Kina: Globalni pritisak na trgovinu, smanjujemo BDP

Premijer Kine Li Kećijang izjavio je da će porast stope rasta bruto domaćeg proizvoda u 2017. biti manji nego ranijih godina i iznosiće oko 6,5 odsto, ali je i upozorio na opasnosti globalnog pritiska na kontrolu trgovine, pošto Peking pokušava da smanji oslanjanje na izvoz i investicije.
Kineski premijer je u obraćanju na redovnom godišnjem zasedanje Svekinsekog narodnog kongresa obećao da će uložiti više napora u cilju smanjenja viška proizvodnje čelika zbog koje su zategnuti trgovinski odnosi sa SAD i Evropom.
 
Kina, najveći svetski proizvođač čelika, obavezala se da će smanjiti proizvodnju čelika za 100 do 150 miliona tona do 2020. godine.
 
Li je obećao jednake uslove za strane kompanije, verovatno odgovarajući na pritužbe da Peking pokušava da ih potisne iz tehnologije i drugih perspektivnih tržišta.
 
Premijer Kine je rekao da je za drugu po veličini ekonomiju u svetu postavljen rast od "oko 6,5 odsto ili više, ako je moguće", što je manje nego prošlogodišnjih 6,7 odsto.
 
Agencija AP navodi da je izostavljanje velikih inicijativa očekivano, pošto Komunistička partija izbegava iznenađenja uoči kongresa koji će biti održan kasnije ove godine, a na kojem se očekuje da će predsednik Kine Si Djinping dobiti drugi petogodišnji mandat.
 
Vlada Kine je saopštila juče da će povećati vojni budžet za sedam odsto u ovoj godini, čime se nastavlja trend smanjenog rasta potrošnje za odbranu uprkos regionalnim tenzijama zbog Južnog kineskog mora i drugih problema.
 
Ukupna potrošnja za odbranu činiće oko 1,3 odsto projektovane stope rasta bruto domaćeg proizvoda u 2017, rekla je portparolka vlade Fu Jing na konferenciji za novinare. Fu je ponovila tvrnju da kineska vojska služi isključivo za odbranu i da predstavlja snagu stabilnosti u Aziji.
 
Vojni budžet Kine godinama je bio drugi po vrednosti na svetu, iako je i dalje daleko iza američkog. Prema procenama, iznosiće oko 145 milijardi dolara.
 
Predsednik SAD Donald Tramp zatražio je povećanje vojnog budžeta za 10 odsto u ovoj godini, čime bi se dodalo 54 miliona dolara budžetu koji je u 2016. iznosio oko 500 milijardi dolara.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Od 1. maja jeftiniji gas za privredu

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene Misije MMF postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu.