Srbija, Mađarska i Evropska unija: Malo je takvih prijatelja i ljudi, uvek ćemo biti zahvalni Orbanu i Mađarskoj, kaže predsednik Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i mađarski premijer Viktor Orban u Beogradu razmenili lepe reči i uzajamnu podršku.

 

vučić, orban
Fonet/Zoran Mrđa
Susret Vučića i Orbana u Predsedništvu Srbije 8. jula 2021. godine

 

U danu kada je u Mađarskoj stupio na snagu kontroverzan zakon koji veći deo Evropske unije smatra neprihvatljivim, premijer Viktor Orban došao je u posetu Beogradu.

Predsednik Srbije dočekao ga je rečima: „Dobrodošli dragi prijatelju".

„Poručujem gospodinu Orbanu da je ovde uvek dobro došao, da se ovde oseća kao kod kuće i zahvaljujem mu se na tome što se zalaže za evropski put Srbije", rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare.

Orban mu je uzvratio da brojke ne lažu i da je i on svedok razvoja Srbije.

„Evropska unija mora da shvati da je Srbija ključna za stabilnost Zapadnog Balkana i da je ključna za evropsku integraciju ovog regiona", rekao je mađarski premijer.

Poseta Orbana došla je u danima kada Mađarska trpi velike kritike evropskih lidera zbog stanja vladavine prava, ljudskih prava i medijskih sloboda.

Lideri dve zemlje istakli su da su odnosi na istorijskom maksimumu, najavili novu privrednu saradnju, a mađarski premijer je poručio i da EU treba da prihvati ideju proširenja ili će se u suprotnom, kako je rekao, raspasti.

„Računajte na nas"

U stilu stihova pesme Računajte na nas novosadskog kantautora Đorđa Balaševića, tako su i Vučić i Orban govorili o odnosima Srbije i Mađarske.

„Smatramo da je Srbija najveći prijatelj Mađarske, i vama hvala na tome, hvala na tome što imate vremena za Zapadni Balkan, što razmišljate i politički i ekonomski, i hvala što uvek dobijemo prostor i vreme u vašoj agendi.

„Mađarska će uvek moći da računa na srpsko prijateljstvo", rekao je Vučić, na šta mu je Orban uzvratio: „Srbija može da računa na Mađarsku".

Predsednik Srbije rekao je da svi u regionu vide Mađarsku kao faktor stabilnosti i zahvalio se Orbanu što se i pored kritika zauzima za evropski put Srbije.

„Ja mogu samo da se zahvalim Mađarskoj i Orbanu zato što su bili spremni da prihvate i kritike i napade, a da se iskreno zalažu za Srbiju.

„Kod Srba zahvalnost ne traje kratko. Ljudi u Srbiji su ponosni što imaju takve prijatelje i takve komšije i gledaćemo da to čuvamo u budućnosti", dodao je predsednik Vučić.

Orbanovi plaćeni oglasi „O budućnosti EU - mađarski predlozi" objavljeni su u nekoliko visokotiražnih listova u Evropi, između ostalih u nemačkom Bildu, francuskom Figarou, švedskom Dagens Industri, hrvatskom Večernjem listu, španskom ABC, češkom Mlada fronta Dnes.

Pojedini listovi, poput belgijskog Standarda ili luksemburškog Vorta, odbili su da objave oglas i saopštili da ne žele da služe kao „platforma za otvoreno autoritarne i antidemokratske političare poput Viktora Orbana"

U oglasu koji ima sedam predloga, poslednji se tiče Srbije.

„Srbija mora, kao članica, biti primljena u EU", navodi se.

U prvoj tački Mađarska ukazuje da Brisel uspostavlja superdržavu, bez da im je iko za to dao odobrenje.

„Mi kažemo 'ne' evropskoj imperiji", poručuje Budimpešta.

„Ako se ne proširi, EU će se raspasti"

Orban je i Beogradu govorio o iskustvima Mađarske prilikom pregovora sa EU i povukao paralelu sa današnjim položajem Srbije.

„Ja sam tada vodio pregovore sa EU. Mi smo tada imali ključnu zemlju - Poljsku i znali smo da ako Poljska tada ne bude ušla, neće ući ni ostali deo centralni Evrope.

 

vučić, orban
Fonet/Zoran Mrđa

 

„Zato ja sada podržavam Srbiju, koja je ključna zemlja.

„Dok nije integrisana Srbija, Zapadni Balkan neće biti integrisan.

„Srbija je ključna zemlja i EU to treba da shvati", poručio je Orban.

Dodao je ako se pogledaju brojke Srbije u poslednjih sedam godina, može se videti da se formira priča o uspehu.

„Državni dug je pao, a što se tiče prihoda, ja mislim da je Srbija bila na četvrtom mestu po primanjima, sad je na prvom mestu.

„Vidimo razvoj grada, investicije, pa ako neko ima nepristrasan pristup prema Srbiji, a nije slep, onda tačno vidi šta se događa", rekao je Orban.

On kaže da je Mađarska napadnuta i kritkovana zato što je stvari uvek nazivala pravim imenom.

„Tako je bilo i sa migrantima, tražio sam da se to zaustavi i da je to loša stvar.

„Da su mogli da me zadave u čaši vode to bi učinili, a evo sad Grci prave ogradu, Litvanci, Španci", rekao je Orban.

Prema njegovim rečima, slična je stvar i u vezi sa integracijom Srbije.

„Zapadnjaci su došli do visokog nivoa blagostanja i sada to elegantno zovu zasićenošću proširenjem.

„Mi smo uvereni da ako se EU ne proširi, postaće nestabilna, neće dobiti nove kulture, nove narode, novu energiju i ostaće da tapka u mestu i na kraju će se raspasti.

Orban je dodao da se takva slika Unije vidi i iz Beograda i iz Budimpešte, a da bi se tako videlo i u Briselu, kada bi koristili „dobre i iskrene naočari".

„Isto tako je bilo i sa nama, jako su se plašili proširenja, a centralna Evropa je donela novu energiju, kao što to sada može i Srbija i Zapadni Balkan", rekao je Orban.

Tokom posete mađarske delegacije, Vučić je uručio Orden srpske zastave prvog stepena mađarskom ministru spoljnih poslova Peteru Sijartu.

Sijarto je odlikovan povodom 28. juna, Vidovdana, za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i Mađarske.

Odnos Srbije i Mađarske

Godinama unazad, odnosi Srbije i Mađarske, odnosno predsednika Aleksandra Vučića i premijera Viktora Orbana, su više nego srdačni.

Od maja do avgusta prošle godine, Vučić i Orban su se sastali osam puta.

Od svih zemalja regiona, zvanični Beograd ima najbolje odnose upravo sa Budimpeštom i Skopljem.

Vučić je više puta o Orbanu govorio kao dobrom prijatelju Srbije i isticao da Srbija i Mađarska imaju dobre odnose.

„Sa Mađarskom i Mađarima u Vojvodini nijedan problem godinama nemamo, radimo na svemu zajednički i borimo se zajednički", rekao je Vučić uoči posete Orbana u julu 2021. godine.

Prvih dana jula, spojen je srpski i mađarski gasovod kod Horgoša, čime su stvoreni uslovi prve količine gasa sa jedne na drugu stranu poteknu od 1. oktobra.

„Ponosan sam na ovo, to je istorisjki uspeh", rekao je Vučić.

Dodao je da je Srbija godinama Mađarskoj plaćala tranzitnu taksu, a da je Orban rekao da će od sada Mađarska plaćati Srbiji.

„Tako to rade pravi prijatelji, i kada smo imali problema sa gasom, Orban je rekao da možemo da računamo na deo njihovog gasa.

„To su stvari na kojima sam izuzetno zahvalan", naveo je Vučić.

 

vučić, orban
Instagram/Budućnost SrbijeAV
Doček Orbana u Predsedništvu Srbije

 

Odnos Vučića i Orbana ne utiče samo na privredne, već i političke tokove.

Orbanova stranka Fides je u bliskim odnosima sa Savezom vojvođanskih Mađara, parlamentarnom strankom u Srbiji i istovremenom u vladajućem bloku koji predvodi Vučićeva Srpska napredna stranka.

„Mađarska deset godina energično podržava prijem Srbije u EU.

„Na svim forumima, svim diplomatskim sredstvima, iskreno", kaže Balint Pastor, predsednik poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Srbije.

Pastor ne negira da ulogu igraju i lične veze premijera Orbana i predsednika Vučića, „jer politiku stvaraju ljudi".

„Srbija je danas objektivno spremnija za članstvo u EU nego što su bile neke države kada su primljene", kaže Pastor za Dojče vele.

Orban ima i sportskih interesa u Srbiji i u regionu, jer je finansijser nekoliko fudbalskih akademija, između ostalih i superligaša TSC iz Bačke Palanke.

Na Fejsbuk stranici, Orban je u maju 2020. godine objavio mapu „Velike Mađarske", u kojoj je i čitava Vojvodina i veliki deo Hrvatske.

Za razliku od hrvatskih zvaničnika koji su imali oštar odgovor, iz Srbije se tim povodom niko nije oglasio.

 

vučić, orban
Fonet/arhiva
Vučić i Orban prilikom jednog ranijeg susreta

 

Odnosi Srbije i EU

Orban je sada zagovornik primanja Srbije u Evropsku uniju, zajednicu čiji pojedini lideri traže da Mađarska bude izbačena, iako za to ne postoji pravni mehanizam.

Od formalnog početka pregovora sa EU 2015. godine, Srbija je privremeno zatvorila tek dva od 35 poglavlja.

Iako je Vlada Srbije 2016. godine najavila zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2019, danas je otvoreno tek više od polovine, dok su privremeno zatvorena samo dva - 25. - nauka i istraživanje i 26. - obrazovanje i kultura.

Ona su zatvorena istog dana kada su i otvorena, što znači da je Evropska komisija tada ocenila da nema potrebe za bilo kakvim izmenama u domaćem zakonodavstvu.

Međutim, u 2020. godini do danas, Srbija nije otvorila nijedno poglavlje u pregovorima sa EU što je prvi put da za više od godinu dana pregovori praktično budu stopirani.

Iz Evropske unije više puta je rečeno da proširenje trenutno nije visoko na agendi, a neretko se i sve češće kao jedan od uslova za prijem Srbije u EU rešavanje otvorenog pitanja Kosova.

Teške odnose Srbije i Kosova, kao i unutrašnja pitanja u Bosni i Hercegovini, pomenula je i nemačka kancelarka Angela Merkel 5. jula 2021. godine tokom virtualne konferencije takozvanog Berlinskog procesa o zapadnom Balkanu.

„Potrebno nam je mnogo strpljenja i mnogo posvećenosti", rekla je.

Ističući da EU želi da prigrli i zemlje Zapadnog Balkana, jer bi to „samo moglo da ojača Uniju", navela je i da u regionu ima mnogo otvorenih pitanja i problema.

„Za mnoge zemlje Zapadnog Balkana je brzina približavanja Evropskoj uniji prespora.

„Evropska unija je mnogo puta imala primedbi na brzinu reformi, koji put iz ugla zemalja koje vode pregovore neopravdano", rekla je Merkel.

Odnosi Mađarske i EU

Najblaže rečeno - napeti.

Mađarska je jedna od zemalja članica koja nije na dobrom glasu u EU.

Početkom jula 2021. godine, organizacija Reporteri bez granica stavila je Orbana na listu „neprijatelja slobode medija".

To je prvi put da se neki čelnik vlade zemlje članice EU našao na listi ove međunarodne organizacije za zaštitu slobode medija.

„Otkako su Viktor Orban i njegova stranka Fides došli na vlast 2010, korak po korak su stavljali medije pod svoju kontrolu.

„Javni mediji centralizovani su u državnom medijskom holdingu MTVA koji uključuje i jedinu mađarsku novinsku agenciju MTI", navela je ova organizacija.

Uoči posete Srbiji, Orban je dobijao packe iz EU po više osnova.

Prethodnih godina, Mađarska je kritikovana zbog odnosa prema migrantima, zbog stanja u o pravosuđu, medijima, antikorpupcijskih okvira, a posebno zbog stanja ljudskih prava, u svetlu novodonetih zakona koji negativno utiču na prava LGBT zajednice.

Zakon se, pre svega, odnosi na povećanje kazne za osuđene pedofile, ali je 15. juna usvojen amandman kojim se zabranjuje prikazivanje ili promovisanje homoseksualnosti za mlađe od 18 godina.

Iako bi to moglo da utiče na seksualno obrazovanje, oglašavanje, pa čak i obustavljeno emitovanje nekih popularnih serija i filmova na televiziji poput Prijatelja (Friends) ili Harija Potera pre ponoći, postoji bojazan i da bi ugroženi mladi ljudi mogli biti lišeni važne podrške.

U školama će ubuduće o seksualnom obrazovanju moći da podučavaju samo oni ljudi koje odobri vlada.

Pre toga, vlasti Mađarske lišile su istopolne parove prava da usvoje decu.

Orban je ranije rekao novinarima da je zakon pogrešno shvaćen i da nema nameru da ga povuče.

„Zakon nije protiv homoseksualaca i homoseksualnosti. Reč je o pravima dece i roditelja."

Međutim, većina lidera EU, kao i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen, oštro su kritikovali zakon, nazivajući ga „sramotnim".

Fon der Lejen je najavila i pravne posledice po Mađarsku ako ne povuče sporni zakon, a holandski premijer Mark Rute čak je rekao da „Mađarska više nema šta da traži u EU" jer ne poštuje njene vrednosti.

Orban je žestoko odgovorio EU kritičarima, optužujući ih da „žele da diktiraju koji zakoni treba da se primenjuju u drugoj zemlji, hoće da nam govore kako da vodimo naše živote i kako da se ponašamo".

„Ponašaju se kao kolonijalisti", poručio je Orban 2. jula.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • pera

    08.07.2021 16:47
    ..
    Lepo je imati takve prijatelje poput Orbana, Erdogana, Lukasenka i Kim Dzong Una
  • Mile rent-a mozak

    08.07.2021 15:06
    Kako ovom Orbanu nije, više, dosadno da sluša i gleda jedno isto. Palma bi to mnogo bolje organizovao sa adekvatnim zabavno - muzičkim programom.
  • ver

    08.07.2021 13:51
    "Verujte meni i mom bratu lažovu".

    2 autoritarna oligarha, usput psihopate, na delu.
    Uz takve "prijatelje" šta će nekome neprijatelj?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC