I oni koji su legalizovali objekte ne mogu da ih upišu u katastar

Za dve godine, otkad je usvojen Zakon o ozakonjenju, popisano je 2,2 miliona nelegalnih objekata, a legalizovano tek oko 80.000.

Da se taj posao završi, ostalo je još samo godinu dana. Međutim, i pojedini vlasnici, iako su dobili rešenje o ozakonjenju, i dalje ne mogu da upišu objekte u katastar nepokretnosti. Stručnjaci upozoravaju da će se takve situacije dešavati sve dok ne budu usaglašeni Zakon o opštem upravnom postupku i Zakon o ozakonjenju.

Pojedini građani koji su ozakonili objekte i dobili rešenje, sada imaju problem da upišu pravo svojine u katastar nepokretnosti, jer dele parcelu sa još gotovo 80 vlasnika.

"U Republičkom geodetskom zavodu su mi rekli da postoje prethodni zahtevi po kojima nije rešeno. S obzirom na to da je moj klijent 48. što se tiče podnetih zahteva za upis prava svojine, shodno Zakonu o opštem upravnom postupku, on mora da sačeka da se prethodnih 47 zahteva reši", navodi za RTS advokat Miloš Kostić.

Greška pri upisu vlasništva teško se ispravlja, kažu u Republičkom geodetskom zavodu. Navode da rade po Zakonu o opštem upravnom postupku, i da rešavaju predmet po predmet. Problem je, podsećaju, višedecenijski – jer mnogi graditelji pre zidanja objekta nisu izvodili geometra.

"Ukoliko na tom predmetnom stanu ili celom objektu postoji neki prethodni zahtev koji se možda odnosi na ostavinu ili sličan postupak, Republički geodetski zavod mora da sačeka da se ti prethodni zahtevi reše. Dakle, ukoliko postoji neka zabeležba na tom objektu, neka vrsta tereta, da li se to odnosi na postojanje nekog sudskog spora, mi ne možemo pre završetka sudskog spora upisati nekog kao vlasnika u katastar nepokretnosti", objašnjava Maja Radović iz Republičkog geodetskog zavoda.

Darinka Đuran iz Ministarstva građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja poručuje građanima da budu strpljivi.

"Poruka građanima je da ćemo sesti sa predstavnicima Republičkog geodetskog zavoda i već smo počeli da razgovaramo na koji način ćemo omogućiti da pravosnažna rešenja o ozakonjenju budu odmah sprovodiva, kako je Zakon o ozakonjenju rekao, za nula dinara, odnosno nije predvideo nikakvu taksu. Kada se donese rešenje o ozakonjenju, Republički geodetski zavod dužan je da besplatno sprovede rešenje o ozakonjenju u katastru", navodi Đuran.

Zbog propusta koje su privatne geodete napravile prilikom upisa broja parcele, građani mogu da se obrate Republičkom geodetskom zavodu, sa zahtevom za inspekcijski nadzor. Posledice tuđih grešaka, napominju, ne bi trebalo da snose građani. Predlog je da se takvi propusti tretiraju kao tehničke greške, te će se, kažu, kao takve lakše i otklanjati.

Podsetimo, sve opštine i gradovi trebalo bi da u naredne tri godine završe postupak legalizacije više od dva miliona bespravno izgrađenih objekata. S obzirom da posao ide veoma sporo, činovnicima su uvedene kvote za legalizaciju. Više o tome OVDE.

  • Štela

    18.07.2017 06:37
    Zakon će i dalje da važi samo za političke protivnike i budale, ne i za članove biblioteke.Oni će to da reše falsifikatima, kao i u slučaju diploma.
    Čak i kad sve platite i legalizujete RGZ se ograđuje stavlja teret na objekat da ne odgovara za tehničku stabilnost građevine.
    Iza svega stoji loša namera o daljoj pljački samo jedne strane držanjem stalne atmosfere straha i linča prekršioca.
  • Vlasnik

    17.07.2017 09:46
    legalno-neću više
    Za legalizaciju sprata kuće od 100m2 sam 1987. platio 15000maraka. Tada su mi majstori za te pare nudili da sve izidaju i potkrove sa sve prozorima.
    I sad komšija za 100 evra ozakonjuje svoj sprat od 100m2. I kaže koja sam budala.
    Ne treba da kaže, svima je jasno.
    Sad zidam potkrovlje i NE PADA MI NA PAMET DA IŠTA LEGALIZUJEM.
  • ex chapman

    17.07.2017 08:47
    apsurd
    Stradija ili teatar apsurda. Zakon o ozakonjenju nelegalnog. Znači sve što je bilo nelegalno u stvari je legalno i svi oni koji su mislili da se mora graditi po poropisima su bili budale? ima tu naravno različitih kategorija: od onih najodvratnijih, koji su gradili na tuđem zemljištu, otimali tuđe, do onih "lakših slučajeva" gde zaista nikom nije naneta šteta, ali prosto nisu pribavljeni svi papiri. samo prema tim "lakšim slučajevima" donekle imam razumevanja i to ukoliko su u pitanju ljudi koji su time rešavali stambeno pitanje. i to samo zato što je procedura za legalnu izgradnju ludački komplikovana i korumpirana (bila i ostala)
    najveći apsurd je što u Stradiji VEĆINA objekata jesu nelegalni. to znači da je Stradija jedna rupetina koje se stide svi koji imaju nesreću da iz nje potiču. osim profesionalnih patriJota kojima je lov u mutnom omiljeni hobi! prvo motku u šake pa onda metlu, što rekla pokojna baba-Sokica!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija