Privatizacija nije završena - ostalo još 40 preduzeća

U Srbiji je ostalo nesto više od 70 preduzeća za privatizaciju, ali njih oko 30 ne mogu da budu predmet oglašavanja i privatizacije zbog imovinsko-pravnih, sudskih ili nekih drugih problema, kaže državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović.
Privatizacija nije završena - ostalo još 40 preduzeća
Foto: 021.rs
Za privatizaciju je, kaže, realno ostalo do 40 preduzeća.
 
"Kada govorimo o sektoru koji se bavi privatizacijom i stečajem, tu smo napravili ozbiljne pomake napred, nešto više od 70 preduzeća je ostalo u ovom portfelju", rekao je Stevanović za Tanjug.
 
Najavio je da će Agencija za licenciranje stečajnih upravnika u 2020. nastaviti da se bavi prodajom imovine preduzeća, i naveo da je u 2019. godinii bilo više od 100 oglasa, a da se sredstva ostvarena kroz prodaju stečajnih dužnika mere u milijardama dinara.
 
"Budžet je imao korist od toga preko milijardu dinara, dok su ostala sredstva išla na račune poverilaca u tim stečajnim postupcima", rekao je Stevanović.
 
Naveo je da je zakonskim izmenama postupak prodaje imovine relaksiran, i da je dodatno stvorena mogućnost za efikasniju prodaju kako bi ta imovina u narednom periodu počela da stvara novu vrednost koja će se videti na godišnjem rastu srpske ekonomije.
 
Prema njegovim rečima, Ministarstvo privrede planira intenzivniju i snažniju korporativizaciju javnih preduzeća u Srbiji, što će se indirektno reflektovati na rast u 2020. godini.
 
"Nadozor nad radom javnih preduzeća je u nadležnosti Ministarstva privrede. Nas očekuje i imamo potrebu da uradimo ozbiljne iskorake kada je u pitanju ovaj sektor", rekao je Stevanović.
 
Naveo je da će Ministarstvo privrede u 2020. u partnerstvu sa Svetskom bankom raditi na završetku dokumenata koji bi trebalo da uvedu principe korporativnog upravljanja u sektor javnih preduzeća.
 
"To bi trebalo dodatno da uredi odnose, da unese neke nove kvalitete i tonove u oblasti javnih preduzeća. Mislim da ćemo imati dobre rezultate, s ozbirom na iskorak koji smo uradili na nivou republičkih javnih preduzeća gde smo iz debelog minusa prešli u kumulativni plus", kaže Stevanović.
 
Dodaje da će ovi principi pomoći da se taj trend zadrži, odnosno da se unapredi kako bi rezultati u perspektivi bili još bolji.
  • Dr Milanče Mitovski

    05.01.2020 09:32
    (НЕ)СИСТЕМСКИ ПОЛТРОН
    Системско и више несистемско дошло неко време, где се цени климоглавство, шлихтерај и подаништво према владејачким структурама. Обрнуто, и владејачке структуре прилично поданички се понашају према свом подаништву. Систем је претрпан хвалоспевима и бајколажима, постигнути су резултати но икада већи на кугли земаљској, а и шире. Величају се гробари привредних субјеката, а када препуне своје незасите корпе, поклоне их страним, а њиховим пријатељима. А какви су они, никакви, а овакви:

    ОН ЈЕ, НИЈЕ ДА НИЈЕ!

    Ко је он?
    Он је он, није да није, он је,
    Да је човек, можда и није,
    Да је лош, није да није лош,
    Да је јахао, није се најахао,
    Да је пио, није се да није напио,
    Да је тукао људе, није их дотукао,
    Да је певао, није се напевао
    Песме су му сувише фалш,
    Све је радио, не за туђу душу,
    Да је радио за другога,
    не би радио као за себе.

    Ето, то није,
    Да није човек, можда и није,
    Да је паметан, не би био ни луд,
    Да није похлепан, не би био наклепан,
    Да није такав, не би био овакав,
    Човек је, као и да није,
    Да није волео паре, не би их ни имао,
    Да није имао меру, није је ни имао,
    Да није добио батине, није, да није, добио је.
    Колико? Он, уколико ако зна, jош ће!
    Да је „мој“ није, а ваш можда?
    Да је он, да, то је он,
    Човек, под упитником!?
    Је ли то нормалан човек, можда и није!?
    А ХХI. век је!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija