
Mihajlović: Pogrešićemo ako se odreknemo litijuma, ne postoje razgovori sa Rio Tintom
"Imamo jedinstveno nalazište minerala sa dokazanim rezervama od 158 miliona tona, ali je zbog dezinformacija, neistina i pritiska javnosti, Vlada donela odluku o prekidu projekta Jadar."

Foto: 021.rs
To poručuje potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. Po njenim rečima, litijum je kritična mineralna sirovina na globalnom nivou i velika razvojna šansa za Srbiju.
Ona je kazala da je protiv zabrane istraživanja litijuma u Srbiji i da se zalaže za javnu raspravu o ovoj temi, kao i da je greška što nisu urađene sve studije o proceni uticaja na životnu sredinu, već se o projektu govorilo na osnovu neistina.
"Vlada je donela odluku o ukidanju prostornog plana područja posebne namene, čime je prekinut 'Jadar'. Prostorni plan područja posebne namene nije ukinut zato što nije dobar, on je urađen u skladu sa svim zakonima, standardima i kriterijumima, nego zato što je postojao pritisak javnosti da se ne radi ništa kada je u pitanju istraživanje i moguća eksploatacija litijuma", kazala je ministarka za televiziju Insajder.
Napomenula je ponovo da nije bilo nikakvih ugovora sa Rio Tintom iako se toliko pričalo o tome.
"Verujem da nećemo donositi nikakve zakone niti stavljati bilo kakav veto na buduća istraživanja litijuma, jer ne postoji zemlja u svetu koja bi se odrekla takvog resursa. To je kritična mineralna sirovina i ozbiljan resurs za borbu protiv klimatskih promena i energetsku tranziciju. Bez litijuma nema zelene energije, nema zelene ekonomije, nema razvoja u budućnosti u celom svetu", izjavila je Mihajlović.
Ona je rekla da je ova tema iskorišćena u predizbornoj kampanji i ponovila da ne postoji razgovori sa Rio Tintom o produžetku projekta.
"Ako građani neće Rio Tinto o tome treba razgovarati, ali sam apsolutno protiv toga da se prestane sa razgovorima, istraživanjima i radom na mineralnoj sirovini. Od trenutka kada sam imenovana za ministarku rudarstva i energetike govorila sam o kritičnim mineralnim sirovinama koje postoje u Srbiji, a to su bakar, nikl, kobalt, mangan, litijum. I velika šteta bi bila da se time nikad ne bavimo, a koja kompanija i da li će raditi, o tome treba da razgovaramo, jer je više bilo laži i dezinformacija, nego što je bilo činjenica", navela je Mihajlović.
Dodala je da su neistine iskorišćene za stvaranje političkog profita, da je to bilo vreme predizborne kampanje kada, kako je rekla, svega ima više od argumenata i činjenica, ali je dodala da ta tema prevazilazi političke interese.
"Mislim da je velika greška što nismo sačekali studije o proceni uticaja na životnu sredinu, na šta sam pozivala od imenovanja za ministarku rudarstva i energetike u oktobru 2020. godine. Upravo su svi oni koji su kritikovali, trebalo bi da traže da se urade studije, jer je to jedini način da imamo činjenice, pa da onda odlučujemo, kao što smo se zalagali i ja i cela Vlada, jer bez validnih informacija i podataka niko ne može tačno da zna kako bi izgledala eksploatacija jadarita", izjavila je Mihajlović.
Ona je rekla da je rudarstvo razvojna šansa Srbije, ali da se zalaže za održivo, zeleno rudarstvo, sa najnovijim tehnologijama, drugačijim načinom eksploatacije i digitalizovanim rudnicima.
"Izmenama zakona o rudarstvu uveli smo mogućnost da se zaključuje investicioni sporazum, odnosno da država može sa kompanijom koja ima pravo na eksploataciono polje, što nije pravo na eksploataciju, pravi sporazume o dodatnim ulaganjima u zaštitu životne sredine, ali i o tome da se ruda ne izvozi, nego da se u Srbiji napravi kompletan lanac proizvodnje", kazala je ministarka.
Dodala je da kad je reč o projektu "Jadar" plan je bio da osim prerade rude imamo i fabriku baterija i fabriku električnih vozila, a to bi značilo više od 25 odsto uticaja na BDP godišnje.
Prema procenama, tražnja za litijumom će do 2050. godine biti uvećana za 900 odsto i uverena je da ćemo pogrešiti ako se olako odreknemo jednog tako važnog resursa, rekla je ona, preneo je Tanjug.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Kako bi cela Srbija mogla da se greje? Zoran Drakulić tvrdi - peletom iz brzorastućih biljaka
23.05.2022.•
13
Zoran Drakulić, vlasnik kompanije "Bio Energy Point", smatra da je pelet strateški proizvod i da je i danas, u poređenju sa drugim energentima, atraktivan i sa znatno povišenim cenama.
Inflacija "jede" plate, a vlada odbija da pregovara o minimalcu
23.05.2022.•
7
Prošlog novembra zaposleni u Evropskoj centralnoj banci poslali su predsednici Kristin Lagard zahtev da im se povećaju plate u skladu sa inflacijom kako ne bi izgubile realnu kupovnu moć.
Koliko se zarađuje u Nemačkoj? Spisak plata za 100 zanimanja
23.05.2022.•
14
Magazin Fenix objavio je mesečne bruto plate za 100 najpopularnijih zanimanja u Nemačkoj. Radi se o medijalnim bruto platama po zanimanjima.
Najčešće nedoumice pri uzimanju stambenog kredita
23.05.2022.•
2
Stambeni kredit je jedna od najbitnijih odluka u životu. Za mnoge je to događaj koji se dešava samo jednom tokom života, pa je logično da postoje i neke dileme...
Počinje Svetski ekonomski forum u Davosu, ključna tema - Ukrajina
23.05.2022.•
0
Svetski ekonomski forum u švajcarskom alpskom gradiću Davosu počinje danas posle dvogodišnje pauze zbog pandemije kovida19.
"Milioneri patriote" zahtevaju od vlada da ih oporezuju
23.05.2022.•
5
Grupa milionera pridružila se protestima protiv okupljanja poslovne i političke elite na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, u Švajcarskoj.
Benzin u SAD: Cena porasla za 33 centa po galonu u poslednje dve nedelje
22.05.2022.•
0
Prosečna cena benzina u SAD redovnog kvaliteta porasla je za 33 centa u poslednje dve nedelje na 4,71 dolara (4,4 evra) po galonu (3,78 litara).
Međusobne optužbe "Srbijašuma" i proizvođača: Zašto je pelet tako skup?
22.05.2022.•
6
Letnje temperature su uveliko stigle, a umesto toga gde i kako će se rashladiti, građane više brine da li će tokom zime biti grejanja.
Velika analiza: Nije kriv samo rat - globalna je kriza hrane
22.05.2022.•
11
Na čelu egipatskog ministarstva snabdevanja je Ali Moselhi, bivši Mubarakov prijatelj, čiju je karijeru 2017. obnovio sadašnji predsednik Egipta Abdel Fatah el Sisi.
Hrvatsko primorje ostaje bez konobara: Nema više ni sezonaca iz Srbije
22.05.2022.•
20
U hrvatskom turizmu dugo je važilo pravilo: ako ti nećeš posao, ima ko hoće… Ali sada više nema ko hoće. Presušila je i sezonska radna snaga iz Srbije ili BiH.
Inflacija najteža za građane sa nižim platama: Šta je do sada najviše poskupelo
21.05.2022.•
40
Iako su cene u trgovinama i usluge ovog aprila u poređenju sa istim mesecom prošle godine veće u proseku za 9,6 odsto, subjektivni osećaj potrošača je da se one svakodnevno penju u spiralu inflacije.
Ministarstvo trgovine: Pekari da se prijave za kupovinu brašna po subvencionisanim cenama
20.05.2022.•
3
Ministarstvo trgovine pozvalo je danas proizvođače hleba da se prijave za kupovinu brašna tipa "T-500" po subvencionisanim cenama iz Republičke direkcije robnih rezervi.
Sindikat: Zabrinutost Fijatovih radnika dodatno pojačana, više rukovodilaca dalo otkaze
20.05.2022.•
7
Zabrinutost Fijatovih radnika za radna mesta u fabrici u Kragujevcu dodatno je pojačana jer je više rukovodilaca na odgovornim pozicijama dalo otkaz, rečeno je u Samostalnom sindikatu fabrike.
Direktor "Srbijašuma": Ogrev je nerealno skup, hitno ograničiti izvoz i cenu
20.05.2022.•
7
Vršilac dužnosti generalnog direktora "Srbijašuma" Igor Braunović rekao je da su cene ogrevnog drveta i peleta u Srbiji neopravdano visoke i da će prodavci morati da "prikoče" s poskupljenjem.
Srpske firme u Rusiji reklamiraju rad iz Beograda: Za osnivanje preduzeća do 2.900 evra
20.05.2022.•
1
Na sajtu ruske državne novinske agencije Ria Novosti, osim vesti iz zemlje i inostranstva, smenjuju se i oglasi stranih agencija koje nude pomoć za premeštanje biznisa u druge zemlje.
Srbija pomaže oko 1.400 preduzeća koja su pogođena sukobima u Ukrajini
19.05.2022.•
7
Vlada Srbije usvojila je Zaključak o Aneksu 2 Osnovnog ugovora o garanciji Republike Srbije za kreditiranje privrede usled produženog negativnog uticaja pandemije bolesti kovida.
Vlada privremeno ograničila cene gasa
19.05.2022.•
0
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza ili proizvedenog u Srbiji u slučaju poremećaja na tržištu.
O zimi mora već sada da se razmišlja: Ugalj poskupeo do 82 odsto, skuplji su i drvo i pelet
19.05.2022.•
14
Iako je grejna sezona nedavno završena, mnogo građana se zbog poskupljenja uglja do 82 odsto, ali i viših cena drva i peleta odlučuju da već sada nabave ogrev za sledeću zimu.
Vladi lakše da digne cenu struje građanima nego da dovede EPS u red
19.05.2022.•
40
Rezonovanje resorne ministarke Zorane Mihajlović da je povećanje cena struje neophodno kako bi se Elektroprivreda Srbije stabilizovala potpuno je pogrešno, smatraju ekonomisti i sindikalci.
Srbija ne može da uzme kredit, a može da deli po 100 evra mladima
19.05.2022.•
14
Da li se Srbija već našla u krizi tolikoj da ne može da se zaduži da vrati dugove koji dospevaju ili nam ide tako dobro da imamo natprosečan privredni rast i manji deficit od planiranog?
Poreznici zatvorili 143 objekta zbog neposedovanja novih fiskalnih kasa
19.05.2022.•
14
Poreska uprava je od 1. maja, početka pune primene Zakona o fiskalizaciji, izvršila 760 kontrola evidentiranja prometa putem fiskalnog uređaja.
Komentari 54
ova luuupaaaaa
ja
c
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar