Škotska poziva na zabranu fizičkog kažnjavanja dece

Postoje mnogo bolji načini za vaspitavanje dece od batina.
žena udara dete
Getty Images
Batine nisu iz raja izašle

Udaranje dece štetno je po mentalno zdravlje i trebalo bi ga zabraniti, kažu školski psiholozi.

Asocijacija školskih psihologa je podnela zahtev TAK konferenciji kojom poziva na zabranu fizičkog kažnjavanja dece.

U ovom trenutku, iako je fizičko kažnjavanje zabranjeno u školama, roditelji mogu da udare ili fizički kazne dete dokle god ne prelazi „razumne" granice.

Psiholozi kažu da ima mnogo boljih načina za prevaspitavanje.

Član nacionalnog Izvršnog odbora AEP-a Džon Drevic kaže da je fizičko kažnjavanje štetno za mentalno zdravlje deteta, da modeluje agresivno ponašanje i govori deci da je u redu koristiti nasilje.

„Šezdeset zemalja već je potpuno zabranilo fizičko kažnjavanje dece, uključujući Švedsku, Irsku, Španiju, Nemačku i Portugaliju, i vreme je da nasilje nad decom bude nezakonito u Ujedinjenom Kraljevstvu u svim okruženjima, uključujući i dom."

Viša agresija"

Otac udara dete
Getty Images
Deca zbog batina postaju depresivna i anksiozna

Predlog zakona, koji je podneo poslanik iz stranke Zelenih Džon Fini, podržala je vlada i skoro sigurno je da će ga izglasati Škotski parlament.

Psiholozi navode istraživanja koje sugerišu da kada roditelji koriste silu, aktivnosti mozga se menjaju i može doći do eskaliranja batina nad decom.

Oni tvrde da fizička kazna takođe dovodi do slabijeg kvaliteta odnosa roditelj-dete, lošeg mentalnog zdravlja u detinjstvu i odrasloj dobi, viših nivoa agresije deteta, kao i do asocijalnog ponašanja.

Nacionalna prosvetna unija, najveći sindikat nastavnika u Škotskoj prestavio je predlog.

Doktorka Mari Busted, generalna sekretarka sindikata rekla je da roditelji i staratelji imaju pravo da postavljaju granice za svoju decu kako bi im pomogli u razvijanju socijalnih veština i dobrog ponašanja.

„Međutim, moramo osigurati da se roditelji dobro ophode prema deci i kod kuće. Tući decu u 2018. godine nije ni prihvatljivo, ali ni zabranjeno."

Sju Etkins, stručnjakinja za roditeljstvo i bivša profesorka tvrdi da su studije pokazale da korištenje fizičke sile kod dece izaziva anksioznost i depresiju i šteti njihovom samopouzdanju.

Doktor Stjuart Vejton, sociolog i aktivista kaže da bi sigurno bilo nezakonito kada bi odrasli međusobno postupali onako kako postupaju prema deci.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je Gruzija sledeća Ukrajina?

U Gruziji se nastavljaju masovni protesti protiv novog zakona o „stranom uticaju“ nazvanog „ruskim zakonom“, a raste zabrinutost da će pokušaji udaljavanja od Rusije prema Evropi odvesti zemlju na put dodatne okupacije i rata.