Novosađani, da li ste ovog meseca primili platu od 114.000 dinara?
Prosečna plata Novosađana za oktobar 2024. godine iznosila je 114.261 dinar, bez poreza i doprinosa, što je za 2.884 dinara više u odnosu na septembarsku prosečnu platu.
Foto: 021.rs
Novi izveštaj o prosečnim zaradama, Republičkog zavoda za statistiku (RZS), pokazuje da je prosečna plata Novosađana za oktobar mesec iznosila nešto više od 158.000 dinara, računajući poreze i doprinose.
Neto prosečna zarada na republičkom nivou, iznosila je 98.538 dinara. Kada posmatramo medijalnu neto zaradu za oktobar 2024. godine ona je iznosila 76.895 dinara, što znači da 50 odsto zaposlenih nije ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
U Beogradu je prosečna plata bez poreza i doprinosa iznosila 123.479 dinara, a ta suma veća je za nešto više od 2.000 u poređenju sa septembarskim obračunom.
Zaposleni u Boru zarađivali su 112.337 dinara, dok je u Majdanpeku prosečna zarada iznosila nešto više od 100.000 dinara za oktobar mesec.
Kao i u obračunu za prethodni mesec, zaposleni u Malom Iđošu i Baču zarađivali su manje od medijalne zarade. Prema podacima izveštaja RZS u Baču je prosečna zarada bila malo iznad 74.000, dom je u Malom Iđošu ta cifra iznosila približno 75.500 dinara.
Kada posmatramo prosečnu zaradu po zaposlenom u javnom sektoru, izveštaj pokazuje da se u javnom sektoru bez poreza i doprinosa zarađivalo približno 101.000 dinara. U javnim državnim preduzećima neto prosečna zarada iznosila je 111.517 dinara, dok je ta brojka za javna lokalna preduzeća bila znatno manja, približno 93.000. Sektor zdravstvenog i socijalnog rada zarađivao je nešto više od 98.000, a zaposleni u obrazovanju su zarađivali 95.497 dinara.
Izveštaj pokazuje da se van javnog sektora u proseku zarađivalo 97.581 dinara, dok je ta cifra za prethodni mesec iznosila nešto manje od 95.000 dinara.
Prosečna zarada zaposlenih po oblastima delatnosti pokazuje da se u rudarstvu zarađivalo 128.608. Najviše se zarađivalo u IT sektoru gde je prosečna neto zarada iznosila nešto više od 224.500 dinara, dok je najmanja zarada, 61.016, zabeležena u uslugama smeštaja i ishrane. Ostale uslužne delatnosti u proseku su zarađivale nešto manje od 69.000 dinara.
Potrebno je istaći da medijalna neto zarada, za razliku od prosečne, daje bolji uvid i pruža jasniju sliku u to koliki je prosečan iznos zarade pojedinca u društvu.
Kada posmatramo kupovnu moć u Srbiji, prema poslednjim podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, a koji se odnose na mesec avgust, prosečna potrošačka korpa iznosila je 104.330 dinara. Minimalna potrošačka korpa iznosila je približno 54.000 dinara.
Kupovnu moć iznad proseka imali su zaposleni u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, pokazuje izveštaj ministarstva. Prosečna plata Novosađana za oktobar prešla je i prosečnu potrošačku korpu i minimalnu za mesec avgust.
S obzirom na to da je ovaj izveštaj iz avgusta, moramo imati na umu da su cene porasle i da nemamo jasan uvid u trenutno stanje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO Nakon nevremena poplavljena Ulica Nikole Tesle: "Plivamo svako malo"
14.06.2026.•
6
Nakon današnjeg nevremena poplavljena je Ulica Nikole Tesle.
VIDEO: Nevreme pogodilo Novi Sad, padao grad
14.06.2026.•
4
Nevreme je večeras zahvatilo i Novi Sad.
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za Branku Pavković
14.06.2026.•
1
Akcija "Humanitarni ponedeljak" će 15. juna biti namenjena Novosađanki Branki Pavković.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović u ponedeljak ide u zatvor
14.06.2026.•
12
Autoprevoznik Milomir Jaćimović u ponedeljak treba da se javi na izdržavanje zatvorske kazne u zatvor na Klisi, nakon što su mu, kako kaže, novčane kazne koje nije platio preinačene u zatvorsku.
Sutra svežije u Novom Sadu, krajem nedelje ponovo preko 30 stepeni
14.06.2026.•
0
U ponedeljak će u Novom Sadu biti osetno svežije i moguća je kiša.
Roditelji đaka Jovine gimnazije od sutra ispred Ministarstva prosvete: Očekuju odgovor o smeni direktora
14.06.2026.•
1
Roditelji učenika Jovine gimnazije najavili su da će u ponedeljak, 15. juna biti ispred Ministarstva prosvete kako bi sačekali odgovor da li je pokrenut postupak razrešenja direktora škole Radivoja P. Stojkovića.
Novosađani, ako sutra date krv, dobijete besplatne biohemijske analize
14.06.2026.•
0
Svi Novosađani koji u ponedeljak, 15. juna doniraju krv besplatno će dobiti biohemijske analize krvi (KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, urea, kreatinin, gvožđe, lipidni status).
Pred Novosađanima pretežno sunčan i topao dan, večeras se očekuju pljuskovi
14.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu pretežno sunčano i toplije.
Novosadsko udruženje policije tvrdi: Nema sistemske korupcije u policiji
14.06.2026.•
42
Strukovno udruženje policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" iz Novog Sada ističe da podaci Sektora unutrašnje kontrole pokazuju da kriminal u policiji nisu sistemska pojava, već se odnose na izolovane pojedinačne slučajeve.
SSP: Tužilaštvo da reaguje na Vučevićevo podizanje tenzija u Vojvodini
13.06.2026.•
11
Stranka slobode i pravde je zatražila od tužilaštva da po hitnom postupku pozove predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića.
Građani do utorka mogu da koriste i zatvoreni bazen na Spensu
13.06.2026.•
0
Zbog najavljenog lošeg vremena, građani ovih dana mogu da koriste i zatvoreni bazen na Spensu prema rasporedu koji važi za otvoreni bazen.
Festival grašca u subotu na Petrovaradinskoj tvrđavi: Najveći događaj u regionu posvećen ovoj vinskoj sorti
13.06.2026.•
11
Festival grašca biće održan u subotu, 13. juna, na Petrovaradinskoj tvrđavi, a ove godine obeležiće svoje peto izdanje.
Sutra toplo, uveče kiša sa grmljavinom
13.06.2026.•
0
U Novom Sadu sutra veći deo dana pretežno sunčano i toplije vreme.
Gojković: Nakon obnove Parohijskog doma sledi restauracija enterijera Saborne crkve
13.06.2026.•
19
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković obišla je Sabornu crkvu Svetog velikomučenika Georgija u Novom Sadu i najavila početak radova na restauraciji enterijera hrama.
Dečaci znatno brojniji: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
13.06.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Danas do 25 stepeni
13.06.2026.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti promenljivo oblačno i malo toplije.
Tribina i zborovski bazar danas u Limanskom parku
13.06.2026.•
6
Studentska tribina u saradnji sa zborovima Rejona 6 (Limani 1, 2, 3 i Vera Pavlović), održaće se u subotu, 13. juna uLimanskom parku, najavljeno je u pozivu organizatora.
SNS aktivisti puštali muziku tokom 16 minuta tišine u Sremskim Karlovcima uz "Srbija pobeđuje"
12.06.2026.•
54
Građani i srednjoškolci u Sremskim Karlovcima odavali su poštu stradalima u padu nadstrešnice u tišini, dok su se na drugoj strani raskrsnice nalazile pristalice Srpske napredne stranke koje su puštale rodoljubive pesme.
Ministar Dejan Vuk Stanković ipak nije primio roditelje đaka Jovine gimnazije na sastanak
12.06.2026.•
35
Profesori i roditelji đaka Jovine gimnazije došli su u Beograd na sastanak sa ministrom Dejanom Vukom Stankovićem o njihovom zahtevu za smenu direktora, ali se, kako kaže majka jednog od đaka, on nije pojavio.
Zborovi Limana pozivaju sugrađane da se izjasne o "Novom Sadu na vodi": Evo gde će biti održani skupovi
12.06.2026.•
36
Zborovi građana organizuju skupove na Limanu kako bi se građani informisali i izjasnili o planu za izgradnju novosadskog priobalja, poznatijem kao "Novi Sad na vodi".
Studenti traže ukidanje obaveznog iseljavanja iz studentskih domova preko leta
12.06.2026.•
35
Više od 1.500 studenata Univerziteta u Novom Sadu potpisalo je peticiju kojom zahtevaju da se ukine obavezno iseljavanje iz studentskih domova tokom leta.
Komentari 66
profa
Sankcije u najavi
Програмер
ИТ сектор важи за један од најпросперитетнијих и најперспективнијих сектора у свету, а плате у САД (и другде) често премашују просек у многим другим индустријама.
Тачно је да постоје кратке обуке које омогућавају улазак у ИТ, али озбиљно бављење програмирањем, развојем софтвера, анализа података итд. захтева континуирано учење, практичан рад и даље усавршавање. Сагласно многим истраживањима и званичним статистикама (нпр. U.S. Bureau of Labor Statistics), просечне плате у ИТ сектору (програмери, софтверски инжењери, дата инжењери и др.) редовно премашују национални просек у САД. То је један од најбоље плаћених сектора.
Историјски гледано, трендови у платама и потражњи за кадром се мењају. Ипак, банкарство и економија су и даље добро плаћене струке (нарочито у западним земљама и на Волстриту). Исто тако, ИТ није „тренутни“ тренд који ће потпуно нестати – технологија се све више интегрише у све аспекте живота (здравство, транспорт, образовање, финансије итд.), тако да потражња за стручњаци
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar