Znamo li kakvo meso kupujemo i šta oznaka "domaće" garantuje?

Od početka meseca trgovci su dužni da jasno označe meso sa domaćih farmi i mesne prerađevine koje imaju minimum 50 odsto sirovina domaćeg porekla.
Znamo li kakvo meso kupujemo i šta oznaka "domaće" garantuje?
Foto: 021.rs
Sekretar za trgovinu Privredne komore Srbije Žarko Malinović za RTS kaže da je suština uredbe da se da podsticaj proizvođačima da unaprede svoju proizvodnju.
Trgovci nikada nisu problematična tačka u poštovanju propisa i nisu neko ko ima potrebu da ih ne poštuje, rekao je on, gostujući u Dnevniku RTS-a.
"Ovde je suština da se da podsticaj proizvođačima da unaprede svoju proizvodnju. Više od 95 odsto mesa koje se nalazi u radnjama je domaćeg porekla. Za nas su važnije oznake kvaliteta gde insistiramo da su ti proizvodi jednako kvalitetni ako ne i više od uvoznog mesa", kaže Milanović.
 
Naš zakon kao i pravilnik o deklarisanju proizvoda su vrlo jasni, ali je pitanje koliko imamo naviku da čitamo deklaracije.
 
"Uvek možemo čitajući deklaracije da utvrdimo poreklo proizvoda, a naši potrošači su spremni da prednost daju domaćim proizvodima", tvrdi Malinović.
 
Sva istraživanja, ne samo PKS-a, o stavovima potrošača pokazuju da su potrošači spremni da plate više za domaći proizvod ako je kvalitetan, kaže Malinović, zbog čega je inovacija i unapređenja kvaliteta važno.
 
"Ako pogledamo najveći trgovački lanac na srpskom tržištu, a koji je u stranom vlasništvu, do domaćih lanaca, trgovine u svojim rafovima imaju oko 80 odsto artikala proizvedenih u Srbiji", ističe sekretar za trgovinu PKS-a.
 
Količine uvezenog mesa su male i u odnosu onoga što proizvedemo, navodi Malinović, i u odnosu na ono što izvezemo.
 
"Međutim, onog trenutka kada se otvore velika tržišta poput Kine dođe do skoka cena i manjka ne samo kod nas već u celoj Evropi. Ako napravimo lanac snabdevanja 'od njive do trpeze' gde imamo zaokružen srpski proizvod bićemo i konkurentniji i kvalitetniji", siguran je Malinović.
 
Od početka pandemije koronavirusa u Evropi se poremetio lanac snabdevanja, a sada je tu i kriza u Ukrajini.
 
"Sva ta kretanja utiču i na nas. Ipak, zadržali smo stabilno snabdevanje, trgovačke marže se godinama ne menjaju, jer se i kupovna moć nije značajno promenila. Velika je razlika izmeđi cene proizvoda na domaćem tržištu i onih koje bi proizvođači mogu da dobiju na inostranom tržištu zbog čega insistiramo da se domaći proizvođači pomognu subvencijama", objašnjava Malinović.
 
Kada je reč o ceni svinjskog mesa, ona u mnogome zavisi od Kine, zbog toga moramo da proizvodnju učinimo konkurentnijom i kvalitetnijom, dodaje Malinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

meso
  • D

    07.04.2022 09:23
    D
    Sa penzijom od 27 hiljada svako meso je dobro ako mozes daga priustis! Uostalom za to smo i glasali!
  • VladaN

    06.04.2022 22:31
    @Stole
    Mislite, “ samoprovereno”?
  • MATIJEVIĆ

    06.04.2022 21:50
    Da tamo je sigurno!
    Ako hoćete kvalitet!
    Kupujte kod Matijevića !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Nemačka povećava potrošnju za odbranu

Ministar finansija Nemačke Lars Klingbajl, predstavljajući vladine planove potrošnje, obećao je da će zemlja povećati potrošnju za odbranu na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2029.

Superbogati Nemci sada još bogatiji

Oko 3.900 superbogatih u Nemačkoj, svaki sa najmanje 100 miliona dolara neto, sada poseduje više od četvrtine ukupnog finansijskog bogatstva u zemlji, navela je danas Boston konsalting grupa (BCG).