Nova pravila za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana: Izmene za mlađe od 40 godina
Krajem prošle godine usvojene su izmene Zakona o porezu na dohodak građana. Između ostalih, značajna izmena odnosi se na godišnji porez na dohodak građana za mlađe od 40 godina.
Foto: Pixabay
Za starije od 40 godina nema promena u vezi sa utvrđivanjem godišnjeg poreza na dohodak građana u odnosu na prethodne godine. Za njih važi sve isto kao i do sada.
Poreski savetnici naglašavaju da za sve osobe koje imaju do 40 godina života važi limit za godišnji porez na dohodak građana u visini od tri prosečne godišnje zarade. Plus, neto prihod se umanjuje za dodatne tri prosečne godišnje zarade, piše Biznis.rs.
"Tako u zbiru ova lica ne plaćaju godišnji porez na dohodak građana na ukupno šest prosečnih godišnjih zarada. Pravo na umanjenje od ukupno šest prosečnih zarada imaju oni koji poslednjeg dana kalendarske godne za koju se utvrđuje godišnji porez imaju manje od navršenih 40 godina života. Za 2021. godinu to su svi rođeni od 1. januara 1982. godine", objašnjava poreska savetnica Gordana Aritonović.
Na primeru limita za godišnji porez koji je važio za 2020. godinu, obračun se vrši na sledeći način:
Tri prosečne godišnje zarade: 2.987.424 dinara – limit za godišnji porez za sve.
Za osobe ispod 40 godina ne plaća se porez na šest prosečnih zarada, odnosno za 5.974.848 dinara.
Aritonović napominje da novi limit za godišnji porez na dohodak građana za 2021. godinu još nije poznat i da će se tačan iznos znati tek krajem februara.
Prema njenim rečima, novi limit će verovatno biti za nijansu veći od onog koji je dat u primeru obračuna.
"Dodatno umanjenje odnosi se samo na pojedine vrste prihoda. Tačnije, samo na tri vrste prihoda i to na zarade, na prihod od samostalne delatnosti, odnosno prihod preduzetnika koji uključuje i knjigaše i paušalce, kao i na oporezive prihode od autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine", navodi Aritonović.
Ovo praktično znači da za ostale neto prihode koje ste ostvarivali nemate pravo umanjenja od dodatne tri prosečne bruto zarade. Na primer, nemate umanjenje za prihod od zakupa nepokretnosti i pokretnih stvari, ali i pružanja ugostiteljskih usluga. I svih drugih prihoda koji su utvrđeni Zakonom o porezu na dohodak građana.
Ko je u obavezi da plaća porez na dohodak?
Godišnji porez na dohodak građana plaćaju građani koji su u kalendarskoj godini ostvarila dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u godini za koju se utvrđuje porez.
Sve u vezi plaćanja godišnjeg poreza na dohodak graćana nalazi se na sajtu Poreske uprave kao korisničko uputstvo za podnošenje prijave za godišnji porez na dohodak građana u elektronskom obliku.
Poreska prijava za godišnji porez na dohodak građana za 2021. godinu podnosi se najkasnije do 15. maja 2022. godine. Već od ove poreske prijave važiće novi način utvrđivanja godišnjeg poreza za mlađe od 40 godina.
Razlika između limita i dodatnog umanjenja
Poreska savetnica kaže da je limit za godišnji porez na dohodak građana, koji se u zakonu iskazuje kao tri prosečne godišnje zarade prema poslednjem objavljenom podatku i dalje isto definisan i da ništa nije menjano u skladu sa novim dopunama zakona.
"Ovaj limit služi kao graničnik, da znate da li bi trebalo da podnosite poresku prijavu ili ne. To znači da ako vaš neto prihod prelazi limit za godišnji porez na dohodak građana (tri prosečne godišnje zarade), vi ste u obavezi da podnesete poresku prijavu. 'Dodatno umanjenje' koje je definisano najnovijom dopunom zakona podrazumeva da ćete kroz poresku prijavu utvrditi dodatno umanjenje ukoliko imate manje od 40 godina starosti. To nikako ne znači da uopšte ne treba da podnosite poresku prijavu", navodi Aritonović.
Ako imate manje od 40 godina, imajte u vidu da nikako kao limit za podnošenje poreske prijave ne gledate šest prosečnih bruto plata, da ne biste upali u poreski prekršaj.
"Često će se dešavati situacije da treba da podnesete poresku prijavu, ali će vam porez biti nula dinara, jer ste kroz prijavu utvrdili dodatno umanjenje od tri prosečne godišnje zarade", zaključuje poreska savetnica Gordana Aritonović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Plan za nuklearnu energiju u EU: Ulaganje od 241 milijarde evra do 2050.
01.05.2026.•
0
Evropska nuklearna asocijacija "NuclearEurope" predstavila je akcioni plan kojim se predviđa ulaganje od najmanje 241 milijarde evra do 2050. godine u nuklearnu energiju, kako bi se ojačala energetska suverenost EU.
Prvo povećanje kamatnih stopa očekuje se u junu
30.04.2026.•
2
Očekuje se da će zvaničnici Evropske centralne banke povećati kamatne stope najmanje dva puta, počevši od sledećeg sastanka u junu, osim ako povoljan ishod sukoba u Iranu brzo ne vrati cene energije na nivo pre rata.
Objavljene nove cene goriva koje će važiti do 8. maja
30.04.2026.•
2
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti do petka, 8. maja.
Država pušta još 30.000 tona dizela iz rezervi, produžena i zabrana izvoza nafte i derivata
30.04.2026.•
1
Vlada Srbije donela je odluku da pusti još 30.000 tona dizela iz rezervi, što je sa prethodno preuzetim količinom od strane naftnih kompanija ukupno 65.000 tona.
Za državu je zaduživanje od tri milijarde evra "izuzetan uspeh": Ekonomista o tome da li je to zaista tako
30.04.2026.•
15
Država je realizovala najveću emisiju državnih obveznica vrednu tri milijarde evra, koju su Narodna banka i Ministarstvo finansija nazvali "izuzetno uspešnom", posebno kada je reč o interesovanju stranih investitora.
AikBank Puls štednje: Srbi bi se osećali spokojno sa 20.000 evra štednje
30.04.2026.•
0
Prvo istraživanje o stavovima građana o štednji pokazalo da je 74% ispitanika ima neki oblik štednje, a da je sigurnost novca važniji faktor od visine kamate kada se štedi u banci.
Mali: Srbija se sada zadužuje povoljnije nego pre 15 godina
30.04.2026.•
39
Ministar finansija Siniša Mali saopštio je da se Srbija danas zadužuje po povoljnijim uslovima nego pre 15 godina, odnosno da je emitovanje obveznica tada bilo skuplje iako su svetski uslovi zaduživanja bili povoljniji.
Ministarka trgovine: Cene nisu porasle nakon isteka uredbe o ograničenju marže
29.04.2026.•
5
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da nakon isteka uredbe o ograničenju marži nije došlo do porasta cena i njihovog vraćanja na nivo koji je bio pre 1. septembra.
Svetska banka: Inflacija u Srbiji bi mogla da poraste na šest odsto
29.04.2026.•
7
Glavni pritisak na potrošačke cene u Srbiji u narednom periodu dolaziće iz sektora energetike, rečeno je danas u beogradskoj kancelariji Svetske banke.
Ministar Glamočić: Veliki potencijal za jačanje saradnje u poljoprivredi sa Rusijom
29.04.2026.•
11
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da Srbija zauzima značajno mesto na svetskoj mapi voćarske proizvodnje, posebno kada je reč o malini.
Evropska komisija pokrenula postupak protiv Mađarske i Slovačke zbog skupljeg goriva za strane vozače
29.04.2026.•
0
Evropska komisija pokrenula je postupak protiv Mađarske i Slovačke zbog diskriminišućih cena goriva za vozače automobila registrovanih u drugim državama članicama.
Država se ponovo zadužila, ovaj put za oko tri milijarde evra
29.04.2026.•
32
Ministarstvo finansija objavilo je da je Srbija danas realizovala još jednu emisiju državnih obveznica, kroz tri tranše u dve valute, ukupno vredne 1,9 milijardi evra i 1,2 milijarde dolara.
U Dubrovniku se razvija AI projekat vredan više od 50 milijardi evra
28.04.2026.•
7
Projekat centra za razvoj i inovacije u oblasti veštačke inteligencije Topusko "Panteon", vredan više od 50 milijardi evra, predstavljen je u Dubrovniku.
Svetska banka: Cene energenata će porasti za 24 odsto, ukupne cene roba će takođe skočiti
28.04.2026.•
1
Svetska banka upozorava da će rat na Bliskom istoku izazvati snažan rast cena energenata za 24 odsto u 2026. godini.
Od naplate putarine pola miliona evra godišnje po kilometru auto-puta - a gubitak "Puteva Srbije" udvostručen
28.04.2026.•
11
Srbija je prošle godine od naplate putarine ostvarila prihod od oko 436 miliona evra (51.531.710.564 dinara), dok prihodi u prvom kvartalu 2026. godine iznose oko 98 miliona evra (11.531.002.450 dinara).
Inspekcija Ministarstva poljoprivrede povukla 1,4 tone hrane iz prometa
27.04.2026.•
2
Inspektori Ministarstva poljoprivrede su u prvom kvartalu 2026. godine obavili 229 kontrola hrane u maloprodajnim objektima i tom prilikom iz prometa povukli gotovo 1,4 tone hrane.
Zbog zastoja pregovora SAD i Irana cene nafte rastu
27.04.2026.•
1
Cene nafte danas rastu, a rekordni rast američke berze se usporio pošto je tokom vikenda porasla neizvesnost oko toga šta će se dalje desiti u ratu SAD sa Iranom.
Novi sistem za plaćanje u evrima od maja: Šta donosi građanima?
27.04.2026.•
20
Ulazak Srbije u Jedinstveno područje plaćanja u evrima (SEPA) od 5. maja predstavlja važan korak ka finansijskoj integraciji sa EU, uz očekivanja da će prekogranična plaćanja postati brža, jednostavnija i jeftinija.
Organizacije civilnog društva pozivaju vlade Zapadnog Balkana da ne grade gasovode i gasne elektrane
27.04.2026.•
54
Vlade Zapadnog Balkana treba da odustanu od izgradnje gasovoda i elektrana na gas jer će time produbiti zavisnost od gasa, već da se okrenu obnovljivim izvorima energije, navodi 47 organizacija civilnog društva.
Očuvanje vrednosti kroz generacije: Tradicija i ekonomska sigurnost u savremenom dobu
27.04.2026.•
0
Kultura štednje i očuvanja kapitala duboko je ukorenjena u društvenim i ekonomskim tradicijama našeg regiona.
Jedna evropska zemlja već šest godina ima istu cenu goriva
27.04.2026.•
4
U nekim zemljama EU cena goriva je dostigla iznos od 2,50 evra po litri. Neke od njih uvele su privremeno smanjenje nekih poreza, kako bi ublažile efekat povećanja cena.
Komentari 20
Stojko
Dokle cete da mi otimate od zarade i to na dva nivoa paralelno?
Pustite mene da biram po kojoj osnovico cu placati poreze i doprinose pa da sami odlucujemo koji su nam prioriteti u pojedinim godinama
Niko
Zebra
Zadnjih godina sam placao jako puno godišnjeg poreza. Sa jedne strane kažem pa ok zaradio sam i platim, sa druge strane svi ovi političari imaju po 10 nekretnina, a primanja od 1000€ mesečno. To je nepravde. Nepravda je sto ja platim taj porez i imam isto pravo glasa kao sendvicar koji ne zna da sabere dva broja.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar