Australija ima veliki broj divljih kamila - koje su agresivne i dominantne

Australija ima najveću svetsku populaciju divljih kamila, od 300.000 do preko milion koncentrisanih jedinki u centralnim pustinjskim regionima.
Australija ima veliki broj divljih kamila - koje su agresivne i dominantne
Foto: Pixabay
Ovaj kontinent naselile su 1840. godine, a danas žive na oko 37 odsto teritorije Australije.
 
Populacija kamila sve više postaje problem za državu, ove životinje velike su štetočine za životnu sredinu, kao i za autohtone vrste flore i faune.
Činjenice o populaciji kamila u Australiji
 
Prema procenama, populacija kamila udvostručuje svoju brojnost svakih osam do 10 godina, ako se ne kontroliše produžetak vrste. Kamile naseljavaju severnu, zapadnu i južnu teritoriju australijskog kontinenta.
Tokom sušnih delova godine, zbog svojih migracija ka udaljenim područjima u potrazi za vodom, kamile ugrožavaju infrastrukturu praveći velike štete za državni budžet.
 
Australijski projekat upravljanja divljim kamilama na nivou države doveo je do smanjenja značajnog broja jedinki, kako bi se upravljalo brojnošću populacije.
 
Otkud kamile u Australiji
 
Kamile su prvi put stigle u Australiju sa Kanarskih ostrva 1840. godine. Sada u Australiji ima preko milion divljih kamila.
 
Divlje kamile se kreću preko velikih površina, tako da su u sušnim regionima potrebne zaštitne zone kako bi se zaštitila ekološki osetljiva područja.
 
Uvezene u Australiju kao vredne teretne životinje iz Britanske Indije i Avganistana tokom 19. veka (za prevoz i ishranu tokom istraživanja i kolonizacije), a tada su slučajno puštene u divljinu.
 
 
To je rezultiralo brzorastućom divljom populacijom sa brojnim ekološkim, poljoprivrednim i društvenim uticajima.
 
Poznato je da kamile izazivaju ozbiljnu degradaciju lokalnih ekoloških staništa i direktno ugrožavaju endemske vrste životinja, kao što su kenguri i drugi torbari.
Znaju da budu agresivne
 
Kamile su poznate po svojoj sposobnosti da prežive bez vode, koristeći rezerve masti uskladištene u svojoj grbi. Ipak, kada je izvor vode dostupan, čak i malo krdo može da potroši veliki deo raspoložive vode i da je zaprlja (čineći je  nebezbednom za piće, pa lako nastaju patogene bakterije).
 
Divlje kamile u Australiji su takođe poznate po tome što su agresivne kada naiđu na krda domaće stoke, kao što su goveda, ovce i koze. Mogu da budu opasne i za ljude.
 
Agresivne su i prema ženkama kamila koje imaju svoje mlade, kao i prema mužjacima kada su u procesu parenja. Generalno, sezona parenja je poznata kao opasno vreme za blizinu kamila, oba pola, piše RTS.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Slobodan

    16.04.2026 05:20
    Kamilanče
    Čitao sam da je angažovana vojska svojevremeno za eliminaciju prekobrojnih ptica, Emu je čini mi se bila u pitanju, pa se taj model može primeniti i ovde, ali, taj soj koji je naselio kontinent ima izgled uspeha jedino u eliminaciji domorodačkog stanovništva, ostalo ih ne pokreće kako treba.
  • Lena

    14.04.2026 18:57
    Hahaha
    Zivim u Sidneju 35 godina i smešno mi je kada mi ljudi iz Srbije postavljaju pitanja vezano za zmije, da li nam ulaze u kuce itd.. Nikada u zivotu zmiju nisam videla, tako da, u gradovima ovog nema, vegetacija je predivna, plaze takodje, sve je cisto i uredjeno. Vazduh mirise, dok u Srbiji vonja na smog, tokom zime sam jednom bila i nikada vise.., kada se vratim ovde, ne mogu da se oporavim od zagadjenja koje sam u Srbiji unela u sebe. Kamile su mala briga u odnosu na ono sto vi trpite, ali, kiselo grozdje, pa se tesite.
  • Osto'ja

    12.04.2026 14:41
    A mi se žalimo
    80 % Australije je zaista "negostoljubivo za ljude" zbog klime,flore i faune...
    Dobro se mora voditi računa šta se dodiruje,kuda gazi i ko dolazi...
    Džaba im...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Da li i insekti osećaju bol?

Naučnici sa Univerziteta u Sidneju istražuju mogućnost da insekti, uključujući cvrčke, mogu da osećaju bol, nakon što je novo istraživanje pokazalo ponašanje koje podseća na reakcije životinja koje doživljavaju povredu.