Srbija najviše oružja izvozi u UAE i Saudijsku Arabiju

Fabrike srpske vojne industrije sve bolje posluju na Bliskom istoku a više od trećine svog naoružanja i vojne opreme koje se izveze odlazi u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) i Saudijsku Arabiju.
Srbija najviše oružja izvozi u UAE i Saudijsku Arabiju
Foto: Pixabay
Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, zvanični podaci o prometu naoružanja i vojne opreme pokazuju da su u 2017. godini na prvom mestu po vrednosti izvoza bili UAE, na drugom Sjedinjenje Američke Države, a na trećem Saudijska Arabija.
 
Ukupno 36 odsto prodatog naoružanja otišlo je u Emirate i Saudijsku Arabiju a Srbija je, osim svog oružja, na Bliskom istoku prodavala i oružje koje dolazi iz Hrvatske, Mađarske i drugih susednih zemalja.
 
"Prema podacima izveštaja o prometu naoružanja i vojne opreme, vrednost izvoza u UAE bila je oko 138 miliona američkih dolara, a u Saudijsku Arabiju nešto manje od 62 miliona dolara. To nije ukupna vrednost izvoza u dve zalivske zemlje jer je deo naoružanja i vojne opreme iz Srbije otišao posredno preko firmi registrovanih u SAD, Bugarskoj, Kipru i Sloveniji", navodi se.
 
Taj portal navodi da su narudžbine i UAE i Saudijske Arabije povezane sa ratovima na Bliskom istoku, jer obe države vode borbe u Jemenu pa su "gladne", pre svega municije.
 
"Javna je tajna da se razne frakcije u sirijskom građanskom ratu oslanjanju na podršku zalivskih zemalja i to se toleriše na globalnom planu jer velike pare zarađuju najveći izvoznici oružja poput SAD, Rusije, Velike Britanije i Kine", dodaje se.
 
Prema izveštaju, Srbija je UAE dostavila višecevne lansere raketa i stotine minobacača kalibra 82 i 60 milimetara, dok je u Saudijsku Arabiju otišlo više hiljada raketa 122 milimetra, zatim višecevni lanseri, ručni bacači, minobacači ali i teški mitraljezi, puškomitraljezi i automatske puške.
 
"Poslovi u Zalivu za sada su perspektivni jer ratne potrebe podstiču rast tržišta. Po strukturi naoružanja i vojne opreme vidi se da se radi o pešadijskom i artiljerijskom naoružanju i municiji koje se najviše troši i mora da se onnavlja", navodi taj portal.
 
Podatke o prometu NVO objavljuje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija sa zadrškom od oko godinu i po dana. U julu ove godine objavljen je izveštaj za 2017. godinu.
 
Zbog zaštite interesa preduzeća ne navodi se ko je uvoznik ili izvoznik i o kojoj se robi precizno radi.
  • Preambula

    08.07.2019 13:21
    A zanimljivo da Namenska radi sa minusom. Da nisam glup,pomislio bi da vecinu tog novca pokradu mrmoti. Ovako,znam da je to sigurno dobro za Srbiju.
  • ...

    07.07.2019 17:13
    Da i mi damo doprinos ubijanju...
  • milovan m

    07.07.2019 14:14
    Kako gazda kaze...
    - Svo navedeno oruzje i municija se izvozi po nalogu SAD (placaju Arapi) a distribuira se islamskim teroristima po arapskim zemljama (koje, naravno, podrzavaju SAD, UAE i Suadijska Arabija).
    - U tekstu su navedeni razni kalibri "kojecega" sto Srbija izvozi. Od svega navedenog samo minobacaci 60mm i municija za njih pripadaju takozvanom "Zapadnom tipu oruzja/municije" (koriste ga NATO, EU i ostale drzave-saveznici SAD) dok sve ostalo pripada tkz "Istocnom tipu" odn. orudjima i oruzjima sovjetskog/ruskog/kineskog porekla.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srpska ekonomija raste uprkos izazovima

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke da srpska ekonomija raste, uprkos izazovima.

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.