 
                                                                                                                Zašto se na aerodromima ljudi ponašaju čudno
Mnogi su bili svedoci neobičnog, pa čak i agresivnog ponašanja na aerodromu ili na letu. 
						
																									 
																	Foto: Pixabay
															
	To može da varira od benignih radnji kao što je spavanje na podu ili vežbanje joge ispred tabli za informacije o letovima, pa sve do ozbiljnih incidenata kao što su svađe pijanih putnika ili čak pokušaj da se otvore vrata aviona usred leta. Šta je razlog za takvo ponašanje?
	Čini se da se broj neprijatnih situacija povećao poslednjih godina, kao i broj incidenata sa putnicima koji su besni zbog nečega i raznih diverzija na letovima. Ovakvi incidenti doveli su do apela da se smanji ili čak zabrani prodaja alkohola na aerodromima i u avionima.
	Kompanija Rajaner je, na primer, pozvala na ograničavanje na dva pića u aerodromskim barovima kako bi se sprečili incidenti sa pijanim putnicima u avionima, podseća RTS.
															
                                
                                
                                
                                
							
							
	Šta je to što nas navodi da se na aerodromima ponašamo drugačije?
	Mnogi turisti smatraju da avantura počinje na aerodromu, zbog čega su već na ovoj tački svog putovanja u drugačijem raspoloženju od uobičajenog. Nestrpljivi su da svoj jednonedeljni predah ili hedonizam od dve nedelje započnu spektakularno.
	Drugi su, međutim, zabrinuti zbog letenja, što ih može nagnati da se ponašaju kako inače ne bi ili da pomoć potraže u alkoholu. Buka i gužva na aerodromima ne doprinose da se bolje osećaju.
							                                
							
                            
                            
                            
                            
                            
	Psihologija životne sredine pokazala je da su ljudska bića veoma osetljiva na neposrednu okolinu i da lako mogu da budu preopterećena stresorima kao što su gužva i buka.
	Stres i anksioznost izazivaju razdražljivost, i privremeno, a posebno ukoliko su prisutni tokom dužeg perioda. Ljudima koji su generalno anksiozni biće potrebno manje vremena da stignu do faze ljutnje. Privremeno anksiozno raspoloženje često dovodi do izliva besa.
	Aerodrom bi trebalo posmatrati i iz psihogeografske perspektive. Psihogeografija proučava uticaj mesta na emocije i ponašanje ljudi, posebno u urbanom okruženju.
	U keltskim kulturama postoji koncept posebnih "tankih mesta". Najčešće su to gajevi ili šume koje su stanonici smatrali svetim, tako da je granica između materijalnog i duhovnog sveta tanak. Na "tankim mestima" mi smo između dva carstva, ni u jednom ni u drugom u potpunosti.
	U savremenom tehnološkom svetu aerodromi se takođe mogu posmatrati kao "tanka mesta". To su zone gde granice blede. I bukvalno, nacionalne granice se tu gube - kada prođemo kroz pasošku kontrolu, ulazimo na teritoriju ničije zemlje, između država. Koncept mesta postaje maglovit.
	Na sličan način vreme postaje maglovit koncept na aerodromima. Uskoro ćemo zakoračiti u avion, nalazimo se u prostoru između dve vremenske zone, spremamo se da skočimo unapred ili čak da se vratimo unazad.
	Neki letovi u SAD kao što je put od Atlanta do Alabame, stižu ranije u odnosu na vremena polaska, jer se tokom leta prelazi u drugu vremensku zonu. Mogućnost da upravljamo svojim vremenom daje nam osećaj kontrole nad našim životima. Gubitak toga može biti još jedan izvor anksioznosti.
	S druge strane, aerodromi su i zona odsustva, gde je sadašnji trenutak nepoželjan. Svačija pažnja se okreće ka budućnosti, ka letovima i avanturama koji su pred njima kada stignu na odredište. Ovaj intenzivan fokus na budućnost često donosi dodatne frustracije, posebno ako letovi kasne.
	Lične granice takođe postaju fluidne. Pored antidruštvenog ponašanja (radnje za koje se smatra da krše prava ili na drugi način nanose štetu drugima, izvršenjem zločina ili drugim ometanjem), aerodromi mogu biti domaćini prosocijalnog ponašanja, gde stranci dele svoje planove za putovanja i odmor, neuobičajeno deleći intimnost. Na ničijoj zemlji normalne društvene inhibicije ne važe. A alkohol može dodatno podmazati ovu društvenu koheziju.
	Zbog zamagljenosti pojmova vremena i mesta, aerodromi stvaraju osećaj dezorijentacije. Definišemo se u odnosu na vreme i mesto. Znamo ko smo u odnosu na našu svakodnevnu rutinu i naše poznato okruženje. Definišemo se i po nacionalnosti. Bez takvih markera, mogli bismo se osećati kao da gubimo tlo pod nogama.
	Bez obzira na to da li je uzrokovana psihološkim faktorima ili onim iz okruženja, pa čak i ako je samo privremena, dezorijentacija može imati štetne efekte.
	Pozitivni efekti udaljavanja od ličnih granica
	Sve ovo može imati i pozitivne efekte kao što je osećaj slobode kod nekih.
	U knjizi Time Expansion Experiences (Iskustva proširenja vremena) psiholog Stiv Tejlor ističe da na vreme obično gledamo kao na neprijatelja koji krade trenutke naših života i tlači nas rokovima. Dakle, iskoračiti van vremena ponekad je kao da ste pušteni iz zatvora.
	Isto važi i za identitet. Osećaj identiteta je važan za psihološko zdravlje svakog pojedinca, ali može početi da ga ograničava. Poput glumaca koji su zaglavljeni u istom liku kada u serijama iz nedelje u nedelju igraju istu sobu, mi uživamo u sigurnosti svojih uloga, ali žudimo da se testiramo i pružimo ka novim izazovima.
	Tako da je iskorak van naših normalnih rutina i okruženja okrepljujući. U idealnom slučaju, sloboda koja počinje na aerodromu nastavlja se tokom naših avantura na odredištu.
	Na kraju krajeva, bilo da se osećamo uznemireno ili oslobođeno, može se desiti da se ponašamo nesvojstveno svojoj ličnosti.
	U skladu sa teorijama psihologa Sigmunda Frojda, ovo bi se moglo protumačiti kao pomak od našeg normalnog, civilizovanog ega ka primitivnom, instinktivnom delu psihe, koji je Frojd nazvao id.
                                                            
                                                                    
                                    
                                                                
                            
	Kako Frojd objašnjava, id je mesto naših želja i nagona, naših emocija i agresije i zahteva trenutno zadovoljstvo. Ego obično drži id pod kontrolom, ali on uvek može da se probije, posebno kada su naše inhibicije olabavljene na primer alkoholom.
	Kada se nađu "izvan dometa" uobičajenih ograničenja, neki putnici dozvoljavaju da se njihov identitet izrazi čim prođu kroz obezbeđenje. A kada se uključi i neka čašica alkohola, id postaje potpuno dominantan i može izazvati haos.
	Zabrana alkohola na aerodromima može zvučati drakonski. Ali s obzirom na to da postoji toliko faktora koji podstiču antisocijalno ponašanje, teško je smisliti drugo rešenje.
	U situaciji kada se razne granice ruše, što dovodi do mogućeg haosa, zakonska granica može biti jedina nada.
								
								
							Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
VIDEO Nakon dve decenije iščekivanja: U subotu otvaranje Velikog egipatskog muzeja
													30.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Posle dve decenije iščekivanja i brojnih odlaganja, u subotu će biti otvoren Veliki egipatski muzej, u kojem je akcenat stavljen na drevnu egipatsku civilizaciju.
												
											Mongolija razvija program simulacije života na Marsu: Sve se odvija u pustinji Gobi
													26.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Projekat "Mars V" namenjen turistima koji je osmišljen da simulira život na Marsu, predstavlja jednomesečni izazov preživljavanja duboko u mongolskoj pustinji Gobi, a prvi učesnici očekuju se do 2029. godine.
												
											VIDEO: Ova zemlja je toliko lepa da morate da potpišete da ćete čuvati njenu prirodu
													26.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													U Zapadnom Pacifiku, severno od Indonezije i istočno od Filipina, smestila se ostrvska država Palau - arhipelag sa više od 300 ostrva, netaknutim tirkiznim vodama i bujnim tropskim šumama. 
												
											Sud EU: Turisti imaju pravo na punu naknadu troškova ako nisu dobili obećane usluge
													25.10.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Turisti koji su uplatili paket aranžman imaju pravo na punu naknadu novca ako im nisu obezbeđene ugovorene, obećane i plaćene usluge, ili su bile tako loše da su obesmislile celo putovanje, presudio je najviši sud EU.												
											Luvr ima novu atrakciju: Prozor kroz koji su lopovi ušli
													23.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Najposećeniji muzej na svetu ponovo je otvoren u sredu, prvi put otkako su četiri muškarca u nedelju provalila u galeriju Apolon i odnela nakit iz Napoleonovog doba vredan 88 miliona evra.
												
											Iskustva prevoznika i putnika sa novim sistemom kontrole na granicama - "naoružajte" se strpljenjem
													23.10.2025.•
													
														
														18													
												
												
													Od početka primene novog Sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka iz država-članica EU (EES) 12. oktobra, iskustva prevoznika na međunarodnim linijama pokazuju da putnici moraju imati puno strpljenja.												
											Evropski sud odlučio: Kućni ljubimci se smatraju delom prtljaga u avionu
													16.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Evropski sud pravde danas je doneo odluku prema kojoj se kućni ljubimci smatraju delom prtljaga u avionu.
												
											Prvi put američki pasoš nije među 10 najmoćnijih, a evo koliko je "jak" srpski
													15.10.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Prvi put u 20-godišnjoj istoriji Henli pasport indeksa, američki pasoš je u potpunosti ispao sa liste top 10 i zauzima 12. mesto jednog od nekoliko indeksa koji mere "moć" pasoša.
												
											Partenon prvi put posle 20 godina bez skela
													13.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Antički hram Partenon na Akropolju od juče je prvi put u poslednjih 20 godina bez građevinskih skela, što omogućava građanima Atine i turistima da uživaju u nesmetanom pogledu na ovaj spomenik.
												
											Broj komercijalnih letova u EU i dalje manji nego pre pandemije virusa korona
													12.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Broj komercijalnih letova u Evropskoj uniji još nije dostigao nivo koji je zabeležen pre pandemije virusa korona, pokazuje izveštaj Evrostata.
												
											VIDEO: Tajni prolaz u Koloseumu koji je koristio car prvi put otvoren za turiste
													09.10.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Nekada tajni prolaz u Koloseumu, nazvan po zastrašujućem starorimskom caru koji se pojavljuje u holivudskom blokbasteru "Gladijator", prvi put je otvoren za javnost.
												
											Gde (ne) treba da sedite u avionu kako biste mirnije putovali?
													08.10.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Čak i ako samo letite negde po Evropi, putovanje nije uvek opušteno.												
											Stanovnici Amsterdama tužili svoj grad zbog previše turista
													07.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Zbog velikog broja turista, kuće i javne zgrade u Amsterdamu pretvorene su u smeštaje za izdavanje, trotoarima jedva može da se prođe, lokalne prodavnice poznate decenijama, menjaju namenu u prodavnice suvenira.												
											Jedna avio-kompanija uvodi besplatno pivo i vino za sve putnike
													05.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Kanadski avio-prevoznik Er Kanada objavio je da će svim putnicima u ekonomskoj klasi nuditi besplatno pivo i vino. 
												
											FOTO, VIDEO: Grobnica faraona Amenhotepa III u Egiptu nakon dve decenije otvorena za posetioce
													05.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Egipat je nakon više od dve decenije restauracije otvorio grobnicu faraona Amenhotepa III za posetioce.
												
											Aerodrom u Minhenu nastavlja letove nakon primećenih dronova
													04.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Aerodrom u Minhenu počeo je postepeno da nastavlja letove jutros od 7.00 časova, nakon što su sinoć primećeni dronovi u blizini vazdušnog prostora primorali službe da odlože rane subotnje polaske.												
											VIDEO: Živopisno holandsko selo zbog previše turista uvodi ulaznice od 17,5 evra
													29.09.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Popularno holandsko turističko selo Zanse Skans, poznato po svojim istorijskim vetrenjačama i tradicionalnoj holandskoj arhitekturi, od proleća 2026. godine uvodi naplatu ulaza za sve posetioce. 
												
											VIDEO Ovo je deset najbržih vozova na svetu: Rekorder je postigao 575 km/h
													28.09.2025.•
													
														
														2													
												
												
													Brze železnice nastavljaju da transformišu prevoz, nudeći održive alternative avionima za putovanja na srednje udaljenosti.
												
											Aerodromi ukidaju jedno pravilo koje nervira putnike: Evo o čemu se radi
													22.09.2025.•
													
														
														3													
												
												
													Pravilo koje je ograničavalo unos tečnosti u ručnom prtljagu na 100 ml, posle skoro 20 godina, izgleda polako odlazi u prošlost.												
											Lisabon proglašen najsrećnijom destinacijom za odmor
													21.09.2025.•
													
														
														3													
												
												
													Portugalska prestonica zauzela je prvo mesto na novom Indeksu sreće na odmoru, zahvaljujući odličnoj hrani, velikom broju zelenih površina i prijatnoj atmosferi koja posetiocima omogućava opuštajući boravak.
												
											Jedna avio-kompanija uvodi besplatan Wi-Fi na svojim letovima
													21.09.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Francuska nacionalna avio-kompanija "Air France" prva je velika evropska kompanija koja putnicima nudi besplatan i brz Wi-Fi tokom leta, bez obzira na klasu.
												
											 
                                                                                                                 
						 
						 
						 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
														 
													 
													 
													
Komentari 1
Конобар
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar