.jpg)
"Rio Tinto nema iskustva sa rudnicima litijuma": Projekti u Argentini i Srbiji neuporedivi
Kompanija Rio Tinto nema iskustva sa rudnicima litijuma, a projekti u Argentini i Srbiji su neuporedivi, objavio je kragujevački portal Prvi Prvi Na Skali (PPNS).
Taj portal je to objavio analizirajući odgovore Rio Tinto na pitanja o projektu Jadar.
Portal je od korporacije zatražio da navede primer u svetu gde je rudnik litijuma otvoren na plodnoj i naseljenoj zemlji, kao što je predviđeno projektom Jadar u Srbiji, ali "konkretan odgovor" nisu dobili.
"Podzemni rudnik litijuma ni na koji način se ne razlikuje od bilo kog drugog vida podzemnog rudarenja. Postoje brojni primeri u svetu koji pokazuju da je suživot rudarstva i poljoprivrede moguć. Kompanija može sa sigurnošću tvrditi da poljoprivreda može nesmetano da se nastavi paralelno sa podzemnim rudarenjem i preradom rude", naveli su iz kompanije Rio Tinto.
Ocenili su da je moguće sprovesti tehnološke procese sa minimalnim uticajem na okolinu, pod uslovom da se postupci sprovode po visokim standardima, uz kvalitetan nadzor, i da kompanija koja upravlja procesima ima dovoljno resursa za ulaganje u efikasne mere zaštite.
"Rešeni smo da ispunimo oba ta uslova", stoji u odgovoru kompanije na pitanja portala.
Upitani koliko godina iskustva ima u poslovanju sa litijumom i gde još u svetu ima rudnike litijuma, Rio Tinto je odgovorio da "razvija" projekat 'Rinkon' u Argentini gde grade pilot postrojenje koje će početi sa radom do kraja godine.
"Rio Tinto nema iskustva, a rudnik iz pruženog odgovora je solana u Argentini, na pustoj i nenaseljenoj lokaciji, pa je neuporediv sa projektom 'Jadar' na naseljenoj i plodnoj teritoriji", ocenio je portal na osnovu odgovora kompanije.
Na pitanje da li je postrojenje namenjeno Srbiji pušteno u rad negde u svetu, portal je dobio odgovor da postrojenje nigde nije u funkciji, da se radi o "testiranju", "pilot postrojenju", "probnoj kampanji".
"Prerada jadarita u finalne proizvode obuhvatila bi procese koji su dobro poznati i temeljno testirani. Testiranje tehnologije procesa započelo je 2013. godine u rudniku Boron u Kaliforniji, SAD, a nastavljeno je 2017. godine u namenski izgrađenom pilot postrojenju u Centru za tehnički razvoj u Bundori u Australiji. Između 2017. i 2019. godine sprovedeno je pet probnih kampanja kojima su dokazane izvodljivost i bezbednost tehnologije", odgovorio je Rio Tinto kragujevačkom portalu.
Kompanija je navela i da je pored toga, projektni tim sproveo "sveobuhvatne analize izvodljivosti i sigurnosti procesa prerade u saradnji sa domaćim i međunarodnim, nezavisnim stručnjacima i akademskim institucijama".
"Savremena tehnologija, hidrometalurški proces i oprema koju planiramo da koristimo za preradu koncentata jadarita u skladu su sa svim domaćim i evropskim standardima i smatraju se najboljim u klasi sa aspekta bezbednosti i upravljanja rizicima na globalnom nivou. Metod proizvodnje borne kiseline koji nameravamo da primenimo je isti onaj koji već preko 50 godina koristimo u našim fabrikama za proizvodnju bora u Kaliforniji", piše u odgovoru kompanije na pitanja portala.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Kinezi tri puta digli cenu autoputa Beograd–Zrenjanin–Novi Sad: Srbija se ponovo zadužuje
21.05.2025.•
20
Vlada Srbije planira novo zaduženje u iznosu od 298 miliona evra, kako bi finansirala izgradnju auto-puta Beograd–Zrenjanin–Novi Sad.
Božo Drašković: Nije valjda da Vučić radi statistiku Srbije u "ekselu"
21.05.2025.•
4
Najava predsednika Vučića o povećanju penzija i minimalne zarade pre kraja godine je manipulacija javnošću i potkupljivanje socijalnih grupa u kriznim vremenima kaže profesor u penziji Božo Drašković.
EU će uvesti naknadu na pakete sa Temua i Šejna, poznato i koliku
21.05.2025.•
2
Evropska unija je predložila jedinstvenu naknadu od dva evra na milijarde malih paketa koji se šalju direktno na kućne adrese, a koji trenutno uglavnom dolaze iz Kine, prenosi BBC.
Raspisan poziv za podnošenje zahteva za podsticaje pčelarima
20.05.2025.•
1
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je danas raspisan javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u stočarstvu po košnici pčela za 2025. godinu.
Poljoprivreda: Uloženo mnogo novca, rezultati slabi
20.05.2025.•
7
Dani su Međunarodnog poljoprivrednog sajma, manifestacije koja se u Novom Sadu događa već devedeset i drugi put.
Pruga od Zemuna do Nacionalnog stadiona: Vlada donela rešenje o eksproprijaciji
20.05.2025.•
3
Vlada Srbije donela je rešenje kojim se utvrđuje javni interes za eksproprijaciju radi izgradnje pruge koja će povezivati Zemun Polje i Nacionalni stadion u Surčinu objavljeno je u Službenom glasniku.
Srbija daje Ukrajini 35 miliona dinara finansijske podrške
20.05.2025.•
15
Tačno 34.850.000 dinara prebačeno je sa razdela Ministarstva finansija Generalnom sekretarijatu Vlade Srbije, stoji u poslednjem Službenom glasniku.
Ekonomista Milićević: Netačne tvrdnje da su štete od studentskih blokada ogromne
19.05.2025.•
11
Nisu tačne tvrdnje vlasti da su ekonomske štete od blokada ogromne i da je srpski turizam u prva tri meseca "uništen", ocenio je ekonomista Dragovan Milićević.
Dva udruženja mlekara: Uvoz mleka prekomeran i nekontrolisan
18.05.2025.•
8
Mlekari iz Udruženja "Naše mleko" i "Udruženja za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije" smtraju da je uvoz mleka "prekomeran i nekontrolisan".
Bajatović: Sledeće nedelje nastavljamo pregovore sa Rusima o gasnom aranžmanu
18.05.2025.•
6
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je da će naredne sedmice nastaviti pregovore o gasnom aranžmanu sa Rusijom.
Srbija se zadužuje 1,9 milijardi evra za kupovinu rafala: Evo kako će i kome plaćati
18.05.2025.•
22
Srbija je dogovorila kredit od 1.921.500.000 evra sa nekoliko francuskih banaka i finansijskih instutucija za plaćanje 12 rafal aviona i sa njima povezanih proizvoda i usluga.
Blagi pad broja frilensera u Srbiji: Više je razloga za to
18.05.2025.•
2
Iako su prvi meseci 2025. godine doneli velike izazove u globalnom i domaćem kontekstu, Srbija beleži solidan ekonomski rast.
Avio-kompanija "Swiss" otkazuje 1.400 letova zbog manjka pilota
18.05.2025.•
0
Podružnica Lufthanse, "Swiss", ukida 1.400 letova ovog leta zbog manjka pilota.
Za kineski "Minth" najviše subvencija u prva tri meseca 2025.
17.05.2025.•
2
U Srbiji je, na ime ugovora o dodeli podsticaja domaćim i stranim investitorima, za prva tri meseca ove godine isplaćeno 4,2 milijarde dinara, odnosno oko 36 miliona evra.
Menja se zakon o stambenim kreditima za mlade
17.05.2025.•
5
Vlada Srbije usvojila je predlog izmene zakona o subvencionisanom kreditiranju mladih za kupovinu prve nekretnine.
Nuklearna elektrana u Srbiji: Evo šta kažu stručnjaci
16.05.2025.•
15
Vlast u Srbiji zalaže se za izgradnju nuklearnih elektrana u Srbiji.
Najskuplji kvadrat stana u Srbiji u četvrtom kvartalu 2024. bio 11.668 evra
16.05.2025.•
0
Najveće cene za stanove u Srbiji u četvrtom kvartalu prošle godine su postignute u Beogradu, gde je najskuplji kvadrat prodat za 11.668 evra na lokaciji Beograd na vodi.
Mohamed Alabar objasnio šta je mislio pod greškom Beograda na vodi
16.05.2025.•
3
Izjava investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohameda Alabara o greškama u vezi sa projektom "Beograd na vodi" privukla je pažnju javnosti.
Objavljene nove cene goriva
16.05.2025.•
7
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Vlada Srbije usvojila uredbu o kreditnim sredstvima za turističku ponudu
15.05.2025.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o uslovima i načinu dodele i korišćenja kreditnih sredstava za podsticanje kvaliteta turističke ponude u iznosu od ukupno 10 miliona dinara.
Alabar iz Emirata: Greške sa Beogradom na vodi, Srbiji plaćamo dvesta hiljada evra dnevno
15.05.2025.•
34
Investitor iz UAE Mohamed Alabar, vlasnik kompanija "Emaar Properties" i "Eagle Hills", izjavio je da je pravio greške u Srbiji i Albaniji.
Komentari 13
Мајка троје деце
Велики број коментара, скоро сви нису за почетак рада рудника.
Фасцинантно је да сваки такав коментар има велики број минуса од читалаца. Веома је интересантно каква знања поседујете ви који дајете минусе, а ниједан позитиван коментар, мишљење, знање који би оправдао ваш минус нисте поставили. Хајте да чујемо ваше ставове.
И да, да не заборавим: "Знањеје убило мудрост а информациха ће убити знање!"
Да знате, ако имате информације, немате знање!
Rade
Moi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar