za 10 meseci 1.500 obolelih od velikog kašlja i više od 500 slučajeva morbila
Foto: Pixabay (ilustracija)
Najveći broj obolelih od velikog kašlja registrovan je kod starijih od 20 godina i u uzrastu od 10 do 14 godina.
 
Kada je reč o malim boginjama, najveći broj slučajeva registrovan je na teritoriji Raškog okruga, u okviru epidemije u Novom Pazaru koja je prijavljena 7. maja.
U Novom Pazaru je i u oktobru zabeleženo najviše slučajeva i to 96 od ukupno 102 slučaja koliko je prethodnog meseca zabeleženo u našoj zemlji.
 
Više od polovine obolelih, tačnije 53,7 odsto, registrovano je među decom od jedne do četiri godine, pri čemu je većina obolele dece u ovoj uzrasnoj grupi, 98,3 odsto bila nevakcinisana.
Iz Batuta podsećaju da su mere epidemiološkog nadzora i dalje na snazi.
 
Navode da je u poslednjoj epidemiji malih boginja u Srbiji, 2017. i 2018. godine, registrovano oko 5.800 obolelih, a prošle godine 50 slučajeva.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima

Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.