Više od 19 milijardi dinara na kazne, takse i penale: Kako državne institucije troše pare građana?

Država je, na ime raznih kazni, naknada štete od povrede državnih organa, taksi i penala, isplatila u toku 2022. godine čak 19,3 milijardi dinara, odnosno 165 miliona evra.
Više od 19 milijardi dinara na kazne, takse i penale: Kako državne institucije troše pare građana?
Foto: 021.rs

Prema računici Fiskalnog saveta, najviše je u 2022. godini plaćeno sa razdela Ministarstva finansija – 5,6 milijardi dinara.

Osim ovog ministarstva, veća suma novca plaćena je i sa razdela sudova – privredni sudovi 3,6 milijardi dinara, iz Ministarstva unutrašnjih poslova – 2,2 milijarde dinara i Ministarstva odbrane – 1,2 milijarde dinara.
Ta plaćanja su veća u odnosu na prethodnu 2021. godinu kada su iznosila 17,4 milijardi dinara.
 
"Ova plaćanja su generalno u rastućem trendu, što je zabrinjavajuće", konstatuje Fiskalni savet.
 
Savet podseća da su troškovi po osnovu raznih naknada šteta, kazni i penala u periodu 2007-2016. godine, u proseku iznosili sedam milijardi dinara, a od 2017. godine ostaju konzistentno više od 10 milijardi dinara godišnje.
 
U pitanju je, prema mišljenju Saveta, potpuno neproduktivni prihod koji je potrebno staviti pod čvršću kontrolu. 

"Prvi korak u tome mora biti njihovo detaljnije prikazivanje, čime bi se stvorili preduslovi za njihovu temeljniju analizu i buduće otklanjanje uzroka tih plaćanja", ističe Savet.

Podrži 021

021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.

  • Ćazim

    01.10.2023 00:48
    Lopovluk
    Nista se ne radi slucajno. Mup svake godine idplati svojim radnicima ogroman novac na konto tuzbi za prekovremeni rad i putne troskove. Otprilike 5000 evra godisnje po coveku. I to se ponavlja iz godine u godinu. To mu dodje kao neki vid stimulansa i nepovratnog kredita. Niko to ne zeli da spreci. Odgovara svima i sto bi to radili.
  • Miki

    30.09.2023 23:29
    A sta sve njih briga kada to nisu njixove pare i kada znaju da ce dobiti kolikogod da im treba od drzave?
    Prava stvar bi bila kada bi drzavne firme same snosile troskove ovih penala - nema plate jedan mesec , nema uolate staža i sl.... Mislim da ni se obakvi problemi tada resavali u roku od 1 dan
  • Haha

    30.09.2023 20:41
    Haha
    Koliko bi se besplatnih udžbenika moglo kupiti od tih novaca?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

U Vojvodini porast stope nezaposlenosti

Broj zaposlenih u Srbiji na kraju trećeg kvartala ove godine iznosio je 2.888.500, dok je broj nezaposlenih 285.700, pokazuju podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku.

Narodna banka Srbije preuzima Kreditni biro

Skoro dve decenije nakon što je Udruženje banaka Srbije (UBS) osnovalo Kreditni biro, koji vodi podatke o zaduženosti privrede i građana, on će preći u ruke Narodne banke Srbije (NBS).