
Novi izazovi za tržiste rada: Koji poslovi će biti najtraženiji u 2024, a koji najplaćeniji?
Novi uslovi i izazovi na tržištu rada doveli su do toga da su neka zanimanja postala traženija, ali i plaćenija.

Foto: Pixabay
Oni koji ne treba da brinu da će naći posao, ali i dobro zaraditi su svakako zanatlije i vozači. Na listi poslova koji će i u 2024. biti najtraženiji su i oni iz IT sektora. Odmah uz IT stručnjake su i mašinski i elektroinženjeri, ali i prodavci, piše Euronews Srbija.
Ekonomisti kažu da su definitivno u ovom trenutku svi zanati izuzetno traženi, kao i haj-tek zanimanja koja odgovaraju novom razvoju na tržištu.
"Čekaju nas potpuno drugačiji izazovi u odnosu na one koje smo imali pre 10 godina na tržištu rada. Moć se u velikoj meri poremila ka zaposlenima", rekao je za Euronews Srbija ekonomista Aleksandar Stevanović.
On kaže da će još neko vreme sve što ima veze sa informacionim tehnologijama biti traženo, ali da će ono najprostije programiranje možda uskoro početi da odumire jer će ga zameniti veštačka inteligencija.
"I u 2024. kao i u narednim godinama tražiće se visoko kvalifikovani ljudi koji znaju da odgovore na izazove kako kompanija, tako i javnog sektora takođe", rekao je Stevanović.
Miloš Turinski iz Infostuda kaže za Euronews Srbija da je u Srbiji ogroman deficit zanatlija svih profila, počev od od oblasti građevinarstva do ugostiteljstva.
"Od tesara, automehaničara, kuvara i konobara, pa čak i frizera, to su sve pozicije koje nam nedostaju u jako velikoj meri. Sigurno je da će potražnja za takvim poslovima biti još izraženija i u 2024. godine, čak i u narednim godinama", rekao je on.
Deficit radne snage je problem već nekoliko godina, a Turinski kaže da uz to zanatsko polje, ono gde će sigurno biti posla i bez obzira na krizu koja je zadesila to tražište, jesu poslovi u IT sektoru.
On kaže da će ti kadrovi biti izuzetno traženi i u 2024, s obzirom na to da je IT i prethodnih godina bilo deficitarno polje i da su nedostajali programeri, kao i da će to pogotovo biti vidljivo sa razvojem veštačke inteligencije.
"Biće potrebni i novi programeri u smislu nekog ko će se baviti upravo razvojem veštačke inteligencije koja je uzela maha u poslednjih godinu, godinu i po dana", rekao je Turinski.
Ko će još lako naći posao?
Kao i u zapadnoj Evropi, i u Srbiji su traženi mašinski i elektroinženjeri.
"Ono što će nam nedostajati, a to je ono što nedostaje na svim pozicijama u zapadnoj Evropi, pa tako se to odražava i kod nas, jesu mašinski i elektroinženjeri, koji sigurno po završetku svog školovanja mogu i te kako lako da nađu posao", rekao je Turinski.
Što se tiče svih ostalih pozicija, Turinski navodi da je činjenica da uvek nedostaju prodavci, pa će i oni biti među najtraženijim radnicima.
On kaže da su prodavci, odnosno trgovci na tražištu rada najtraženiji u smislu i ponude od strane poslodavaca, a sa druge strane potraženje od strane kandidata.
"Međutim, u ovom polju je jako velika i izražena fluktuacija. Dakle, radnici su ovde i te kako skloni promeni posla, traže boljeg poslodavca u smislu i na prvom mestu svakako visine zarade, a sa druge strane i ostalih radnih uslova“, kaže Turinski.
Koliko će porasti zarade?
Zbog deficita radne snage, postavlja se pitanje i da li će plate u 2024. godini biti veće.
Turinski kaže da su baš zbog velikog deficita radne snage, poslodavci primorani da se bore za sav preostali kadar na tržištu Srbije upravo time što se znatno podižu zarade, navodeći da je pomak u tom smislu učinjen kod zanatlija.
On, međutim, navodi da nisu svi poslodavci u mogućnosti da finanijski isprate te trendove.
"Tako imate pojedinačno jake, finansijski stabilne poslodavce koji mogu da ponude zaista visoke zarade i čak imamo situaciju da se, na primer, za električare nudi početna zarada od 150.000 dinara. Za vodoinstalatere smo imali sada platu od 2.000 evra i mogućnost stanovanja ukoliko nisu iz Beograda. Kad pričamo o celom tom zanatskom segmentu, zarade su iznad 1.000 ili 1.500 evra", rekao je Turinski.
On dodaje da poslodavci za vozače C i D kategorije nude platu od 180.000 dinara.
"Imali smo primer da jedan poslodavac nudi zaradu od 350.000 dinara za vozače. To je ta borba na tržištu rada jer na neki način moraju da privuki kandidate, odnosno ljude koji su i dalje na tržištu rada, da ih malo stimulišu da promene postojeći posao u potrazi za nekim novim", navodi Turinski.
Sa druge strane, kako kaže Turinski, u trgovini i prodaji najmanja su povećanja zarada i zato je velika fluktuacija radnika jer oni menjaju posao za 5.000 ili 10.000 dinara veću zaradu.
"Borba" za kadrovima je i u IT svetu, s tim što su radni uslovi tu malo drugačiji.
"Kad pričamo o IT sektoru, prosek je negde oko 1.700 evra, ali baš zato što ih ima malo, plate znaju da idu drastično iznad toga", navodi Turinski.
Da će plate defnitivno rasti zbog problema sa radnom snagom smatra Stevanović.
"Mi smo ušli u tu fazu kada plate u Srbiji rastu mnogo brže od rasta produktivnost i to će verovatno potrajati još neko vreme. Kao što mi nismo bili toliko neproduktivna zemlja kada smo imali male plate, tako nam ni sada nije toliko porasla produktivnost", rekao je on.
Stevanović navodi da se može reći da je trenutno odnos plate i prosečne produktivnosti u Srbiji na približno istom nivou kao kod zemalja koje su na sličnom nivou razvoja.
"Još neko neko vreme će nam plate u Srbiji prosečno rasti ubrzano, ali u nekom momentu će jednostavno zahtevi biznisa biti takvi da će plate usporiti i da će se možda i neka trenutno preplaćena zanimanja rešavati uvozom radne snage. Hrvatska to sada upravo rešava masovnim uvozom, ne mogu drugačije", kaže Stevanović.
Da privreda trpi zbog nedostatka kadrova smatra počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
On kaže da je nema dovoljno zanatlija i da zato plate rastu.
Kad nema dovoljno kadrova, navodi Atanacković, onda su plate "iznad neke logike".
"Ispada da se sada više isplati da budeš vodoinstalater nego inženjer. Apsurdno je da, recimo, hirurg koji radi negde u zdravstvenoj ustanovi ima manju zaradu od vodoinstalatera ili keramičara. Znači, njih nema dovoljno i onda su u situaciji da traže koliko god mogu da realizuju", rekao je Atanacković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
FT: Imenovanjem Sajmona Trota za direktora, Rio Tinto se opredelio za status kvo
15.07.2025.•
0
Rudarska kompanija Rio Tinto imenovala je Sajmona Trota za izvršnog direktora posle iznenadnog povlačenja Jakoba Stausholma, čime se opredelila za status kvo, piše danas Fajnenšel tajms.
Srbija najviše uvozi iz Kine
15.07.2025.•
0
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata
15.07.2025.•
2
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila da Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata.
Savez samostalnih sindikata: Tražićemo veće povećanje minimalca za 2026. od predloženog
15.07.2025.•
7
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da će taj sindikat tražiti veće povećanje minimalne zarade za 2026. godinu od predviđenih 10,1 odsto, odnosno sa 500 na 550 evra.
Evropa priprema odgovor na Trampove carine: Na spisku i jelke, pčele, kamile, kondomi, ljudska kosa...
15.07.2025.•
2
U srži odgovora Evropske komisije na najavljene carinske tarife Donalda Trampa, na spisku u koji je AFP imao uvid, nalaze se američki avioni, automobili i burbon, mada Brisel i dalje želi da šansu da pregovorima.
Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine
15.07.2025.•
31
Od Međunarodnog monetarnog fonda smo saznali da će cena struje u Srbiji od oktobra biti uvećana sedam odsto "zbog gubitaka na mreži" koje ima Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
3
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
46
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
27
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
78
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
6
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
5
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Komentari 6
Rajko
Gde mi zivimo,gde zive ljudi iz naseg javnog zivota,ne razumem da nigde nema nijedan realan i istinit komentar o bilo kakavim drustvenim desavanjima,sta je ovo,los film,iluzija,ludilo?
PS.Da bih poslao komentar,moram kliknuti i polje "nisam robot",to je ljudima normalno ?????
@ Realista
V5
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar