Osamdeset stanara užeg centra Novog Sada duže od dve godine čekaju presudu u tužbi protiv Grada, a u vezi sa nesnosnom bukom i celonoćnim radom klubova u Laze Telečkog i okolnim ulicama.
Ovi građani čekaju drugostepenu, pravnosnažnu presudu Višeg suda nakon što je 2019. godine Osnovni sud presudio u njihovu korist, a Gradsko pravobranilaštvo uložilo žalbu. Mogu da očekuju eventualno simboličnu naknadu štete - koja neće dovesti u red vlasnike ovih lokala.
Čak i sada, u vreme mera za suzbijanje širenja koronavirusa i ograničenog radnog vremena, pojedini lokali krše propise.
Piju lekove da bi zaspali
Stanari u Svetozara Miletića, Laze Telečkog, Nikolajevske, Mite Ružića i Katoličke porte tužili su Novi Sad 26. januara 2015. godine, nakon što ništa drugo što su preduzimali nije dalo rezultate. Kako se navodi u tužbi, nebrojeno puta su se obraćali inspekciji i policiji, pisali peticije čelnicima, pojedini su odustali i nekako uspeli da prodaju stanove, ali drugi to ne mogu jer niko ne želi da kupi stan koji "leži" u gomili buke.
Svakodnevno, a posebno vikendima, u ovim uskim ulicama u kojima posluje više od 50 ugostiteljskih objekata (a nekoliko istaknutih klubova) okuplja se na hiljade ljudi do ranih jutarnjih sati, a muzika je toliko glasna da se meri desetinama decibela u stanovima sa zatvorenim prozorima. Menadžeri lokala toliko "napanje" ozvučenje da je reč o takmičenju ko će biti glasniji, a leti iznesu ozvučenje napolje i situacija postaje još gora.
Stanari u tužbi navode da spavaju tako što popiju lekove ili stave čepiće u uši, ali da to ne pomaže. Kad god pozovu komunalnu inspekciju ili redovnu policiju, buka se stiša samo dok su nadležni tu, a potom se zvučnici ponovo napanje.
Ovi građani su tražili naknadu štete u iznosu od 30.000 do 300.000 dinara po građaninu, a tužbu su podneli na dva stepena - prema državi Srbiji i prema Gradu Novom Sadu. Država je u svom odgovoru poručila da nije nadležna po tim pitanjima, dok je Grad tvrdio da ni on nije nadležan već je trebalo da tuže vlasnike lokala.
Međutim, situacija je daleko od odgovornosti isključivo vlasnika lokala budući da im upravo inspekcije ne otežavaju da rade na ovaj način. Još 2014. godine je inspekcija za zaštitu životne sredine na terenu merila nivo buke i pojedinim lokalima zabranila da koriste opremu za emitovanje muzike, ali mnogi od tih lokala oglušili su se o naloge i nastavili da trešte. Neki lokali podneli su dokaze da nivo buke u njihovim lokalima ne prelazi dozvoljeni maksimum, ali je nepoznato kakve metode merenja sami vlasnici primenjuju u svojim lokalima.
Referentne vrednosti za merenje buke koja uznemirava je 35 decibela za dan, a 30 decibela za noć. U stanu jednog od vlasnika u užem centru izmereno je čak 70 decibela.
Osnovni sud presudio je delimično u korist građana - proglasio je državu nenadležnom, a Grad obavezao da svakom od stanara plati simboličnih 30.000 dinara za naknadu nematerijalne štete. Postupajuća sudija smatrala je da je 300.000 dinara preveliki iznos.
Na ovu presudu Grad se žalio, a ceo postupak stoji i čeka da sudijsko veće pregleda spise i odluči već duže od dve godine.
"Svi redom se ponašaju kao da je ovo sve apsolutno normalno"
Jedan od stanara u Mite Ružića nedavno je posle jedan čas ujutru zabeležio telefonom situaciju u ovom delu strogog centra grada. Kako kaže za 021.rs, u ovoj ulici živi već 23 godine.
"Verovali ili ne, bilo koje veče, sedam dana u nedelji može da se snimi potpuno ista situacija. I to je tako već poslednjih 10 godina. Ništa specifično ne postoji u vezi tog snimka, osim što mi je pukao film pa sam sišao da snimim. Nedeljom uveče, ponedeljkom uveče, nebitno, situacija je potpuno ista svako veče, eventualno se samo smenjuju lokali u radu. Jedno veče rade jedni a drugo veče drugi, jer ih je pola svejedno u vlasništvu istih ljudi, iako ih u APR-u stalno registruju pod tuđim imenima i na nove firme. Ali suština je, nama muzika ovako trešti bukvalno sedam dana u nedelji. Jedinog mira koji smo imali je bio tokom pandemije i policijskih časova, iako je pola lokala čak i tada tokom ograničenog radnog vremena i raznih mera radilo i do 2-3 ujutro svako veče, osim naravno u periodu dok je baš bio striktan policijski čas", kaže ovaj stanar za naš portal.
Nedodirljivi
Prema poslednjoj uredbi Grada, a koja se odnosi na mere za suzbijanje širenja koronavirusa, ugostiteljski lokali mogu da rade radnim danima i nedeljom od šest do 23 časa, a vikendom od šest do jedan čas ujutru. Pitali smo komunalne službe koliko puta su u prvih osam meseci ove godine bili u kontroli poštovanja mera na snazi, kao i koliko je prekršajnih i kaznenih mera izrečeno vlasnicima lokala.
"Kontrola poštovanja odrednica propisane regulative obavlja se po službenoj dužnosti i na osnovu prijava građana i to svakodnevno, po prioritetu, naročito u zoni strogog centra grada. U posmatranom periodu služba komunalne milicije izrekla je 82 prekršajna naloga objektima koji su zatečeni u kršenju odredbi Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata", navode za 021.rs u Kabinetu gradonačelnika.
Prema rečima nadležnih, lokali na samoj lokaciji Laze Telečkog i Mite Ružića se intenzivno kontrolišu po prijavi građana i putem redovnih kontrola, a svi ugostiteljski objekti poseduju izveštaje o merenju buke u životnoj sredini.
"Iako poseduju navedene izveštaje, inspekcija utvrđuje da li se muzički uređaji koriste u skladu sa izveštajima o merenju buke. Obaveza merenja buke se radi jednom i važi do promene Zakona ili do promene muzičkih uređaja koji se koriste u samim ugostiteljskim objektima, a samo merenje vrše instituti akreditovani od strane akreditacionog tela Republike Srbije. Napominjemo da buka koja dolazi od gostiju lokala i onih koji se nalaze u baštama lokala nije predmet kontrole i merenja nivoa buke od istih", navode u Gradu za 021.rs.
U kabinetu gradonačelnika dodaju da dalje kontrole slede.
Ogroman broj ljudi maši poentu. Ne radi se o tome da ne treba da postoje kafići i noćni život, već da lokali moraju da prilagode svoje poslovanje okruženju u kom su odlučili da otvore te lokale. Ako ti je koncept kluba glasna muzika, onda SI DUŽAN da zvučno izoluješ taj svoj lokal kako ne bi maltretirao muzikom sve ljude u krugu od kilometra, ili da ga otvoriš negde gde nije stambena zona. Toliko je stvar jednostavna. Ljudi ne kapiraju da ovo nije samo problem centra, već intenzivno rastući problem u sve većem broju kvartova i u NS i po BG i u bezbroj drugih mesta po Srbiji. Po toj logici „smeta ti buka u centru, odseli se“ bi onda trebali da se raseljavaju i beže ljudi iz svih mogućih kvartova gde je neko odlučio da otvori lokal i panji muziku po celu noć. Nigde u civilizovanim državama ne postoji ovakva situacija, i svi koji tvrde da je ima, lupaju teške gluposti iz opasnog neznanja. Najuži centar Novog Sada nije industrijski ili poslovni centar koji je šatro predviđen za noćni život, već je jedna od najstarijih stambenih zona u gradu. I vama ima smisla da neko može da dođe i protera starosedeoce nekog kvarta, uništi decenije građenja nečijih života, samo da biste vi mogli da probijate sebi bubne opne u lokalima bez zvučne izolacije? U poslednjem lokalu na snimku sedi 5 ljudi u bašti, utorak veče u pola 2 ujutro, i vama je normalno da ceo kvart ne spava svaku noć dok bukvalno šačica ljudi ne odluči da im je bilo dosta provoda za to veče? Šta tačno nije u redu s vama?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
U okviru Gradskog centra za unapređenje reproduktivnog zdravlja organizuju se besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i male dece uzrasta do tri godine na temu pružanja prve pomoći.
Gradski centar za unapređenje reproduktivnog zdravlja Doma zdravlja Novi Sad u Almaškoj 4 organizuje nove grupe Škole za psihomotorni razvoj beba tokom jula.
Vozače koji putuju auto-putem E-75 iz Novog Sada ka Beogradu u narednim nedeljama očekuje izmenjen režim saobraćaja zbog radova na rehabilitaciji kolovoza na deonici od petlje Novi Sad istok do petlje Kovilj.
Javna licitacija za davanje u zakup slobodnih poslovnih prostora i zemljišta za postavljanje manjih montažnih objekata održaće se u sredu, 1. jula, u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Gradski odbornici Skupštine Novog Sada odlučivaće u ponedeljak, 29. juna, o Predlogu odluke o izradi izmena i dopuna Plana generalne regulacije Petrovaradina sa Petrovaradinskom tvrđavom.
Napadači na goste lokala "Crni ovan", u januaru 2023. godine, osuđeni su na kazne zatvora u trajanju od po osam meseci, odlučio je Viši sud u Novom Sadu.
Grad Novi Sad predložio je da se po četvrti put produži rok za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa neophodnih za izgradnju javne garaže na uglu Šafarikove i Uspenske ulice.
Plan generalne regulacije blokova na Banatiću nalazi se na ranom javnom uvidu, a urbanisti planiraju novu osnovnu školu i spajanje parcela na kojima se nalaze porodične kuće.
Grupa istraživača sa novosadskog univerziteta čija se imena nalaze na Stanford listi najuticajnijih svetskih naučnika odbili su da prisustvuju svečanom obeležavanju Dana Univerziteta u Novom Sadu.
Porodica pacijentkinje obolele od tumora mozga tvrdi da je njihova majka ostala bez adekvatnog smeštaja za palijativno lečenje nakon što je, kako navode, odbijena na prijemu u Univerzitetski klinički centar Vojvodine.
Predlog odluke o izradi Plana generalne regulacije prostora Mali Beograd - Veliki rit, južni deo naći će se pred novosadskim odbornicima na sednici Skupštine grada koja će se održati u ponedeljak, 29. juna.
Prosečna plata u Novom Sadu za april ove godine je bila 138.914 dinara sa uračunatim doprinosima i porezima, što znači da su Novosađani prihodovali manje nego u martu, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu okupili su se ispred zgrade Rektorata, a povodom sednice Senata sa zahtevom da se na dnevni red uvrsti ponovno glasanje o reizboru profesora Vladimira Mihića.
Komentari 49
MonteDushano
Centar
Vlada
A recimo u Portugalu i Španiji kafići su upravo u centru, samo se zna dokle rade i koja buka sme da se pravi. A u Minesoti generalno nema ničeg.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar