OTP banka kupuje Sosijete?

Novi vlasnik Sosijete ženeral banke biće OTP banka, nezvanično saznaju "Novosti".
Kako je ovom listu potvrđeno iz više izvora, OTP, koji je pre godinu dana kupio Vojvođansku banku, već radi dubinsku analizu Sosijetea i sprema se za akviziciju. 
 
Ako se ostvari ovo pripajanje, OTP banka bi trebalo da zauzima treće mesto po tržišnom učešću u Srbiji.
 
Prema tvrdnjama izvora, izvesno je da će predstojeći period, po pitanju ukrupnjavanja bankarskog kapitala i promene vlasništva biti veoma dinamičan.
 
Sosijete ženeral, "domaća, a francuska" banka, nije jedina koja će uskoro promeniti vlasnika. Započeta je i privatizacija Komercijalne banke, u kojoj država ima značajan udeo, od 41,7 odsto. U Ministarstvu finansija najavili su i prodaju državnog paketa akcija i u Jubmes banci (20 odsto u direktnom vlasništvu Republike Srbije).
 
Adiko banka takođe traži novog vlasnika, ali za ceo region. Ova grupacija sa sedištem u Beču, prema izvorima "Rojtersa", najverovatnije će kupca tražiti na berzi, preko inicijalne javne ponude akcija, ali se ne isključuje ni klasična prodaja banke.
 
Poslovanje i sudbina još jedne državne banke biće na agendi budućih zbivanja u Ministarstvu finansija. Najavljujući šta država planira da učini u narednom periodu u bankarskom sektoru, ministar finansija Siniša Mali istakao je da se "analizira poslovanje i Srpske banke".
 
"Narodnoj banci Srbije dosad nije podnet zahtev ni od strane fizičkog, niti od strane pravnog lica za davanje prethodne saglasnosti za sticanje vlasništva, koje bi im omogućilo pet odsto i više glasačkih prava u Sosijete ženeral banci Srbija i Adiko banci u Beogradu", rečeno je "Novostima" u NBS.
 
Poštanska štedionica, koja je lane ostvarila dobit od 4,1 milijardu dinara, a u prvih šest meseci ove godine od 1,1 milijardu dinara, posluje stabilno i po svemu sudeći - neće biti nuđena na prodaju.
 
Detaljnije o bankarskim kupoprodajama čitajte OVDE.
  • Ekonomista

    18.10.2018 11:13
    @Brza ekspanzija
    Verovatno niste svesni koliko je OTP banka u Srbiji samo mali deo OTP grupe, koja je opet samo mali deo nekih većih svetskih banaka.

    Tako da, smešno je postavljati pitanje kapitala. Ima on otkuda da dođe.
  • Brza ekspanzija

    18.10.2018 10:44
    A kako je OTP banka tako uvećala svoj kapital? Čime se sve služila?
  • Samo

    18.10.2018 10:11
    jedno
    Samo jedno pitanje nevezano za temu, jel može 021 da proveri zašto banke evo ja kao korisnik Intesa banke (a i još neke) nisam u mogućnosti već 2 nedelje da na ATM vidim trenutno stanje na računu jer listiće ne izbacuju. Jel možda problem da banka nema para da kupe neohodnu rol traku koja se ubacuje u ATM jer je zbilja važno da znate koje vam je stanje na računu kako bi raspolagali istim. Odgove od banke ne dobijamo.

    Lepo za OTP banku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija