
Ekonomisti: Za najavljenu pomoć građanima nema para u budžetu, država mora da se zaduži
Za pomoć mladima u Srbiji od 16 do 30 godina i novorođenoj deci nema para u budžetu, pa se država mora zadužiti, ocenila je danas većina ekonomista.

Foto: 021.rs
Pojedini pak smatraju da će to biti najbolje potrošene pare iz državne kase.
Glavni ekonomista Fiskalnog saveta Vlade Srbije Danko Brčerević rekao je da je odluka predsednika države Aleksandra Vučića da odobri pomoć mladima od 16 do 30 godina od po 100 evra, neselektivna i da za nju nema para u budžetu Srbije za 2022. godinu, pa će država morati da se zaduži.
"Odluka da se građanima od 16 do 30 godina dodeli pomoć je neselektivna, namenjena svima, a ne samo onima kojima je potrebna i nije planirana budžetom. Pošto je budžet u deficitu država mora da se dodatno zaduži", rekao je Brčerević za Betu.
Prema njegovim rečima, odluka o pomoći mladima je opasna i zbog inflacije, jer umesto da se podstiče, potrošnja mora da se koči.
Predsednik Srbije saopštio je sinoć da će svi mladi od 16 do 30 godina, njih nešto više od milion, ako se prijave od 15. do 30 januara dobiti 1. februara po 100 evra. Vučić je rekao i da će se roditeljima dodeliti za svako prvorođeno dete po 300.000 dinara, umesto dosadašnjih 100.000 dinara, a da će i pomoć za drugo i treće dete biti značajno uvećana.
Brčerević je rekao da takve i slične mere pomoći treba da se planiraju, da se uradi analiza o efektima i zavisno od rezultata napravi strategija i o tome raspravlja u Skupštini da bi se ti izdaci planirali budžetom. On je rekao da je loš način dodele pomoći za novorođenu decu jer je odluka o tome objavljena samo dan nakon usvajanja budžeta.
"Nisam stručnjak za populacionu politiku, ali je način donošenja odluke loš, dan nakon usvajanja budžeta i na taj način se budžet tretira kao neobavezujući dokument", rekao je Brčerević.
Ekonomista Ljubomiur Madžar ocenio je da, pre svega, predsednik države Aleksandar Vučić nema ovlašćenja da donosi takve odluke i da je u opisu njegovog radnog mesta da deli ordenje i potpisuje akreditive.
"Takve odluke nisu u nadležnosti predsednika države i to su zakonski prekršaji. Predsednik se meša u sve, u regulisanje blokova na tremoelektranama, analizu vakcina, nema gde se ne upliće", rekao je Madžar.
Za pomoć mladima, prema njegovim rečima, ima i nema para u budžetu Srbije koji uvek ima deficit, pošto su rashodi veći od prihoda, "pa se lako zadužuje i ugodno je dok se te pare troše, a kada se budu vraćale boleće glava".
Istakao je da od neselektivne pomoći građanima ima većih prioriteta jer nedostaje kanalizaciona mreža zbog čega se taj otpad izliva u reke, nije regulisano odlaganje smeća, a ima i još mnogo drugih prioriteta.
"Nisam pristalica budžetskih davanja koja idu direktno u potrošnju, već kapitalnih ulaganja koja bi uticala na bolji standard građana, umesto što se donose mere troškarenja koje ne obećavaju dobru budućnost", rekao je Madžar.
Dodao je da mere treba da budu usmerene na homogenu grupu stanovništva koja ima isti položaj, a među mladima kojima je sada usmerena pomoć, ima onih koji su zaposleni i sa dobrim platama.
Ni mere koje su usmerene na podsticaj rađanja neće, kako je rekao Madžar, popraviti demografsku sliku Srbije pošto su uzroci sistemske prirode, a to su slaba privreda, nezaposlenost, nedostatak piodsticaja domaćoj privredi...
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić ocenio je da su mere usmerene na pomoć mladima i podsticanju rađanja, možda najbolje potrošene pare da se zaustavi "bela kuga".
"Zalud su putevi, fabrike... ako nema mladih. Iako na prvi pogled deluje da su to velika sredstva, raspodelejna su na duži vremenski period. Danas je neuporedivo teže biti roditelj nego ranije jer su izdaci za decu udar na kućni budžet", rekao je Savić.
Dodao je da je pomoć mladima "poklon deci" jer među njima ima i nezaposlenih i onih koji rade na povremeno-privremenim poslovima.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Nova poskupljenja: "Navikavamo se na loše, više nema želja, a potrebe su svedene na minimum"
02.10.2023.•
5
U Srbiji će ponovo poskupeti gorivo, kao i gas i struja, što će posledično pogurati cene svih proizvoda nagore.
Ruska nafta ipak stiže u Nemačku
02.10.2023.•
4
Uprkos zapadnim sankcijama, trgovina naftom između Rusije i Indije se dobro odvija i tako zaobilaznim putem dospeva u Nemačku, javlja nemački javni servis ZDF.
Slučaj Mitrosa: Treba li država i dalje da subvencioniše strane kompanije koje onda odu iz Srbije?
01.10.2023.•
21
Austrijska kompanija Gierlinger holding objavila je da zatvara proizvodnju u fabrici Mitros u Sremskoj Mitrovici.
Srbija kao Grčka devedesetih: Naše plate privlače radnike iz Indije i sa Filipina
01.10.2023.•
3
Vozači autobusa iz Nepala, kuriri iz Uzbekistana, građevinci iz Turske, fizikalci iz Indije. Ovo je već nekoliko godina stvarnost u Srbiji.
Novo poskupljenje struje od 1. novembra: "To znači propast mnogih biznisa"
01.10.2023.•
23
Novi udar na novčanike građana Srbije očekuje se od 1. novembra, kada će struja poskupeti za osam odsto, što je deo plana odnosno sporazuma sa MMF-om od prošle godine.
Počinju da važe niže kamate na stambene kredite: Sami izračunajte kolika će vam biti rata
01.10.2023.•
1
Svi dužnici koji otplaćuju stambene kredite po promenljivim kamatnim stopama od danas, 1. oktobra, pa sve do kraja decembra 2024. godine, imaće niže rate.
Akcize veće za osam odsto: Poskupljuju benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafa
01.10.2023.•
39
Akcize na benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafu od danas, 1. oktobra uvećane su za osam odsto, što znači da je na pomolu novo poskupljenje ovih proizvoda.
Sva nova vozila u Velikoj Britaniji moraju biti bez emisije štetnih gasova do 2035.
01.10.2023.•
0
Velika Britanija je potvrdila da proizvođači automobila moraju da osiguraju da sva nova vozila budu bez emisija štetnih gasova do 2035. godine.
Neoporezivi deo zarade od januara 2024. iznosiće 25.000 dinara
01.10.2023.•
1
Neoporezivi iznos zarade biće povećan od januara 2024. godine sa dosadašnjih 21.712 dinara na 25.000 dinara mesečno.
Više od 19 milijardi dinara na kazne, takse i penale: Kako državne institucije troše pare građana?
30.09.2023.•
5
Država je, na ime raznih kazni, naknada štete od povrede državnih organa, taksi i penala, isplatila u toku 2022. godine čak 19,3 milijardi dinara, odnosno 165 miliona evra.
Povećan iznos za program "Moja prva plata": Pogledajte koliko će novca mladi dobijati
30.09.2023.•
6
Izmenama Uredbe o Programu podsticanja zapošljavanja mladih "Moja prva plata" povećana je mesečna naknada koju će mesečno dobijati mladi koji su uključeni u taj program.
Mali: Sutra počinje korišćenje penzionerskih kartica, penzije povećane za 5,5 odsto
30.09.2023.•
16
Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će od sutra početi sa korišćenjem "senior penzionerskih kartica".
Pošta Srbije želi da jedina dostavlja račune za komunalije građanima: "Zakonsko pravo, gubimo novac"
29.09.2023.•
39
Pošta Srbije namerava da "dovede u red" dostavljanje računa za komunalije za građane i da sa gradovima i komunalnim preduzećima sklopi ugovore o dostavi.
Nove cene goriva: Dizel skuplji za tri, benzin jeftiniji za dinar
29.09.2023.•
9
Litar evrodizela na pumpama od danas, pa u narednih sedam dana koštaće maksimalno 214 dinara.
Oni koji su u Srbiji dugovali bankama u stečaju, sada duguju ovim privatnim firmama
28.09.2023.•
6
Dugove koje su preduzeća i institucije iz Srbije imala prema bankama i osiguravajućim društvima u stečaju, od Agencije za osiguranje depozita otkupilo je 11 firmi, najviše ABL Solvent, preneo je N1.
Struja poskupljuje od 1. novembra, poznato i za koliko
28.09.2023.•
36
Savet Agencije za energetiku dao je saglasnost na povećanje cene struje od 1. novembra za osam odsto.
Profesor Ekonomskog fakulteta: Inflacija u Srbiji u ovoj godini mogla bi da dostigne 13 odsto
28.09.2023.•
3
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić izjavio je danas da bi, prema procenama stručnjaka tog fakulteta, inflacija u Srbiji u ovoj godini mogla da dostigne 13 odsto.
Mere stopiranja inflacije kasne nekoliko meseci: Da li će magično opasti i do kada će trajati?
26.09.2023.•
19
Inflacija je u padu, ali je i dalje vrlo "žilava". Opala je sa maksimalnih 16,2 odsto u martu na 11,5 u avgustu.
Samostalni sindikat poljoprivrede: Država nudi pomoć Mitrosu da ne ugasi proizvodnju
26.09.2023.•
6
Vlada Srbije traži rešenje da vlasnik mesne industrije Mitros, austrijska firma Gierlinger holding ne zatvori tu fabriku, kako je najavila.
Programeri prosečno zarade 260.000 dinara, medicinari 84.474: Ipak, realna srpska plata 550 evra
25.09.2023.•
39
Prosečna srpska plata za jul iznosi 83.781 dinara bez poreza i doprinosa i beleži pad od oko 2.000 dinara u odnosu na poslednji statistički presek.
Predizborna upotreba podstanara
25.09.2023.•
23
Nije sporno da aktuelna vlast Srbije više nego ozbiljno shvata najavljene izbore.
Komentari 33
baron
dz0
Ali posto to svi vole, onda ok.
s.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar