Srbija napredovala u sprečavanju pranja novca, ostaje pod nadzorom

Telo Saveta Evrope za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma Manival (Moneyval) saopštilo je da je Srbija napredovala u ispunjavanju preporuka u toj oblasti, ali da će ostati u režimu pojačanog nadzora i da u decembru 2019. treba da podnese novi izveštaj o progresu.
Srbija napredovala u sprečavanju pranja novca, ostaje pod nadzorom
Foto: 021.rs
Srbija je stavljena pod režim pojačanog nadzora Manivala na osnovu izveštaja o zajedničkoj evaluaciji mera i radnji iz aprila 2016, u kojem je procenjena efikasnost njenih mera protiv pranja novca i finansiranja terorizma i postupanje po 40 preporuka Operativne grupe za finansijske akcije (FATF) u toj oblasti.
 
Manival je saopštio da je, na osnovu izveštaja Srbije o primenjenim merama, pozitivno preinačio ocenu za postupanje po deset preporuka FATF za koje je prethodno ocenjeno da ih Srbija "delimično ispunjava" ili "ne ispunjava".
 
Manival je za Srbiju na "uglavnom ispunjava" podigao ocene koje se odnose na preporuke 1. Procena rizika i primena pristupa zasnovanog na proceni rizika, 7. Ciljane finansijske kazne u vezi sa širenjem oružja za masovno uništenje, 10. Poznavanje i praćenje stranke, 13. Korespondentsko bankarstvo, 19. Države višeg stepena rizika, 16. Elektronski transfer, 25. Transparentnost i stvarno vlasništvo nad pravnim licima, 26. Regulisanje finansijskih institucija i nadzor nad njihovim radom i 35. Kazne, i na "ispunjava" ocenu za preporuku 12. Politički eksponirana lica.
 
Operativna grupa za finansijske akcije (FATF) je medjuvladino telo osnovano 1989. godine, čiji je cilj da postavi standarde i promoviše efikasnu primenu pravnih, regulatornih i operativnih mera u borbi protiv pranja novca, finansiranja terorizma i drugih pretnji za integritet međunarodnog finansijskog sistema.Srbija je član FATF preko mehanizma Manival, ekspertskog komiteta Saveta Evrope koji procenjuje usklađenost država članica sa međunarodnim standardima za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u oblasti pravne prakse, finansijskog sistema i unutrašnjih poslova.
 
FATF je u oktobru prošle godine saopštio da Srbija ostaje crnoj listi zemalja sa "strateškim nedostacima u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma".
 
Organizacija FATF je 2012. donela Medjunarodne standarde u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje. Na osnovu tih standarda, Manival procenjuje usaglašenost sistema za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u državama članicama Saveta Evrope sa međunarodnim standardima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.