Zaduženi u švajcarcima traže da banke garantuju da neće tužiti državu

Udruženje "CHF Srbija" je posle pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda navelo da se sada očekuje formiranje radne grupe sastavljene od predstavnika države, Narodne banke Srbije, banaka i korisnika kredita, kako bi se problem kredita u švajcarskim francima rešio na sistemski način.
Zaduženi u švajcarcima traže da banke garantuju da neće tužiti državu
Foto: Pixabay
U saopštenju Udruženje je istaklo da veruje da je moguće naći i sistemsko rešenje za korisnike kredita, uz uslov da banke unapred pisano garantuju da neće tužiti državu Srbiju i da država i korisnici kredita neće imati ni dinar troška zbog tog rešenja, sve imajući u vidu da bi takvo rešenje značajno umanjilo potencijalne rizike banaka.
 
"Sistemsko rešenje bi bilo značajno i zbog momentalnog umanjenja kreditnog rizika koje su banke preko Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita prebacile na državu Srbiju, koja je osigurala preko 85 odsto ovih spornih kredita", ukazalo je Udruženje.
 
Udruženje je izrazilo uverenje da banke zbog sistemskog rešenja ne mogu imati bilo kakvu štetu, jer svaka potencijalna izgubljena dobit mora biti dokazana i zasnovana na pretpostavljenoj, zakonitoj zaradi, što zarada na kursu švajcarskog franka apsolutno nije i ne može biti.
 
Dodaje se da je značajno i da, shodno praksi suda za ljudska prava u Strazburu i presudi Vrhovnog suda u Hrvatskoj, svako ko nije u celosti obeštećen eventualnim sistemskim rešenjem, ima pravo i mogućnost da preostali deo svojih prava ostvari sudskim putem.
 
Sud je u utorak zauzeo stav da je ništavna odredba ugovora o kreditu o indeksaciji u valuti švajcarskog franka koja nije utemeljena u pisanom dokazu da je banka plasirane dinare pribavila sopstvenim zaduženjem u toj valuti i da je pre zaključenja ugovora korisniku kredita dostavila potpunu pisanu informaciju o svim poslovnim rizicima i ekonomsko-finansijskim posledicama. Vrhovni kasacioni sud je naložio nižestepenim sudovima usvajanje privremenih mera kojim se do okončanja postupka zabranjuje prodaja nepokretnosti pod hipotekom, kao i prekid već pokrenutih izvršnih postupaka.
 
Kuburović: Nadam se da će niži sudovi poštovati odluku o kreditima u švajcarcima
 
Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je danas da se nada da će nižestepeni sudovi poštovati stav Vrhovnog kasacionog suda o kreditima u švajcarskim francima, a da će javni izvršitelji postupati po odluci koju ti sudovi donesu. Kuburović je pojasnila da je preporuka Vrhovnog kasacionog suda da ukoliko je započet postupak izvršenja, bude doneta privremena mera ili da javni izvršitelji odlože izvršenje u toj situaciji.
 
Ona je za RTS rekla da je sistem izvršenja u Srbiji bio "rak rana", ali da konačno funkcioniše.
 
"Sistem izvršenja funkcioniše. Da li postoji mogućnost zloupotrebe? Svakako ukoliko se takva mogućnost ukaže postoji nadzor od strane suda, od Komore izvršitelja, Ministarstva pravde i svaki put ako se učini da je bilo ikakve zloupotrebe od strane izvršitelja ona bude sankcionisana", rekla je Kuburović.
 
Prema njenim rečima, preporuka Radne grupe Ministarstva pravde je da se uvede limit od 5.000 evra ispod kojeg neće moći da se izvrši prodaja stana u kojem neko stanuje.
 
"Videćemo da li će tokom javne rasprave da se taj iznos promeni, ali u svakom slučaju za male iznose neće biti moguće sprovoditi izvršenje javne nepokretnosti koja služi isključivo za stanovanje dužnika", rekla je Kuburović.
 
Članovi udruženja CHF Srbija su 21. marta počeli protest ispred Vrhovnog kasacionog suda, a protest su prekinuli posle sedam dana, kad ih je posetio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je obećao da će država rešiti njihov problem. 
 
Trenutno je u Srbiji oko 16.800 građana zaduženo u francima, a njih dug bankama je značajno uvećan zbog jačanja švajcarske valute.
  • Zaduženi građani

    04.04.2019 10:03
    Stav Suda
    Još jedna odbrana banaka.
    Način da se zaustave nove tužbe jer su banke do sada morale da vrate 50 mil eura od izgubljenih sporova na sudu. To niko ne spominje.
    Do sada je tužilo samo oko 7 odsto dužnika.
    Tužbe po svim osnovama su jedino rešenje u kojima dužnici dobijaju najviše, država preko sudova dobija takse, a banke vraćaju nezakonito uzet novac.

  • Neobične pretnje ban

    03.04.2019 13:23
    Pa čudno je da banke očekuju da bi dobile podršku u zakonu druge države , kad je Srbija poslednja koja ovo rešava i u celom svetu su krediti proglašeni za prevaru i nepravdu.
    Osim toga, kada su davali kredite rekli su da je politika banke da će odmah konvertovati u EUR ako CHF značajnije skoči.
    Ponašanje advokata banke je maksimalno nekorektno - ali neki neki advokati očigledno misle da su plaćeni da donesu banci profit po bilo koju cenu, a ne da se pridržavaju zakona i advokatskog moralnog kodeksa. Gde su ti bankarski studirali!?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija