
Mihajlović: Pogrešićemo ako se odreknemo litijuma, ne postoje razgovori sa Rio Tintom
"Imamo jedinstveno nalazište minerala sa dokazanim rezervama od 158 miliona tona, ali je zbog dezinformacija, neistina i pritiska javnosti, Vlada donela odluku o prekidu projekta Jadar."

Foto: 021.rs
To poručuje potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. Po njenim rečima, litijum je kritična mineralna sirovina na globalnom nivou i velika razvojna šansa za Srbiju.
Ona je kazala da je protiv zabrane istraživanja litijuma u Srbiji i da se zalaže za javnu raspravu o ovoj temi, kao i da je greška što nisu urađene sve studije o proceni uticaja na životnu sredinu, već se o projektu govorilo na osnovu neistina.
"Vlada je donela odluku o ukidanju prostornog plana područja posebne namene, čime je prekinut 'Jadar'. Prostorni plan područja posebne namene nije ukinut zato što nije dobar, on je urađen u skladu sa svim zakonima, standardima i kriterijumima, nego zato što je postojao pritisak javnosti da se ne radi ništa kada je u pitanju istraživanje i moguća eksploatacija litijuma", kazala je ministarka za televiziju Insajder.
Napomenula je ponovo da nije bilo nikakvih ugovora sa Rio Tintom iako se toliko pričalo o tome.
"Verujem da nećemo donositi nikakve zakone niti stavljati bilo kakav veto na buduća istraživanja litijuma, jer ne postoji zemlja u svetu koja bi se odrekla takvog resursa. To je kritična mineralna sirovina i ozbiljan resurs za borbu protiv klimatskih promena i energetsku tranziciju. Bez litijuma nema zelene energije, nema zelene ekonomije, nema razvoja u budućnosti u celom svetu", izjavila je Mihajlović.
Ona je rekla da je ova tema iskorišćena u predizbornoj kampanji i ponovila da ne postoji razgovori sa Rio Tintom o produžetku projekta.
"Ako građani neće Rio Tinto o tome treba razgovarati, ali sam apsolutno protiv toga da se prestane sa razgovorima, istraživanjima i radom na mineralnoj sirovini. Od trenutka kada sam imenovana za ministarku rudarstva i energetike govorila sam o kritičnim mineralnim sirovinama koje postoje u Srbiji, a to su bakar, nikl, kobalt, mangan, litijum. I velika šteta bi bila da se time nikad ne bavimo, a koja kompanija i da li će raditi, o tome treba da razgovaramo, jer je više bilo laži i dezinformacija, nego što je bilo činjenica", navela je Mihajlović.
Dodala je da su neistine iskorišćene za stvaranje političkog profita, da je to bilo vreme predizborne kampanje kada, kako je rekla, svega ima više od argumenata i činjenica, ali je dodala da ta tema prevazilazi političke interese.
"Mislim da je velika greška što nismo sačekali studije o proceni uticaja na životnu sredinu, na šta sam pozivala od imenovanja za ministarku rudarstva i energetike u oktobru 2020. godine. Upravo su svi oni koji su kritikovali, trebalo bi da traže da se urade studije, jer je to jedini način da imamo činjenice, pa da onda odlučujemo, kao što smo se zalagali i ja i cela Vlada, jer bez validnih informacija i podataka niko ne može tačno da zna kako bi izgledala eksploatacija jadarita", izjavila je Mihajlović.
Ona je rekla da je rudarstvo razvojna šansa Srbije, ali da se zalaže za održivo, zeleno rudarstvo, sa najnovijim tehnologijama, drugačijim načinom eksploatacije i digitalizovanim rudnicima.
"Izmenama zakona o rudarstvu uveli smo mogućnost da se zaključuje investicioni sporazum, odnosno da država može sa kompanijom koja ima pravo na eksploataciono polje, što nije pravo na eksploataciju, pravi sporazume o dodatnim ulaganjima u zaštitu životne sredine, ali i o tome da se ruda ne izvozi, nego da se u Srbiji napravi kompletan lanac proizvodnje", kazala je ministarka.
Dodala je da kad je reč o projektu "Jadar" plan je bio da osim prerade rude imamo i fabriku baterija i fabriku električnih vozila, a to bi značilo više od 25 odsto uticaja na BDP godišnje.
Prema procenama, tražnja za litijumom će do 2050. godine biti uvećana za 900 odsto i uverena je da ćemo pogrešiti ako se olako odreknemo jednog tako važnog resursa, rekla je ona, preneo je Tanjug.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Plate u javnom sektoru: Najveće u javnim preduzećima, najmanje u lokalnoj samoupravi
28.01.2023.•
15
Plate u javnom sektoru u Srbiji su prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku neznatno veće od plata van javnog sektora.
Danas izvlačenje dobitnika dva stana u nagradnoj igri "Uzmi račun i pobedi"
28.01.2023.•
9
Prvo izvlačenje u novom ciklusu nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" biće održano danas u 18 časova, u direktnom prenosu na prvom programu Radio televizije Srbije.
Đedović sa Bocan Harčenkom: Rusija važan energetski partner
27.01.2023.•
4
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović kazala je u razgovoru sa ambasadorom Rusije u Beogradu Aleksandrom Bocan Harčenkom da je Rusija važan energetski partner Srbije.
Novo poskupljenje goriva: 200 dinara za litar dizela
27.01.2023.•
17
Litar evrodizela u Srbiji će danas od 15 časova do sledećeg petka u isto vreme koštati maksimalno 200 dinara po litru, a benzin evropremijum BMB 95 najviše 170 dinara za litar.
EU razmatra ograničavanje cene ruskog dizela na 100 dolara po barelu
27.01.2023.•
2
Evropska unija razmatra ograničavanje cene ruskog dizel goriva na 100 dolara po barelu, objavila je danas američka agencija Blumberg.
Dugovanja EPS-a povećana za 50 odsto, uvoz struje finansiran zaduživanjem
26.01.2023.•
23
Dug EPS-a je samo u 2022. godini povećan za 50 odsto i posle tri kvartala te godine premašio je 1,5 milijardi evra, navodi se u analizi objavljenoj u "Makroekonomskim analizama i trendovima".
Produženo ograničenje cene goriva do kraja februara
26.01.2023.•
0
Vlada Srbije produžila je važenje Uredbe o ograničenju visine cena derivata nafte do kraja februara.
Prošle godine otkriveno više od 3.500 lažnih novčanica, najviše onih od 2.000 dinara
26.01.2023.•
0
Prošle godine u Srbiji je otkriveno 3.649 komada falsifikovanih novčanica.
Vukosavić: Uzrok dešavanja u EPS-u je smanjen uticaj struke, a više politike
25.01.2023.•
4
Predsednik Odbora SANU za energetiku Slobodan Vukosavić je danas ocenio da je uzrok za dešavanja u EPS-u smanjen uticaj struke, a povećan politike.
Prvi štrajk radnika Amazona u Velikoj Britaniji
25.01.2023.•
0
Radnici Amazona u gradu Koventri u Velikoj Britaniji započeće u ponoć prvi štrajk u toj zemlji zbog nezadovoljstva visinom plata.
Rad od kuće najviše uštedeo vreme u Kini, a najmanje u Srbiji
25.01.2023.•
2
Rad od kuće štedi vreme koje bi bilo potrošeno za putovanje na posao u proseku 72 minuta dnevno širom sveta.
SAD tuže Gugl zbog monopola
25.01.2023.•
0
Američko ministarstvo pravde podnelo je tužbu protiv Gugla zbog monopola na tržištu onlajn oglašavanja, navodi se u sudskom dokumentu u čiji je uvid imala agencija Frans pres.
Drakulić: Strani investitori bi mogli da napuste Srbiju zbog pritiska svetskih političara oko Kosova
24.01.2023.•
21
Predsednik poslovnog kluba u Srbiji "Privrednik" Zoran Drakulić rekao je danas da je moguć odlazak stranih investitora iz Srbije usled presije svetskih političara zbog Kosova.
NBS omogućila reprogram kredita dužnicima koji otkupljuju i skladište voće
24.01.2023.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) usvojio je danas odluku kojom je omogućen reprogram poljoprivrednih kredita i onim dužnicima koji se bave otkupom i skladištenjem voća.
Gradske uprave spore: Sve duže se čeka na građevinske dozvole, najgore u Novom Sadu i Beogradu
24.01.2023.•
14
Vrednost građevinskih radova raste samo u Šumadiji i zapadnoj Srbiji i to za 6,4 odsto tokom trećeg tromesečja prošle godine u odnosu na isti period 2021. godine.
Vučić: Otkriveno novo nalazište zlata, među 100 najvećih u svetu, gde je znamo samo ja i premijerka
23.01.2023.•
48
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da je nađeno još jedno nalazište zlata u Srbiji koje je bolje od nalazišta u Žagubici i spada u 100 najvećih u svetu.
Istraživanje: U naredne dve godine svako 10. radno mesto u svetu biće upražnjeno
23.01.2023.•
2
Kompanije u svetu će do 2025. godine nastaviti da se suočavaju sa gorućim problemom nedostatka kvalitetne radne snage.
Svetski finansijski sistem na kolenima
23.01.2023.•
14
Nakon početka sukoba u Ukrajini dodatno je izgubljeno poverenje u dolar, te se sve češće u međunarodnim plaćanjima u zlato traži oslonac, dok se zaobilazi američka valuta.
Srpski dinar na kursnoj listi Rusije
23.01.2023.•
6
Srpski dinar sada je i zvanično na na kursnoj listi Rusije, objavila je Ruska centralna banka.
Na spisku poreske 7.900 frilensera i pomoraca koji duguju porez za 2017.
22.01.2023.•
14
Nadležni iz Poreske uprave pronašli su 7.896 frilensera i pomoraca koji treba da plate zaostali porez na zarade iz 2017.
Kineski milijarder izgubio više od 90 odsto bogatstva
22.01.2023.•
1
Proteklih nekoliko godina nisu bile dobre za bogataše u Kini, posebno one koji su svoj imetak stekli u nekada izuzetno unosnom građevinskom sektoru.
Komentari 55
Mile
ova luuupaaaaa
ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar