Višestruka borba za kadar na tržištu rada: Zanatlije zarađuju skoro kao programeri

Neki zanati sada su bolje plaćeni nego akademska zvanja, kažu u Uniji poslodavaca Srbije. Prema statističkim podacima, i dalje najviše zarađuju programeri i kontrolori leta, ali to je samo statistika.
Višestruka borba za kadar na tržištu rada: Zanatlije zarađuju skoro kao programeri
Foto: Pixabay

Iako je IT sektor već dugo na listi najplaćenijih poslova, zanatlije im se sve više primiču. Mnogi koji se bave zanatima često zarade i više od stručnjaka za kompjuterom, izveštava RTS.

"Mladi ljudi ne žele da idu u zanatske škole. Otprilike po onoj narodnoj - uči školu da ne bi morao da radiš. Međutim, sada ispada da su neka zanatska znanja neuporedivo bolje plaćena nego akademska", kaže Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca.

Ipak, statistika pokazuje da programeri i kontrolori leta u proseku zarađuju više od 2.000 evra mesečno. Na pojedinim poslovima u IT sektoru prosečna plata dostiže čak i 500.000 dinara.
 
Skoro deset puta manju prosečnu zaradu ima medicinsko osoblje - oko 70.000 dinara, dok lekari zarađuju najmanje oko 100.000 dinara. 
 
Među najobrazovanijima, nastavnici i profesori u školama imaju najmanje prihode - mesečno zarađuju u proseku od 56.000 do 100.000 dinara.
 
Sa zanatima se zarađuje značajno više, ali je pravilo - što više radiš, više zaradiš. Najbolje ide frizerima, vodoinstalaterima, variocima i automehaničarima. Na nekim oglasima se nudi početna plata koja je čak ista ili veća od lekarske ili profesorske.
 
"Visoke zarade nam govore da se na tržištu rada zaista vodi borba za preostali kvalifikovani i kvalitetan kadar. To možemo da zaključimo u svim situacijama gde poslodavci izdvajaju visoke sume za naše uslove kako bi privukli sve i zadržali ih u svojim kompanijama", ističe Miloš Turinski iz Infostuda.
 
Plata varioca na nekim oglasima bila je i do 4.000 evra, ali to su uglavnom sezonski poslovi, od tri do šest meseci. Zarada jeste velika, ali često nije zagarantovan posao tokom cele godine.
 
Privatnici, s druge strane, sami sebi uplaćuju doprinose, porez plaćaju paušalno, a većina je prijavljena na minimalac.
 
Ni frilenseri, odnosno oni koji obavljaju onlajn poslove za strane kompanije nisu zainteresovani da plaćaju porez. Procenjuje se da ih ima više od 70.000, a da je do avgusta tek oko 2.000 njih podnelo poresku prijavu. Slično je i sa influenserima, onima koji izdaju stan na dan, ali i sa majstorima.
"Ako nam treba keramičar, mi se nećemo obraćati preduzeću koje se bavi građevinarstvom nego privatnom keramičaru i tada su njemu velike šanse da izbegne obaveze prema državi. To se odnosi na većinu tih zanimanja", objašnjava Atanacković.
 
Zbog deficita radnika u mnogim oblastima, poslodavcima ne ostaje ništa drugo nego da ponude veće zarade za potencijalne radnike, bilo da je reč o privatnom ili državnom sektoru. Gotovo da ne postoji drugi način da se kadrovi na našem tržištu privuku, osim velikih plata.
 
Oni koji traže novi, a pogotovo prvi posao, uvek će gledati veću zaradu nego druge uslove rada. U suprotnom, mnogi će okušati sreću u inostranstvu, ali ne da se obogate, već da zarade i žive.
  • w/e

    07.10.2023 03:41
    @stvar trzista
    Slicna situacija, crkao termostat na starom frizideru pre 10 god, zovem "Majstora" sa oglasa... 2500 din termostat i 500 ruke.. crkne posle godinu dana, kupim nov termostat za 350 dinara i zamenim sam.

    Doba gde ce ponovo svi sve sami sebi da rade ocito dolazi, posto se za banalne stvari traze enormne satnice.. busenje rupa za slike ili nosac tv-a u zidu, zamena osiguraca i slicno.
  • Stvar trzista

    06.10.2023 21:07
    Zovem bravara za zamenu ordinarnog cilindra jedan kaze 5000, drugi 6000 i treci 6000. Bio sam spreman dati 2000, ni da cuju. Odem lepo do pijace 800 dinara cilindar, jedan odvijac i lepo sam zamenim cilindar za 15ak minuta i 800 dinara. Takodje sifon, uticnice, prekidace, gurtne...od mene mogu samo po satu dobiti oko 10e, sto za 186 radnih sati dodje max ide do 2000e mesecno, ali podvlacim RADNIH SATI.
  • versus

    06.10.2023 20:27
    "Otprilike po onoj narodnoj - uči školu da ne bi morao da radiš."

    Blago narodu kome je cilj da ništa ne radi. Zato štamparije partijskih članskih karti i rade 24/7.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.