Održan "vebinar" o testu samostalnosti za preduzetnike

NALED i stručnjaci KPMG održali su danas za više od 100 zainteresovanih "vebinar" i dali detaljno objašnjena pravila i uputstva za sprovođenje testa samostalnosti za preduzetnike koji plaćaju paušalno obračunat porez.
Održan "vebinar" o testu samostalnosti za preduzetnike
Foto: Pixabay
Test samostalnosti je grupa od devet kriterijuma navedenih u zakonu čijom primenom se kroz poresku kontrolu utvrđuje samostalnost preduzetnika u odnosu na nalogodavca, pa ako se utvrdi da postoji nesamostalnost gubi se status paušalca i plaća 20 odsto poreza na bruto iznos i 25,5 odsto doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.
 
Kako je rečeno, test samostalnosti u primeni je od 1. marta ove godine i negova primena do sada nije odložena usled vanrednog stanja.
 
Ukoliko sami procene, na osnovu kriterijuma i uputstva poreske uprave da je u njihovoj saradnji preduzetnik nesamostalan, nalogodavac i preduzetnik se do 30. aprila mogu dogovoriti i promeniti odnos saradnje odnosno preći na saradnju preko ugovora o radu uz olakšice za novo zapošljavanje.
 
Tokom vebinara stručnjaci KPMG naglasili su da je teret dokazivanja nesamostalnosti na poreskim inspektorima odnosno poreskoj kontroli i da se ispitivanje kriterijuma ne može ekstenzivno tumačiti i primenjivati u drugoj vrsti postupka.
 
Poreska kontrola u testu proverava odnos preduzetnika i nalogodavca po kriterijumima radnog vremena, odsustva i odmora, korišćenju prostorija, usavršavanja i stručnog osposobljavanja, angazovanja preko oglasa ili posrednika, obezbeđivanju sredstava za rad odnosno novca za njih, rukovođenje, stepena ostvarenih prihoda od jednog nalogodavca, rizika za obavljeni posao, ugovorene zabrane konkurencije i trajanju angažovanja tokom godine.
 
Na nesamostalnost preduzetnika u odnosu na jednog nalogodavca ukazuje ispunjenost pet od devet kriterijuma, rekli su stručnjaci tokom vebinara i preporučili da poslovni partneri sami izvrše prethodnu samoprocenu samostalnosti.
 
Preko 100.000 preduzetnika koji se u Srbiji paušalno oporezuju mogu biti podvrgnuti ispitivanju njhove samostalnosti u odnosu na nalogodavce, a izuzeci su advokati, javni beležnici, javni izvršitelji koji su navedeni u propisima i na njih se test ne primenjuje.
 
Uspostavljanje testa samostalnost kao poreske mere već je imalo pozitivnog efekta, konstatovano je, jer su neki poslodavci preduzetnike koji test ne bi prošli primli u radni odnos.
 
Napominje se da preduzetnici angažovani za strane nalogodavce uglavnom ne bi trebalo da imaju problema u testu samostalnosti i provere bi njihovu samostalnost trebalo samo da potvrde.
 
Ako se utvrdi nesamostalnost u radu za strane nalogodavce dodatne poreske i troškove doprinosa ne plaća nalogodavac, nego preduzetnik sam.
 
Onaj ko padne na testu samostalnosti imaće dodatne obaveze u vidu poreza i doprinosa na isplaćenu naknadu plate, a može biti poveden i postupak za poreski prekršaj.
 
Inače, čitav vebinar sa prezentacijom poreskih stručnjaka KPMG-a o testu samostalnosti, kao i odgovore na prispela pitanja NALED će postaviti na svoj sajt.
  • @mikrob

    01.04.2020 14:43
    Pa zau ovakvoj situaciji da se dozvoli da neko krade porez i zloupotrebljava pausa. Jednostavno smanjiti pausal na 8000 eur-godisnje, to je dovoljno starim zanatima a sprecice zloupotrebe IT strucnjaka. Kada je tako mali iznos pausala ni test samostalnosti vise nece biti potreban.
  • mikrob

    31.03.2020 19:25
    Drzava u rusevinama a Digi-Ana samo fura po malim privrednicima. Ostace samo pepeo iza ovih to vec znamo a sad imaju i podrsku virusa - wow.
    Katastrofa

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija