Proizvodnja mašina za municiju Srbiju koštala 13,8 miliona evra više od realne cene
Posao prodaje mašina za proizvodnju municije između belgijske firme NLC i državne firme Borbeni složeni sistemi koštao je bar 13,8 miliona evra više nego što je realna cena.
Foto: Pixabay
Kako piše u novom tekstu BIRN-a, ova cena išla je na štetu srpskih firmi, odnosno poreskih obveznika.
Fabrika za proizvodnju municije "Belom" u vlasništvu je "Borbenih složenih sistema" – koja je u vlasništvu državnog giganta za trgovinu naoružanjem i vojnom opremom Jugoimport SDPR.
Kako piše BIRN, "Belom" je 2017. godine otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tom prilikom najavio da će se tu godišnje proizvoditi 100 miliona komada malokalibarske municije.
Međutim, pored toga što Belom šest godina od početka proizvodnje i dalje posluje sa gubitkom, firma se našla i u centru evropske afere zbog posla koji je njen vlasnik, Borbeni složeni sistemi, sklopio sa belgijskom firmom "New Lauchausse" (NLC) za kupovinu mašina za proizvodnju municije u "Belomu".
Kako se navodi, belgijska kompanija bila je pod istragom zbog kršenja EU sankcija uvedenih Rusiji, a posao sa srpskim firmama našao se među potencijalno problematičnim – prevashodno zbog sumnji da su mašine ili municija bile namenjene za Rusiju i da je Srbija samo tranzitna zemlja.
Dokaza za to nije bilo, međutim, istraga koju je sprovela revizorska kuća KPMG, pokazala je brojne druge nepravilnosti, na štetu srpskih firmi, a time i srpskih poreskih obveznika – i to u vrednosti od ukupno bar 13,8 miliona.
BIRN je, kako se navodi, došao do dva izveštaja forenzičkog istražitelja KPMG-a iz 2022. godine, u kojima se navode "dve finansijske anomalije" prilikom kupovine proizvodnih linija za municiju kalibra 12.7 x 108 mm koju koriste teški mitraljezi.
Jedna se tiče navodne kazne od 1,8 miliona evra zbog toga što je srpski kupac kasnio sa isplatom, dok se druga "anomalija" tiče prenaduvane cene transfera znanja ("know-how") koju je srpska strana platila za bar 12 miliona više nego što je realno.
Izveštaji KPMG-a pokazuju da belgijska kompanija nije imala odgovarajuću dokumentaciju niti formalnu računicu kojim bi pravdala cene, kao ni dokaze o komunikaciji sa srpskim partnerima o kašnjenju isplate, a zbog čega bi navodno usledili finansijski "penali", piše BIRN.
"Postoje indicije o prevari u prodaji linija za proizvodnju municije Jugoimportu", kaže tadašnji forenzički istražitelj KPMG-a Čihan Kuzkaja.
"Bez sumnje, sve moguće prevarne radnje idu na štetu srpskih poreskih obveznika", dodaje autor izveštaja, navodeći da je pitanje za srpsku stranu zbog čega su uopšte pristali na takve cene.
Istraga KPMG-a je, kako se navodi, otkrila i "skrivenog" posrednika u poslu – srpsku privatnu firmu "Intermerkur" u vlasništvu Vladimira Ivanovića.
"Intermerkur nije bio na listi komisionih agencija NLC-a, ali je njen vlasnik koordinisao poslove putem mejlova, nešto sa čime nisu bili upoznati svi koji su bili uključeni u posao", tvrdi Kuzkaja i navodi da postoje "indicije da se radi o koruptivnim isplatama".
Ivanović je potvrdio za BIRN da je imao kontakte sa kupcem, srpskom firmom Borbeni složeni sistemi, kao i sa belgijskim NLC-jem, pružajući im informacije i savete. Međutim, tvrdi da mu nijedna od strana na kraju nije platila za "posredništvo".
Ostatak teksta pročitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Niš bi mogao da ostane bez Bulevara Zorana Đinđića jer "ništa nije učinio" za grad i iz "Bosne je ili gde već"
28.12.2025.•
0
Predsednik Skupštine grada Niša Igor Novaković najavio je da će na sledećoj sednici pokrenuti inicijativu da se Bulevar dr Zoran Đinđića više ne zove tako i da mu se vrati stari naziv.
Danas parlamentarni izbori na Kosovu, drugi u ovoj godini
28.12.2025.•
0
Drugi parlamentarni izbori na Kosovu ove godine počeli su u 7 časova.
Danas uklanjanje bombe iz Drugog svetskog rata u Beogradu: Ovo su uputstva za građane
28.12.2025.•
3
Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije danas će u ranim jutarnjim časovima organizovati uklanjanje, transport i uništavanje avio-bombe američke proizvodnje iz Drugog svetskog rata.
Odložena naplata putarine za teretna vozila na magistalnim putevima
27.12.2025.•
3
Iako je bilo najavljeno da bi za teretna vozila na magistralnim putevima od prvog dana nove godine trebalo da počne naplata putarina, ova obaveza za sada neće stupiti na snagu.
Uhapšena dva mladića zbog sumnje da su zapalili lokal na Vračaru
27.12.2025.•
0
Dve osobe uhapšene su u Beogradu zbog sumnje da su 19. decembra izazvale požar u jednom ugostiteljskom objektu na Vračaru.
Analitičar: Vučićeva najava fabrike dronova - projekat koji jako podseća na Beograd na vodi ili Generalštab
27.12.2025.•
4
Vojni analitičar Aleksandar Radić je, povodom najave da će u Srbiji biti otvorena fabrika dronova u saradnji sa velikom stranom silom, ocenio da Vučić kao da prstom pokazuje na Ujedinjene Arapske Emirate.
Ministarstvo spoljnih poslova: Srbija podržava teritorijalni integritet Somalije
27.12.2025.•
2
Ministarstvo spoljnih poslova (MSP) saopštilo je da Srbija podržava teritorijalni integritet i suverenitet Somalije.
AMSS: Raskvašen sneg na putevima na jugoistoku Srbije
27.12.2025.•
0
Na putevima na teritoriji Ivanjice, Niša, Vranja i Zaječara ima i do pet centimetara snega u mestimično raskvašenom stanju, zbog čega Auto-moto savez Srbije (AMSS) preporučuje oprezniju vožnju.
Macut razgovarao sa rektorima i dekanima o primeni sistema SPIRI
27.12.2025.•
0
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut razgovarao je danas sa rektorima, prorektorima i dekanima fakulteta univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Željko Mitrović prodao Rock radio izdavaču tabloida Alo, zaposleni objavili da su dali otkaze
27.12.2025.•
3
Kompanija Pink media group Željka Mitrovića prodala je "Rock radio" firmi Alo media system koja izdaje, između ostalog, tabloid "Alo".
FOTO: MUP objavio fotografiju muškarca za kojim se traga nakon razbojništva na Novom Beogradu
27.12.2025.•
0
Beogradska policija intenzivno traga za muškarcem osumnjičenim za razbojništvo na Novom Beogradu.
Žena izbodena na Novom Beogradu, napadnuta u hodniku zgrade
27.12.2025.•
0
Jedna žena izbodena je danas na Novom Beogradu, rečeno je za Tanjug u Hitnoj pomoći.
Radnik poginuo na gradilištu u Beogradu, drugi povređen
27.12.2025.•
0
Jedan radnik poginuo je na gradilištu u Grockoj.
Demostatova analiza pristalica SNS-a: Više tipova lojalista, podanici, sukorisnici...
27.12.2025.•
8
Pristalice Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke često obeležava iskrena, ili nešto ređa patvorena, podanička vernost. Lojalnost je javna odlika njihovog identiteta, po njoj se prepoznaju i međusobno povezuju.
Muškarac u Kruševcu ubio roditelje, pa počinio samoubistvo
27.12.2025.•
1
U Kruševcu su u stanu pronađena dva tela, dok je treće bilo na trotoaru ispred zgrade.
Položen kamen temeljac za novi Generalštab na Banjici: Rok za izgradnju kraj 2028.
27.12.2025.•
4
Položen je kamen temeljac za izgradnju nove zgrade Generalštaba na Banjici, nedaleko od Vojnomedicinske akademije (VMA).
Vučić najavljuje uklanjanje šatora ispred Skupštine: Biće lepo božićno selo, junacima ću se zahvaliti
27.12.2025.•
37
Predsednik države Aleksadar Vučić najavio je da će se od sutra uveče krenuti u uklanjanje šatora ispred Skupštine Srbije.
Izgorela dva automobila na Voždovcu, stanari evakuisani iz bezbednosnih razloga
27.12.2025.•
0
U beogradskoj opštini Voždovac noćas je izbio požar na jednom od parkiranih automobila koji se ubrzo proširio i na drugo vozilo. Nije bilo povređenih.
Parlamentarni izbori u nedelju na Kosovu: Glasanje počelo u diplomatskim predstavništvima
27.12.2025.•
1
Vanredni parlamentarni izbori na Kosovu, na kojima će više od dva miliona građana birati između 24 političke opcije, biće održani sutra, a već je počelo glasanje u kosovskim diplomatskim predstavništvima u inostranstvu.
Brnabić: Naravno da ne možete da pobedite Vučića, jedino im ostalo da ga ubiju
27.12.2025.•
32
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je ovo bila teška godina u kojoj je najveći uspeh što je "sačuvan mir" i što nije došlo do građanskih sukoba, "iako je to bio primarni cilj (blokadera)".
Sudije i tužioci se obratili EU: Povodom ugrožavanja nezavisnosti pravosuđa i izmena zakona
27.12.2025.•
6
Neformalna grupa sudija i tužilaca "Odbrana struke", obratila se evropskim institucijama zbog političkih pritisaka i niza drugih problema koje, kako tvrde, ima pravosuđe.
Komentari 7
Tezga
A faktura pre ugovora?
uGrađevinska škola
Spajko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar