Kako su naprednjaci sebi skrojili izborni budžet
Nedavno su poslanici Skupštine Srbije usvojili budžet za narednu godinu. Rasprave nije bilo, od 185 prisutnih "predstavnika građana" 141 je glasalo za, 31 protiv, 13 nije učestvovalo u izjašnjavanju.
Foto: 021.rs
Naprednjačka većina u najvišoj državnoj instituciji je toliko ubedljiva da se nedeljama unapred znalo da ozbiljnije rasprave neće ni biti.
Ono što je vlada Ane Brnabić predložila usvojeno je uz simboličke promene. Po tekstu i sadržaju Zakona nije teško prepoznati odlučujući doprinos ministra za finansije Siniše Malog u osmišljavanju državne ekonomske politike iduće godine.
Uloga rebalansa
Dakle, predviđa se da tokom 2024. godine država Srbija prihoduje 2.040,9 milijardi dinara, 7,2 odsto više nego što je visina aktuelnog budžeta rebalansiranog mesec dana pre skupštinskog glasanja. Planirani rashod države je 2.238,1 milijarda dinara, jasno je da se predviđa 199 milijardi budžetskog deficita.
Kako se ukupan nacionalni BDP naredne sezone procenjuje na 74 do 75 milijardi evra, deficit će iznositi 2,23 odsto BDP. Mali se u medijima hvalisao da je niži od ovogodišnjeg, rebalansom uvećanog na 2,8 odsto.
Uloga poslednjeg rebalansa je bitna i za državnu kasu narednih dvanaest meseci. Ne samo da je povećanjem deficita omogućeno da minus u državnoj kasi sledeće sezone bude procentualno manji nego što je ovogodišnji, već je i obezbedio nove prihode povećanjem svih akciza za osam odsto.
Kako je nov iznos akciza, čiji udeo u formiranju budžeta u nas prelazi 20 odsto, zadržan, država je povećala i budući budžet, a da nije uvodila nove namete. Tako se gradi privid da je formiranje državne kase za narednu sezonu rađeno "konzervativno". Zapravo, rebalans je zaobilazno odigrao ulogu popunjivača budžeta i za predstojeću sezonu.
Visina javnog duga
Mali u javnim nastupima najčešće ističe da zaduživanje države neće biti uvećano, iznosiće 51,7 odsto budućeg BDP. Ako, pak, zaduženje nije preveliko, onda zaključuje da ni 2,2 odsto deficita nije mnogo. Međutim, kalkulacija se zasniva na ustaljenom iskrivljenom računu pri prikazivanju ekonomskih podataka u evropskoj valuti.
U osnovi, naprednjaci su smislili da kvalitativne pokazatelje iskazane u dinarima po oficijelnom kursu srpske valute pretvaraju u evre. "Zaboravljaju" da umanje za onoliko koliko je inflacija u dinarskoj zoni veća nego na Starom kontinentu.
Tako se stiglo i do 74 do 75 milijardi evra BDP naredne godine koje Vučić, Mali, Brnabić i ekipa često porede sa 33,7 milijardi BDP 2012. Ali, ako znamo da je prosečni rast BDP u jedanaest naprednjačkih godina jedva dostigao 2,3 odsto po sezoni, visina BDP ove godine će biti tek 52,7 milijardi evra, na šta valja dodati planirani rast tri odsto, pa bi BDP naredne godine iznosio tek 54,5 milijardi BDP, dvadeset manje od procene kojom se hvale aktuelna vlast.
A u toj situaciji ni 38 milijardi evra javnog duga Srbije neće biti 51,7, već 73 odsto nacionalnog BDP. Previše i za države bogatije od Srbije.
Otplata kamata
Sledeće i narednih godina Srbija će mnogo više nego do sada izdvajati za otplatu kamata. Kako dugove dospele na naplatu refinansiramo uzimanjem novih kredita, visina kamate zavisi od tržišnih prilika. U poslednje dve godine snažno rastu što nam uvećava troškove. Tako ćemo 2024. za otplatu izdvojiti 1,57 milijardi evra, 345 miliona više nego ove sezone. Narednih godina je moguć i brži rast obaveza po ovom osnovu, procene govore da ćemo 2026. za kamate izdvajati čak 2,75 milijardi evra.
Tu su i garantovani krediti javnih preduzeća. Izdvojićemo 185 milijardi dinara, 410 manje nego ove godine. Razlog je, kako se predviđa, manji i jeftiniji uvoz struje i uglja, a povoljnija cena gasa.
Vidi se da država ima dosta uvećanih obaveza. Nekome se moralo i smanjiti davanje. Tako će se na subvencije usmeriti oko pet milijardi evra, čak 23 odsto manje nego tekuće godine. Umanjiće se i javne investicije, umesto ovogodišnjih 6,8 naredne godine će se u ovu namenu uložiti 5,1 odsto BDP.
Obaveze "prema spolja"
Ipak, ova umanjivanja su nedovoljna, moralo se zakačiti neki od najvećih korisnika državnog budžeta kako bi novca bilo dovoljno za obaveze "prema spolja". Nije bilo kud nego malo skresati primanja zaposlenih u javnom sektoru. Njima će plate biti uvećane za 10 odsto, kako je inflacija 13,5 odsto, jasno je da će im zarada imati manju kupovnu moć nego današnja.
Izuzetak su zaposleni u prosveti i srednji kadar u zdravstvu kojima je nedavno plata vanredno uvećana za 5,5 odsto. Razlog je jasan, predstojeći izbori i vlast pokušava da kupi pojedine društvene kategorije. Na dobitku će biti radnici sa minimalnom zaradom čiji će rast od 1. januara iznositi 18,4 odsto, odnosno sa 40.000 rastu na 47.400 dinara.
Inflacioni budžet
Ipak, niko ovoj vlasti nije bliži od penzionera. Njima je nedavno takođe vanredno povećano primanje za 5,5 odsto, a od 1. januara sledi redovnih 14,8 odsto. Zbirno to je rast od 21,6 odsto. Vlast ni tu nije stala; dodatno, i to baš 1. decembra samo petnaestak dana pred izbore, svim umirovljenicima biće uručena jednokratna pomoć od po 20.000 dinara.
Ozbiljna primedba na budžet je da snažno podstiče potrošnju, gotovo da bi se mogao nazvati podstičućim za inflaciju. A rast cena uporno preti da snažno ugrozi postojeći standard. Čak je i aktuelna vlast, umnogome oslonjena na inflaciono punjenje budžeta, priznala da je naplata PDV za 10 odsto manja nego lane, a razlog je pad potrošnje usled pada standarda. I u takvim okolnostima sačinjen je budžet koji ne samo da ignoriše inflaciju, već dodatno podstiče rast cena.
Bez prioriteta
Možda i krupnija zamerka je da budžet nema jasne prioritete. Mada se čelna državna ekipa hvali ovom činjenicom, izostanak glavnih ciljeva omogućava da se novac potroši na beznačajno i nepotrebno.
Rasipanje para omogućava i izuzetno visoka obavezna rezerva od četiri odsto nacionalnog BDP. Decenijama je iznosila jedan odsto da bi je naprednjaci 2017. godine učetvorostručili. Kako je ovaj vid vladine potrošnje pod mnogo manjom kontrolom javnosti, moguće su neracionalnosti i mahinacije. No, i u budžetu za 2024. ostaje isti nivo obavezne rezerve.
Na prvi pogled može da raduje da je budžet u Srbiji usvojen dva i po meseca pre nove godine. Za Srbiju prava retkost. Ali, kada se "iščita" plan kako da se naredne godine troši iz državne kase, vidi se da je budžet poprimio i predizbornu ulogu. Vladajući naprednjaci su odlučili da im plan državne kase za narednu godinu bude izborni adut.
Portal 021.rs nominovan je za najbolji informativni sajt u regionu. Za 021.rs možete da glasate na OVOM LINKU.
Portal 021.rs nominovan je za najbolji informativni sajt u regionu. Za 021.rs možete da glasate na OVOM LINKU.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Energetske muke nas tek čekaju - hoćemo li biti dovoljno pametni?
04.12.2024.•
6
Mada se o energetici poslednjih godina dosta govori i piše, čini se da javnost Srbije nije u dovoljnoj meri upoznata sa pretećom krizom snabdevanja strujom.
Open AI razmatra da ubaci reklame u Chat GPT
04.12.2024.•
2
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI razmatra uvođenje reklama u svoj ključni proizvod Chat GPT kako bi zaradila više novca u skladu sa planovima o većoj profitabilnosti.
Ponovo odloženo uvođenje platnih razreda u javnom sektoru
04.12.2024.•
8
Uvođenje platnih razreda za zaposlene u državnim službama, koje je trebalo da stupi na snagu 1. januara 2025. godine, ponovo je odloženo.
Bivši izvršni direktor Intela imao katastrofalne rezultate, dobija 10 miliona dolara otpremine
04.12.2024.•
2
Američki proizvođač čipova Intel će svom bivšem izvršnom direktoru Petu Gelsingeru isplatiti 10 miliona dolara otpremnine, saopštila je kompanija u podnesku američkoj Komisiji za hartije od vrednosti.
Poreska uprava: Preduzetnici do 16. decembra da predaju obaveštenje o isplati zarade
03.12.2024.•
0
Poreska uprava saopštila je da preduzetnici i preduzetnici poljoprivrednici imaju rok do 16. decembra da predaju obaveštenje o opredeljenju za isplatu lične zarade.
Nova ograničenja: Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD
03.12.2024.•
2
Kineske vlasti su saopštile da u potpunosti zabranjuju izvoz u SAD retkih metala galijuma, germanijuma i antimona i visoko-tehnoloških materija koje mogu da se koriste u vojne svrhe.
Novo nalazište litijuma u Kaliforniji vredno 540 milijardi: Potpuni zaokret u globalnoj ekonomiji?
03.12.2024.•
7
Portal UniladTech navodi da bi nedavno otkriće ogromnog nalazišta litijuma u Kaliforniji moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju ali i dodatno da obogati Džefa Bezosa i Ilona Maska.
Proizvođači oružja zabeležili veći prihod u 2023.
02.12.2024.•
2
Najveće kompanije za proizvodnju oružja zabeležile su povećanje prihoda od 4,2 odsto u 2023. godini zbog rastuće potražnje u vezi sa ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Vozači u Srbiji za pun rezervoar moraju da izdvoje desetinu plate
02.12.2024.•
11
Srbija ne samo da je rekorder u regionu po cenama dizela i benzina, državnim nametima na ova goriva, već i po tome koliko njeni građani mesečno izdvajaju za punjenje rezervoara u odnosu plate.
Generalni direktor Stelantisa podneo ostavku
02.12.2024.•
1
Automobilska grupa Stelantis saopštila je da je generalni direktor te kompanije Karlos Tavares podneo ostavku i da ona odmah stupa na snagu.
Uprava Folksvagena odbila ponudu sindikata za smanjenje troškova
01.12.2024.•
5
Proizvođač automobila Folksvagen, koji priprema drastičan plan štednje, odbacio je predlog sindikata koji ima za cilj smanjenje troškova bez zatvaranja fabrika u Nemačkoj.
Jedna zemlja je uvela bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja: Da li se isplatilo?
01.12.2024.•
1
Kao prva država na svetu Salvador je uveo bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za decembar
01.12.2024.•
0
Poreska uprava objavila je kalendar poreskih obaveza firmi za decembar.
Nekima će rate stambenih kredita porasti od januara 2025, a nekima ni dinar: Evo od čega to zavisi
01.12.2024.•
1
Od početka iduće godine kamatne stope na sve stambene kredite - i nove i stare, i sa fiksnom i sa promenljivom kamatnom stopom - biće pet odsto.
Za tri godine dato 189 miliona evra za sport - misterija gde je taj novac završio
01.12.2024.•
9
U periodu od 2019. do 2022. godine iz budžeta Srbije, preko Ministarstva sporta, preneto je 22,2 milijarde dinara (oko 189 miliona evra) bespovratnih sredstava košarkaškom, vaterpolo i drugim savezima
Amerikanci na "crni petak" potrošili oko 11 milijardi dolara na onlajn kupovine
30.11.2024.•
2
Amerikanci su ove godine na "crni petak" potrošili oko 11 milijardi dolara na onlajn kupovine, što je više za 10,2 odsto u odnosu na prošlu godinu, pokazuju podaci kompanije Adob Analitiks.
Ovo su nove - stare cene goriva
29.11.2024.•
8
Dizel i benzin će se na pumpama u Srbiji do sledećeg petka, 6. decembra prodavati po nepromenjenim cenama.
NBS izmenom zakona stavlja rampu na iznošenje zlata iz zemlje
27.11.2024.•
12
Izmenama Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS) predviđeno je da NBS dobije ovlašćenje da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu.
Dve firme iz Srbije u novom paketu sankcija koje EU uvodi Rusiji
27.11.2024.•
11
U novom paketu sankcija protiv Rusije koje priprema EU nalaze se i dve kompanije iz Srbije.
Nemačkoj potrebno bar 288.000 migranata godišnje
27.11.2024.•
9
Nemačkoj ekonomiji je potrebno 288.000 migranata godišnje do 2040. da bi se izborila sa negativnim uticajem starenja stanovništva, navodi se u novoj studiji Fondacije Bertelsman.
Stelantis zatvara fabriku na severu London: Odluka koja ugrožava stotine radnih mesta
26.11.2024.•
2
Proizvođač automobila Stelantis najavio je danas da namerava da zatvori fabriku u Lutonu na severu Londona da bi se koncentrisao na proizvodnju na drugoj lokaciji u Velikoj Britaniji.
Komentari 9
Fuj49
Niko i Ništa
Gledam...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar