
Savović: Srbija ima višak pšenice, kukuruza i suncokreta, izvoz otežavaju problemi sa logistikom
Srbija će, posle berbe kukuruza, ove godine imati višak oko 2,5 miliona tona, isto toliko pšenice i oko 100.000 tona suncokreta.

Foto: Pixabay
Izvoz sada značajno otežavaju logistički problemi, nedostatak transportnih sredstava i njegovi troškovi, rekla je danas direktorka Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoza žitarica i uljarica "Žita Srbije" Sunčica Savović.
Ona je za Betu rekla da domaće tržište poljoprivrednih proizvoda deli sudbinu regionalnog i svetskog tržišta žitarica i uljarica, koje je preplavljeno tim proizvodima iz Ukrajine i drugih zemalja, pa je konkurencija velika, a cene su niske.
"U Srbiji su od prošle godine ostale velike zalihe pšenice od 1,2 miliona tona, kukuruza, najlošijeg kvaliteta oko 350.000 tona i suncokreta oko 55.000 tona. Proizvođači su tokom prošle godine zbog političke nestabilnosti i rasta cene kukuruza i pšenice na domaćem tržištu, u jednom trenutku na više od 40 dinara po kilogramu, očekivali da će one nastaviti isti trend, pa nisu žurili sa prodajom", rekla je Savović.
Dodala je da je od marta do aprila prošle godine izvoz bio i zabranjen, a posle toga, do kraja jula, izvoz je bio otežan zbog uvedenih kvota, što je nepovratno uticalo na smanjenje likvidnosti u žitarskom sektoru Srbije.
Posledice toga, kako je rekla, osećaju svi u lancu, od proizvođača do izvoznika. Najbolja strategija je, prema njenim rečima, oko 30 odsto pšenice i drugih ratarskih proizvoda prodati pred žetvu ili berbu, 30 u žetvi, a na zalihama ostaviti trećinu roda.
Savović je rekla da su skladišta preopterećena viškovima robe i da će, posle berbe kukuruza morati da se krene sa prodajom neke od žitarica i uljarica, da bi se ona rasteretila.
Pšenica i kada se nađe tržište, ne može da se izveze, prema rečima Savović, zbog logističkih prepreka, transporta i njegove visoke cene ili nedostatka finansijskih sredstava izvoznika da zakupe po 10-20 barži da bi utovarili prekomorski brod za Afriku ili jugoistočnu Aziju.
Savović je rekla da je teško prognozirati da li će cene te robe rasti, osim u slučaju neke velike eskalacije sukoba između Ukrajine i Rusije, jer ni ne tako davni napad drona na ukrajinske silose u dunavskoj luci Izmail, nije ih pokrenuo na rast na duže staze.
Srbija će, kako je rekla, u nekom trenutku nešto morati da uradi na unapređenju infrastrukture kako bi se olakšao transport poljoprivrednih proizvoda preko Dunava ili da obezbedi investicije za rekonstrukciju pruge Beograd -Bar i nabavku dodatnih vagona za prevoz rasutih tereta jer bi preko luke Bar srpski izvoz dobio direktan izlaz na more i pristup morskim brodovima, a time i krajnjim kupcima srpskih žitarica.
U udarnim mesecima za izvoz u oktobru, novembru i decembru 2020. godine Srbija je, kako je rekla, izvezla 1,4 miliona tona kukuruza, 2021. godine, u istom periodu 470.000 tona, 2022. samo 220.000 tona, a cele tržišne 2022/23 godine godine 490.000 tona.
Navela je da su, zbog zabrane izvoza ulja, prošle godine, kada je rod bio dobar zbog pogodnih vremenskih uslova, ostale nešto veće zalihe suncokreta i tog proizvoda, a ove godine prinosi su nešto lošiji. Cena suncokreta je u Srbiji, da podsetimo prošle godine, bila oko 63 dinara po kilogramu, a sada je oko 40 dinara.
Uljare, srednje veličine su, prema njenim rečima, već otkupile dovoljne količine suncokreta, ostaje da se u potpunosti snabdeju velike.
"U Rusiji se očekuje rekordan rod suncokreta do kraja novembra do kada traje i žetva zbog čega cene suncokretovog ulja imaju silazni trend kretanja na svetskom tržištu već duži vremenski period, sa manjim odstupanjima", rekla je Savović.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
"Buking" zaobilazi srpske zakone: Oglašavaju se neregistrovani objekti, a firma nema predstavnika
03.10.2023.•
8
Sajt za rezervaciju smeštaja "Buking" mesecima ne isplaćuje novac mnogim hotelima i partnerima širom sveta, pišu evropski mediji, a prenosi Politika.
Srbija za obilaznicu oko Kragujevca uzima zajam od 8,4 milijarde dinara
03.10.2023.•
4
Srbija planira da uzme dugoročni investicioni kredit u iznosu od 8,4 milijarde dinara (oko 71,4 miliona evra) kod NLB Komercijalne banke za finansiranje izgradnje obilaznice oko Кragujevca.
Vučićevo čašćavanje pred izbore: Za našu vlast
03.10.2023.•
25
Srbija je zemlja u kojoj je uspeh na izborima najvažnija stvar.
APR: Uz registraciju privrednog društva mogu se evidentirati podaci o stvarnom vlasniku
02.10.2023.•
6
Na sajtu Agencije za privredne registre (APR) omogućena je nova usluga podnošenja elektronske prijave za osnivanje privrednog društva i evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku.
Vlasnici pumpi: Treba očekivati novi rast cena goriva zbog povećanja akciza
02.10.2023.•
7
Poskupljenje goriva u Srbiji treba očekivati i sledeće nedelje zbog povećanja akcize za osam odsto, od 1. oktobra, izjavili su danas vlasnici benzinskih pumpi.
Udruženje odgajivača goveda: Vlasnici malih gazdinstava rasprodaju stoku
02.10.2023.•
6
Mala gazdinstva, zbog neisplativosti proizvodnje tovnih bikova i mleka, posle uzimanja subvencija rasprodaju stoku, kaže predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević.
Niža cena rominga između Evropske unije i Zapadnog Balkana
02.10.2023.•
4
Savet za regionalnu saradnju (RCC) saopštio je danas da je stupilo na snagu smanjenje cena rominga između Evropske unije i Zapadnog Balkana.
Izbori na vidiku - krediti pojeftinili
02.10.2023.•
5
Kada dođu izbori, nema toga što stranke na vlasti nisu spremne da učine samo da zadrže uzde kojima upravljaju.
Država prodaje hotel "Slavija" u Beogradu
02.10.2023.•
1
Ministarstvo privrede raspisalo je poziv za prodaju hotela "Slavija" u Beogradu, metodom javnog nadmetanja, po početnoj ceni, koja je jednaka procenjenoj vrednost kapitala od 24,9 miliona evra.
Nova poskupljenja: "Navikavamo se na loše, više nema želja, a potrebe su svedene na minimum"
02.10.2023.•
21
U Srbiji će ponovo poskupeti gorivo, kao i gas i struja, što će posledično pogurati cene svih proizvoda nagore.
Ruska nafta ipak stiže u Nemačku
02.10.2023.•
5
Uprkos zapadnim sankcijama, trgovina naftom između Rusije i Indije se dobro odvija i tako zaobilaznim putem dospeva u Nemačku, javlja nemački javni servis ZDF.
Slučaj Mitrosa: Treba li država i dalje da subvencioniše strane kompanije koje onda odu iz Srbije?
01.10.2023.•
22
Austrijska kompanija Gierlinger holding objavila je da zatvara proizvodnju u fabrici Mitros u Sremskoj Mitrovici.
Srbija kao Grčka devedesetih: Naše plate privlače radnike iz Indije i sa Filipina
01.10.2023.•
3
Vozači autobusa iz Nepala, kuriri iz Uzbekistana, građevinci iz Turske, fizikalci iz Indije. Ovo je već nekoliko godina stvarnost u Srbiji.
Novo poskupljenje struje od 1. novembra: "To znači propast mnogih biznisa"
01.10.2023.•
25
Novi udar na novčanike građana Srbije očekuje se od 1. novembra, kada će struja poskupeti za osam odsto, što je deo plana odnosno sporazuma sa MMF-om od prošle godine.
Počinju da važe niže kamate na stambene kredite: Sami izračunajte kolika će vam biti rata
01.10.2023.•
2
Svi dužnici koji otplaćuju stambene kredite po promenljivim kamatnim stopama od danas, 1. oktobra, pa sve do kraja decembra 2024. godine, imaće niže rate.
Akcize veće za osam odsto: Poskupljuju benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafa
01.10.2023.•
43
Akcize na benzin, dizel, cigarete, alkohol i kafu od danas, 1. oktobra uvećane su za osam odsto, što znači da je na pomolu novo poskupljenje ovih proizvoda.
Sva nova vozila u Velikoj Britaniji moraju biti bez emisije štetnih gasova do 2035.
01.10.2023.•
0
Velika Britanija je potvrdila da proizvođači automobila moraju da osiguraju da sva nova vozila budu bez emisija štetnih gasova do 2035. godine.
Neoporezivi deo zarade od januara 2024. iznosiće 25.000 dinara
01.10.2023.•
1
Neoporezivi iznos zarade biće povećan od januara 2024. godine sa dosadašnjih 21.712 dinara na 25.000 dinara mesečno.
Više od 19 milijardi dinara na kazne, takse i penale: Kako državne institucije troše pare građana?
30.09.2023.•
5
Država je, na ime raznih kazni, naknada štete od povrede državnih organa, taksi i penala, isplatila u toku 2022. godine čak 19,3 milijardi dinara, odnosno 165 miliona evra.
Povećan iznos za program "Moja prva plata": Pogledajte koliko će novca mladi dobijati
30.09.2023.•
6
Izmenama Uredbe o Programu podsticanja zapošljavanja mladih "Moja prva plata" povećana je mesečna naknada koju će mesečno dobijati mladi koji su uključeni u taj program.
Mali: Sutra počinje korišćenje penzionerskih kartica, penzije povećane za 5,5 odsto
30.09.2023.•
17
Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će od sutra početi sa korišćenjem "senior penzionerskih kartica".
Komentari 7
Miroslav kovacevic
bora
Srbija treba da gleda svoje interese a ne crnogorske.Sda treba
da gradimo prugu do Bara pa da im platimo sto ce mo da
koristimo njihovu luku.
Dragan Marković
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar