Milijarderi sve više ulažu u nekretnine umesto na ofšor račune da bi izbegli plaćanje poreza

Globalni minimalni porez na imovinu milijardera od dva odsto doneo bi 250 milijardi dolara godišnje.
Milijarderi sve više ulažu u nekretnine umesto na ofšor račune da bi izbegli plaćanje poreza
Foto: Pixabay
To se navodi u izveštaju istraživačke grupe za nadgledanje poreza Evropske unije (EU Tax Observatory) pri Pariskoj visokoj školi ekonomije.
Milijarderi trenutno plaćaju srazmerno daleko manji lični porez od drugih poreskih obveznika sa skromnijim sredstvima, jer mogu da prenesu svoje bogatstvo u lažne kompanije i tako izbegnu porez na dohodak, navodi se u Izveštaju o utaji poreza za 2023. godinu.
"Prema našem mišljenju, ovo je teško opravdati. Ova situacija je pretnja za održivost poreskih sistema i društvenu prihvatljivost oporezivanja", rekao je novinarima direktor istraživačke grupe Gabrijel Zikman, prenosi CNN.
 
Koordinisani međunarodni pritisak na oporezivanje milijardera bi mogao da potraje godinama. On za sada ne postoji, ali koalicija zemalja koje imaju volju da sprovedu oporezivanje bi mogla da bude predvodnik novog trenda, smatra Zikman.
 
Da bi izbegli porez, bogati sve više ulažu svoje bogatstvo u nekretnine umesto na ofšor račune, a istovremeno se trude da iskoriste rupe u zakonu o minimalnom iznosu poreza na dobit kompanija od 15 odsto, zaključuje se u izveštaju.
  • Bananamen

    25.10.2023 08:14
    Sta sprecava sve vlasnike programerskih firmi da o
    Konstantno kupuju nekretjine? Nista! Zato obican narod ne moze da dodje do stana danas. Da ne pricam o kriminalu...
  • Liman na vodi

    24.10.2023 22:37
    To su sigurno culi i ovi nasi sto imaju vikendice po Fruskoj gori, otud tolike cene.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija