Dodatni troškovi koje možete da očekujete pri podizanju stambenog kredita

Dodatni troškovi mogu neprijatno da iznenade. Da se to ne bi dogodilo - pročitajte ovaj kratki vodič portala Kamatica.
Dodatni troškovi koje možete da očekujete pri podizanju stambenog kredita
Foto: Pixabay
Stambeni kredit je odluka koja utiče na ceo život. To dobro znaju svi koji su ga uzeli i otplaćuju ga. Dug period otplate, pored onoga što je očigledno, a to je namena kredita, razlikuju stambene kredite od druga dva popularna bankarska proizvoda - keš kredita i kredita za refinansiranje, piše portal Kamatica.
Pri kupovini stambenog kredita od banke mogu se javiti dodatni troškovi, koji su:
- Trošak procene nepokretnosti koja se vrši na svake tri godine i
 
- Trošak osiguranja nepokretnosti od osnovnih rizika i izlivanja vode iz instalacija koji plaćate godišnje - ovo je poznatije kao osiguranje domaćinstva.
 
Zatim, imamo administrativne troškove:
 
- Overa založnih izjava,
 
- Upis hipoteke,
 
- Trošak pribavljanja lista nepokretnosti,
 
- Druge naknade u vezi sa predmetom hipoteke.
 
Pored administravinih, tu su i redovni troškovi, kao što su:
 
- Osnovni izveštaj Kreditnog biroa koji ima fiksnu cenu i
 
- Trošak menice
 
Uz ovo, kad svake banke imate naknadu za vođenje tekućeg računa, a iznos ove usluge varira od banke do banke, a potrebno je uplatiti i proviziju za obradu kreditnog zahteva. Provizija za prevremenu otplatu kredita se u većini banka ne plaća.
 
Životno osiguranje uz stambeni kredit nije obavezno, ali ukoliko želite da se osigurate na ovaj način, treba da znate šta utiče na polisu osiguranja. Potrebno da znate iznos kredita, kamatnu stopu (NKS) i period otplate, kao i način na koji se otplaćuje kredit, a to je najčešće na mesečnom nivou.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.

Bernar Arno najbogatiji na svetu

Francuski biznismen Bernar Arno, koji ima kontrolni paket akcija u holdingu LVMH, vodećem svetskom proizvođaču luksuzne robe, nalazi se na prvom mestu na rang listi najbogatijih ljudi sveta.