Zbog čega stan u Beogradu košta kao kuća u Toskani?

Tržište nekretnina nastavlja da se stabilizuje i smiruje, a cene da usporavaju rast, rekla je Ivana Štrbac iz Republičkog geodetskog zavoda.
Zbog čega stan u Beogradu košta kao kuća u Toskani?
Foto: 021.rs
"Ako ne dođe do nekih većih potresa na tržištu i u svetu, sledeće godine mogu da se očekuju blaže korekcije cena nekretnina, odnosno pad od nekoliko procenata", navodi Ivana Štrbac za RTS.
 
Navodi da je prosečan broj kupoprodaja u 2018. i 2019. godini bio oko 25.000 do 26.000 ugovora na kvartalnom nivou.
"To se promenilo posle pandemije i imamo prosečno 35.000 ugovora na kvartalnom nivou da bi u četvrtom kvartalu 2022. godine dostigao broj od preko 37.000 ugovora", rekla je Štrbac.
 
"U ovoj godini vidimo da se broj ugovora na kvartalnom nivou kreće oko 30.000, što je i dalje značajno iznad predpandemijskog nivoa. Možemo reći da se na neki način stabilizovala ta izrazito velika i eksplozivna potražnja u prethodne dve godine", ističe Štrbac.
Međutim, nije isto u svim državama i svim tržištima. Navodi primer Škotske gde je izašao izveštaj za drugi kvartal ove godine - kod njih se beleži pad prodaje nepokretnosti čak više nego u 2019. godine, pre pandemije.
 
Već treći kvartal zaredom beleži se međugodišnji pad broja kupoprodajnih ugovora i prometa.
 
To, kako kaže Ivana Štrbac, sa jedne strane može da znači da je došlo do pada tražnje i da će to na neki način dovesti do stabilizacije cena, što se i desilo.
 
"To vidimo na osnovu indeksa cena gde cene više ne rastu onom brzinom kako su rasle u prethodnom periodu. Sada vidimo jedno smirivanje, odnosno stabilizaciju i u nekim regionima je došlo i do stagnacije cena. Ako se ovakvi trendovi nastave i ne dođe do nekih većih potresa na tržištu i u svetu, mogu da se očekuju u sledećoj godini neke blaže korekcije, ali ja iskreno ne očekujem neke veće šokove", objasnila je Štrbac.
 
Što se tiče cena, kaže da očekuje pad od par procenata, a ne kako pišu pojedini mediji pad od 20 procenata.
 
"Ja zaista ne verujem da je to realno, jer imamo i druge faktore koji utiču na cenu i na tržište. Recimo, odluka Narodne banke Srbije da se na neki način pauzira rast kamatnih stopa, može da ohrabri kupce da ponovo uzimaju stanove na kredit. A sa druge strane, imamo i značajan udeo ruskih državljana koji su živeli pod rentom, a sada se možda odlučuju za kupovinu stana", kaže ona.
 
Kuća u Toskani
 
U medijima se moglo pročitati da, na primer, u vrednosti stana od 60 kvadrata u Beogradu u Toskani može da se kupi kuća od mnogo više kvadrata.
 
"Kada se priča o kupovini kuće u Toskani, to stvarno zvuči i romantično i zanimljivo i građanima verovatno to privuče pažnju, međutim, tržište uvek reaguje na odnose potražnje i ponude", napominje Štrbac.
 
Prema njenim rečima, ono što se dešava u Beogradu je verovatno zato što je potražnja bila tolika da nije mogla ponuda da odgovori na nju.
 
"A svakako i tržište kuća na selu, recimo u Italiji nije isto i ne može da se poredi sa tržištem stanova u metropoli, u glavnom gradu jedne zemlje. Cene stanova u centru Milana u proseku su 10.000 evra po kvadratnom metru, u Rimu - 7.000 evra. Dakle, kuće na selu su tržište za sebe, u svakoj zemlji", kaže Štrbac.
 
"Cene kuća u srpskoj Toskani, u Šumadiji su daleko niže nego cene stanova u velikim gradovima“, zaključila je Ivana Štrbac.

Podrži 021

021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.

  • Pa

    23.11.2023 18:30
    To je isto nenormalno kao i ova vest koju su mnogi zaboravili.
    https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/307783/Kuca-u-Veterniku-skuplja-od-vile-u-Spaniji-Poredimo-li-neuporedivo.html
  • boringoldfart

    22.11.2023 13:58
    Ne znam za Toskanu ali u Parizu (glavni grad, kao i Bg) kvadrat je 20-30 'iljada evara. Plate nisu 10 puta vece...
  • vidi ovog

    22.11.2023 12:37
    ns ja, ako je go.no ne znaci da je od zlata ako je nase.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

U Vojvodini porast stope nezaposlenosti

Broj zaposlenih u Srbiji na kraju trećeg kvartala ove godine iznosio je 2.888.500, dok je broj nezaposlenih 285.700, pokazuju podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku.

Narodna banka Srbije preuzima Kreditni biro

Skoro dve decenije nakon što je Udruženje banaka Srbije (UBS) osnovalo Kreditni biro, koji vodi podatke o zaduženosti privrede i građana, on će preći u ruke Narodne banke Srbije (NBS).

NBS: Znatno uvećani zlatni fondovi

Narodna banka Srbije (NBS) navodi da je ubrzano vratila sve zlato čuvano u inostranstvu i kupovinom na domaćem i stranom tržištu znatno uvećala zlatne fondove.