JP "NP Fruška gora" nakon odbijanja nominacije za svetsku baštinu: Uskladićemo propise sa Uneskovim
Javno preduzeće "Nacionalni park Fruška gora" nakon propale nominacije bukovih šuma za Uneskovu svetsku baštinu tvrdi da očekuje da će situacija biti drugačija sledeće godine.
U JP "NP Fruška gora" za dnevni list Politika navode da će propise uskladiti sa onim što Unesko očekuje i da će bukove šume stići na ovu prestižnu listu.
"Prema Osnovama gazdovanja šumama, dokumentu koji je za nas svojevrsna Biblija, oplodni sek se sprovodi na površini od pet hektara, ali prema Unesku, potrebno je smanjiti ga na jedan hektar. Tako ćemo i uraditi, ali je za to potrebno izmeniti Osnove gazdovanja šumama, na osnovu kojih se donosi godišnji program upravljanja šumama", navode iz ovog preduzeća.
Oni ističu da Unesko "nije imao primedbe" na način gazdovanja drevnim i netaknutim bukovim šumama.
"A kako ćemo uskladiti propise sa Uneskovim kriterijumima očekujemo da će 2023. godine bukove šume dospeti na listu prirodne svetske baštine", objašnjavaju za Politiku u ovom Nacionalnom parku.
Kako je 021.rs pisao, nominacija bukovih šuma Fruške gore za Uneskovu listu svetske baštine nije uspela zbog nedovoljno informacija o obimu i učestalosti seče.
Komitet svetske baštine je svoju odluku obrazložio time što je potrebno pružiti još detaljnije informacije "o vrsti, obimu, učestalosti i razmeri svake seče i šumarske intervencije koja se može sprovesti u bafer (tampon) zonama nominovanih komponenti u Srbiji i njihov potencijalni uticaj na vrednost ovog dobra, zajedno sa planom za umanjenje seče u celini definisanih bafer zona".
Za listu svetske prirodne baštine "Drevne i netaknute bukove šume" na Fruškoj gori bili su nominovani lokaliteti "Ravne" i "Papratski do".
Osim seče, na koju su ekološki aktivisti često upozoravali, konkretno na lokalitetu Ravne već neko vreme traju "tajni", ali obimni građevinski radovi. U području koje bi trebalo da bude zaštićeno, radi se opsežna rekonstrukcija "Lekine vile" i okoline, a sami podaci o nameni objekta su tajni, budući da će objekat pripadati nekoj od bezbednosnih službi Republike Srbije.
Aktivisti Pokreta "Odbranimo šume Fruške gore" upozorili su na problem devastacije ovog prostora i ocenili su da je Srbija "izgubila istorijsku priliku da naše šume postanu deo svetske baštine".
Takođe su naveli da je ovaj obim i vrstu seče "aminovao" Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, kroz svoje saglasnosti na Osnove gazdovanja šumama i na sva programska i planska dokumenta JP "NP Fruška gora".
Inače, potvrdu Republičkog zavoda za zaštitu prirode da je odbačena nominacija za svetsku baštinu, pravni tim aktivista koji se trenutno nalaze pred sudom zbog tužbi suvlasnika Galensa, upotrebio je kao argument u odbrani, navodeći da je evidentno da je na Fruškoj gori javni interes ugrožen sečom i gradnjom.
Podsetimo, suvlasnici Galensa, Nebojša i Sanja Petrić, podneli su pet tužbi protiv ekoloških pokreta i pojedinačnih aktivista zbog ekološkog protesta održanog 9. oktobra prošle godine na brdu Kesten na Fruškoj gori, gde Petrići grade turističko-ugostiteljski kompleks.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO Protest ispred Rektorata: Većina članova proširenog Senata na listama podrške Vučiću
29.01.2026.•
0
Ispred Rektorata je danas organizovan protest pod nazivom "Kako ste glasali?".
Odobreni radovi na rekonstrukciji Luke Novi Sad, posao vredan 711 miliona dinara
29.01.2026.•
0
Agencija za upravljanje lukama i DP World dobili su "zeleno svetlo" za prvu fazu rekonstrukcije Luke Novi Sad.
Policajcu preti otkaz zbog slike "SNS junaka" koje je pomilovao Vučić
29.01.2026.•
6
Aleksandar Vučić pomilovao je četvoricu aktivista SNS koji su se teretili da su napali studente u Novom Sadu, što je bio direktan povod za pad Vlade Srbije. Umesto njih, proces se vodi protiv policajca.
Decenija poverenja i znanja: Srednja škola "Sveti Arhangel" upisuje nove učenike
29.01.2026.•
0
Srednja škola "Sveti Arhangel" ove godine slavi desetogodišnjicu postojanja, a tim povodom najavljuje upis novih učenika uz brojne pogodnosti.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba
29.01.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
"Kako ste glasali?": Danas protest ispred novosadskog Rektorata
29.01.2026.•
11
Slobodan univerziteta Novi Sad i studenti u blokadi Filozofskog fakulteta najavili su protest "Kako ste glasali?" u četvrtak, 29. januara, ispred zgrade novosadskog Rektorata.
Brnabić: Blokaderi krivi što je Univerzitet u Novom Sadu ispao sa Šangajske liste
29.01.2026.•
26
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić istakla je da je zahvaljujući blokaderima Univerzitet u Novom Sadu 2025. ispao sa Šangajske liste, a univerzitet u Beogradu pao u kategoriju između 401. i 500. mesta.
Pred Novosađanima promenljivo oblačan i malo topliji dan
29.01.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti suvo i promenljivo oblačno.
Komemoracija preminulom bajkeru u petak u Novom Sadu: "KO STAje ispred nas"
28.01.2026.•
1
Studenti u blokadi i bajkeri organizuju komemoraciju u čast preminulog bajkera Koste u petak, 30. januara.
Još sutra "toplije" i puno zanimljivih događaja: Novosađani, evo šta vas očekuje
28.01.2026.•
0
Ovaj četvrtak u Novom Sadu biće poslednji topliji dan, pre tmurnog kraja nedelje, pa savetujemo da ga iskoristite.
Učenici ETŠ "Mihajlo Pupin": Izmanipulisani da prisustvujemo priredbi na kojoj je bio Žarko Mićin
28.01.2026.•
13
Učenici ETŠ "Mihajlo Pupin" u blokadi saopštili su da su đaci povodom humanitarne Svetosavske priredbe, kojoj je prisustvovao i gradonačelnik Žarko Mićin, izmanipulisani da istoj prisustvuju.
Planira se proširenje Gradskog groblja: Aleja zaslužnih građana, krematorijum, nova kapela,...
28.01.2026.•
7
U Novom Sadu planira se proširenje Gradskog groblja, kako bi se obezbedili dodatni kapaciteti za sahranjivanje, ali i izgradnja novih pratećih sadržaja, navodi se u elaboratu za rani javni uvid u Plan detaljne regulacije
Drid podneo primedbu na referat za reizbor profesora Filozofskog - nadzire one "koji mu se svide"
28.01.2026.•
44
Dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrik Drid uložio je prigovor Izbornom veću Filozofskog fakulteta, ovog puta na Izveštaj o kandidatu za reizbor u zvanje vanrednog profesora Vladimira Mihića.
FOTO, VIDEO: Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta održao prvi jednočasovni protest
28.01.2026.•
4
Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta održao je prvi jednočasovni protest ispred njihovog fakulteta ove srede.
Parking servis uvodi novu naplatu: Sat vremena 500 dinara na parkinzima za električne automobile
28.01.2026.•
49
JKP Parking servis u 2026. godini planira postavljanje punjača za električne automobile na pojedinim lokacijama, a sat vremena parkiranja koštaće 500 dinara.
Još sutra "toplije" u Novom Sadu, a onda zahlađenje i kiša
28.01.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti suv i promenljivo oblačan, a onda sledi nekoliko tmurnih dana.
Opozicija bojkotovala svečanu sednicu Skupštine grada, Mićin o "sramotnom presedanu"
28.01.2026.•
16
Novosadska parlamentarna opozicija bojkotovala je svečanu sednicu na kojoj se odlučivalo o dodeljivanju Februarske nagrade desetogodišnjem šahisti Leonidu Ivanoviću.
Novosadsko udruženje potrošača poziva građane koji imaju problema sa računima za struju da mu se jave
28.01.2026.•
2
Novosadsko udruženje za zaštitu prava potrošača "Prosperitet" pozvalo je građane da se jave ukoliko su imali ili imaju problem u vezi sa računima za struju, očitavanjem brojila, korekcijama duga, odbijenim reklamacijama.
Ministar Stanković isto kao i Vučić: "Država nema veze sa otkazom Jeleni Kleut, to je ispolitizovano"
28.01.2026.•
12
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković kaže da je slučaj profesorke Jelene Kleut "medijski i politički zloupotrebljen".
Godinu dana od prebijanja studenata: "SNS junaci" iz Novog Sada srušili vladu Miloša Vučevića
28.01.2026.•
5
Pre tačno godinu dana nekoliko aktivista Srpske napredne stranke, koji su se nalazili u prostorijama partije, pretukli su studente koji su lepili nalepnice. To je bio direktan povod za pad vlade Miloša Vučevića.
U Novom Sadu za 24 sata rođene 24 bebe
28.01.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
Komentari 12
9
Ta će sigurno bit po većoj cijeni
Al će se zemare nafatirat
Posmatrač
A
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar