Moratorijum na kredite tražilo 94 odsto građana

Sa proglašenjem vanrednog stanja, uveden je moratorijum na otplatu kredita od tri meseca, koji ističe 1. jula.
Moratorijum na kredite tražilo 94 odsto građana
Foto: Pixabay
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić izjavio je da se 94 odsto građana prijavilo za moratorijum na otplatu kredita, a to je učinilo i oko 93 odsto privrednika. Kako kaže za RTS, veliki privrednici nastavili su da plaćaju kredite jer imaju rezervna sredstva.
 
"Građani su izabrali zastoj jer je to psihološki momenat i nije se znalo šta će se desiti. Sada je izvesnije šta se dešava tako da je prirodno da nastavi sa plaćanjem", objasnio je Vasić.
 
Što se tiče stambenih kredita, većina građana je odabrala da nastavi da ih plaća. Oni koji nisu, navodi Vasić, moraju da se dogovore sa bankom i za oko dan-dva proces se nastavlja.
 
Po završetku moratorijuma, Vasić ne očekuje probleme osim u oblasti turizma i ugostiteljstva, koji su najviše pogođeni krizom.
 
Prema njegovim rečima, veliko interesovanje vlada za kredite države.
 
"Prijavilo se oko 4.600 klijenata, što je oko 89 odsto mikro i malih preduzetnika, a srednjih oko 11 odsto", rekao je generalni sekretar Udruženja banaka.
 
Očekuje da prva sredstva privrednicima budu isplaćena u narednih sedam do 10 dana.
  • Vlada

    22.05.2020 13:21
    Građani se nisu prijavljivali za moratorijum na otplatu kredita već su banke po automatizmu uvele moratorijum, a građani su trebali da se izjasne da li isti žele, naravno ako su bili o tome propisno obavešteni. Velika većina nije ni obraćala veliku pažnju na e-mailove koje su dobijali od banaka (naravno oni koji se informišu na taj način) i nije ih detaljno ni pročitala, tako da su i ne znajući prihvatili moratorijum i ušli u ovu statistiku. Ostali verovatno nisu bili obavešteni na odgovarajući i razumljiv način pa su i oni završili u već pomenutoj statistici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija