
Istraživanje: U naredne dve godine svako 10. radno mesto u svetu biće upražnjeno
Kompanije u svetu će do 2025. godine nastaviti da se suočavaju sa gorućim problemom nedostatka kvalitetne radne snage.

Foto: Pixabay
Prognozira se da će svako 10. radno mesto ostati nepopunjeno, a 93 odsto kompanija planira da manjak radnika nadomesti povećanjem opsega posla trenutnim radnicima, rezultati su novog istraživanja međunarodne konsultantske kuće Horvat.
Istraživanje, u kojem je učestvovalo 50 finansijskih direktora kompanija iz Evrope i sveta, od kojih 43 odsto ostvaruje prihode koji premašuju milijardu evra, a trećina ima više od 5.000 zaposlenih, pokazalo je da će doći i do porasta cene rada od 16 odsto.
Studija je potvrdila da su rastući troškovi rada, jaz između dostupnih i potrebnih veština zaposlenih, kao i nemogućnost popunjavanja radnih mesta na vreme među najvećim izazovima sa kojima će se kompanije i u narednom periodu suočavati.
Predstavnik konsultantske kuće Horvat Robert Ćuzela-Piljac objasnio je da se očekuje da će to izazvati povećanje obima posla za postojeću radnu snagu, rast cena rada, usporavanje implementacije novih poslovnih rešenja unutar kompanija, ali i veću tražnju za određenim setom veština kod zaposlenih.
"Iako se često naglašava nedostatak zaposlenih sa određenim tehničkim veštinama, poput programera ili radnika u oblasti građevinarstva ili turizma, naše istraživanje je pokazalo da kompanijama najviše nedostaju 'soft skils'. Reč je o veštinama koja se tiču interakcije s kolegama, kao što su komunikacija, radna etika, motivacija, dobra saradnja i pronalazak rešenja. Slede poslovne veštine, kao što su razumevanje poslovanja kompanije i primena digitalnih rešenja, a na kraju i funkcionalne veštine, poput razumevanja procesa, poznavanja IT sistema i analitičnosti", objasnio je Ćuzela-Piljac.
Uzrok otežanog dolaska do zaposlenih 76 odsto menadžera vidi u oštroj globalnoj i regionalnoj konkurenciji, skoro polovina ispitanika navodi demografske promene, dok pet odsto njih smatra kako njihova kompanija plaća znatno manje od konkurencije.
"Kako bi kompanije zadržale kvalitetne kadrove i privukle nove, nužno je ponuditi jasne mogućnosti daljeg usavršavanja i napredovanja, kao i skratiti sam proces selekcije zaposlenih. Tu je vrlo važna uloga odeljenja ljudskih resursa, koje bi trebalo da promišlja i postupa strateški, kao i da uzima u obzir na koji način očekivanja novih generacija mogu biti u interakciji s ciljevima kompanije, kako bi se osigurao održiv rast poslovanja", savetuje Ćuzela-Piljac.
On je dodao da je jačanje atraktivnosti poslodavca, kroz unapređenje internih procesa i razvoj kvalitetnih digitalnih rešenja, još jedan od načina za privlačenje kvalitetnih kadrova.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Geneks kulu kupio "Eureka bar"
06.02.2023.•
8
Kupac poslovnog dela "Geneks kule" je preduzeće "Eureka bar" iz Beograda, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Vodič NBS za olakšice prilikom otplate kredita
06.02.2023.•
1
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je pojašnjenje propisa koje je usvojila u decembru prošle godine, a kojima se građanima omogućavaju olakšice prilikom vraćanja kredita bankama.
Udruženje banaka: U januaru pad kredita privrede, blagi rast zajmova stanovništva
06.02.2023.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju januara ove godine iznosili su oko 3.319 milijarde dinara, što je 0,8 odsto manje nego u decembru 2022, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Evropa usporava prelazak na električna vozila
06.02.2023.•
11
Procenjuje se da se evrounijskim drumovima već kreće oko 2,9 miliona električnih automobila.
NBS razmatra uvođenje digitalnog dinara - koliko smo daleko od toga?
05.02.2023.•
4
Čak 114 zemalja, čije privrede stvaraju 95 odsto globalnog BDP-a, nalazi se u različitim fazama procene ili pilot projekata uvođenja digitalnih valuta centralnih banaka, a među njima je i NBS.
Hanić: Vraćanje kredita Rusima u rubljama je dobro za Srbiju
05.02.2023.•
1
To što je ruska vlada odobrila Srbiji da otplaćuje ruske kredite u rubljama, prema oceni profesora Beogradske bankarske akademije Hasana Hanića, dobro je za Srbiju.
Građani uzimaju keš kredite da bi preživeli
05.02.2023.•
25
Keš krediti su neophodni u nekim posebnim okolnostima, kada planirate da promenite nešto od nameštaja ili da renovirate nešto u stanu, i to je ponekad dobra pozajmica.
Počeo da važi novi embargo na rusku naftu - kako će se to odraziti na Srbiju?
05.02.2023.•
5
Ograničenje cena ruskih naftnih derivata, koje su uvele G7, EU i Australija, stupilo je danas na snagu.
Direktor Geološkog zavoda: Mineralno blago Srbije vredi blizu 200 milijardi dolara
05.02.2023.•
3
Direktor Geološkog zavoda Dragoman Rabrenović izjavio je da mineralno blago Srbije, ne računajući novo nalazište kod Žagubice, vredi gotovo 200 milijardi dolara.
Simpo prodaje magacine u Leskovcu i Pančevu
05.02.2023.•
1
Firma Simpo iz Vranja oglasila je prodaju magacina u Leskovcu i Pančevu i poslovne zgrade i građevinskog zemljišta u Ćićevcu, javlja portal Ekapija.
"Pronalazač bitkoina" Kreg Rajt tuži developere i traži milijarde dolara
04.02.2023.•
3
Londonski sud je saopštio da tužba samoproglašenog pronalazača kriptovalute bitkoin Krega Rajta protiv developera mreže bitkoina može da preraste u sudski proces što predstavlja presedan za budućnost.
Rusi u 2022. kupili rekordan broj zlatnih poluga
03.02.2023.•
3
Rusija je u 2022. kupila rekordan broj zlatnih poluga, nakon što je smanjenje poreza na plemenite metale podstaklo ljude da kupuju zlato, saopštilo je rusko ministarstvo finansija.
Članice EU usaglasile maksimalnu globalnu cenu ruskih naftnih derivata
03.02.2023.•
3
Članice Evropske unije su usaglasile gornju granicu globalne cene ruskih naftnih derivata, uoči potpune zabrane uvoza koja stupa na snagu u nedelju.
Kompanija koja istražuje zlato kod Žagubice: Rano je reći da li će biti rudnika
03.02.2023.•
1
Rudarska kompanija koja je otkrila nalazište zlata kod Žagubice ocenila je da mnogo toga još treba da se uradi pre nego što se utvrdi da li je otvaranje rudnika moguće i u kom vremenskom okviru.
Građani Srbije ako štede, štede u dinarima
03.02.2023.•
2
U proteklih deset godina dinarska štednja je povećana više od pet puta i krajem 2022. godine iznosila je 96,3 milijarde dinara.
Dužnicima će rate biti još veće posle odluke Evropske banke: Dokle bi kamate mogle da rastu?
03.02.2023.•
7
Evropska centralna banka odlučila je da podigne tri ključne kamatne stope ECB za 50 baznih poena.
Vlada Srbije usvojila uredbu o podsticajima u poljoprivredi od 23 milijarde dinara
02.02.2023.•
1
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2023. godini.
Srbija će ruske kredite moći da otplaćuje u rubljama?
02.02.2023.•
4
Vlada Rusije dala je danas odobrenje da Srbija otplaćuje ruske kredite u rubljama.
Evropska centralna banka ponovo podigla referentnu kamatnu stopu za 0,5 odsto
02.02.2023.•
0
Evropska centralna banka (ECB) je danas ponovo podigla referentnu kamatnu stopu za 0,5 odsto sa ciljem suzbijanja visoke inflacije, iako evropska ekonomija usporava.
Australija uklanja lik kraljice Elizabete sa novčanice
02.02.2023.•
0
Australija će zameniti portret kraljice Elizabete II sa svoje novčanice od pet australijskih dolara novim dizajnom koji će odražavati i poštovati istoriju australijske autohtone kulture.
Kompanija Tesla izgubila 140 miliona dolara investicija u bitkoinima
01.02.2023.•
0
Kompanija Tesla izgubila je 140 miliona dolara investicija u bitkoinima 2022. godine, prenosi BBC.
Komentari 2
Trenutno nezaposlen
Bill
Pu je đavo visokoobrazovanih sa Mega, Giga itd. fakulteta, sposobnih za sve i svašta. Za svašta pogotovo!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar