
Broker o tome šta za Srbiju znači investicioni kreditni rejting: Sve je to super, ali...
Investicioni kreditni rejting koji je Srbija dobila, pozitivna je ocena samo jednog aspekta stanja finansija i privrede i ne treba kratkoročno očekivati smanjenje kamata na kredite privredi.

Foto: Pixabay
To je rekao broker Nenad Gujaničić.
"Investicioni rejting trebalo bi da bude ogledalo sposobnosti države da servisira obaveze i to je pozitivno i ne može da se porekne, ali je samo jedna ocena i ne obuhvata i mnoge slabosti sa kojima se privreda Srbije suočava", rekao je Gujaničić agenciji Beta, komentarišući odluku kreditne agencije "Standard and Poor's" da Srbiji dodeli investicioni kreditni rejting.
Ta agencija je podigla dugoročni rejting Srbije za jedan stepen više: sa neinvesticionog "BB+", na investicioni "BBB-" koji je najniži u grupi investicionih i znači, kako je objasnila ta agencija, da "obveznik ima adekvatan kapacitet da ispuni svoje finansijske obaveze, međutim, verovatnije je da će nepovoljni ekonomski uslovi ili promenljive okolnosti dovesti do oslabljenog kapaciteta obveznika da ih ispuni".
Gujaničić je rekao da je najveća slabost ekonomskog modela Srbije to što privreda zavisi od stranih direktnih investicija koje se u velikoj meri privlače subencijama i jeftinom radnom snagom.
"Najviše nedostaju ulaganja domaćih kompanija, domaći privrednici najbolje znaju kakav je rejting Srbije", rekao je Gujaničić i dodao da mnoga državna ulaganja ne zaslužuju da budu sprovedena jer nema dubinske analize o koristima i sprovode se uz visok stepen diskrecije.
Poslovanje svih privrednih subjekata, pa i banaka Srbije je, kako je rekao, već duže vreme blizu investicionog rejtinga, jer je mogla da ga dobije i proletos, a da je prilikom dodele tog statusa manje-više ukalkulisana visina državnog duga.
Bilo bi, kako je ocenio, veoma važno kada bi bilo napretka u mnogo važnijim pitanjima u čijem rešavanju Srbija kaska, "a to je razvoj tržišta kapitala, jer ga praktično nema, institucije ne rade najbolje, nema ravnopravnog tretmana tržišnih učesnika".
"Dobijanje kreditnog rejtinga je pozitivan iskorak koji nema težinu kakvu žele da prikažu nosioci izvršne vlasti", rekao je Gujaničić.
Naveo je da je korist od investicionog kreditnog rejtinga prilikom zaduživanja države, prodajom obveznica na međunrodnom tržištu, "samo jedna kockica u mozaiku".
"Srbija se 2020. zatim 2021. pa i početkom 2022. izuzetno jeftino zaduživala na stranom tržištu, a nije imala taj rejting jer je zbog labave monetarne politike glavnih centralnih banaka vladala politika nultih-kamatnih stopa i sve zemlje su imale linearne, niske kamate, neke čak i negativne", rekao je Gujaničić.
Dodao je da je Srbija 2021. godine emitovala državne obveznice uz prinos od nešto više od jedan odsto, a sada obveznice ne može da proda po kamati sa prinosom manjim od četiri odsto.
Gujaničić je rekao da je to dokaz da su izuzetno bitni međunarodni faktori i, kada bi eventualno opet globalna privreda zapala u recesiju kao 2008, "investicioni rejting bi mogao da se okači mačku o rep".
"Najveća greška u propagandnoj kampanji vlasti je što se želi prikazati da je od danas sve drugačije, da je to najveći uspeh u istoriji srpske privrede. Tako se neće daleko stići. Bilo bi bolje da to razumeju kao prvi korak u ozbiljnije reforme", rekao je Gujaničić.
Dodao je da je "rejting živa stvar i može da se dobije, ali i izgubi".
Treba znati, kako je naveo, i to da su te agencije s jedne strane izuzetno cenjene u svetu, a s druge strane one su zbog oligopolske pozicije pravile ogromne greške. Za vreme globalne finansijske krize 2008. godine, kako je rekao Gujaničić, te kreditne agencije su sa najvišom ocenom vrednovale hipotekarne hartije koje su kasnije dovele do svetske finansijske krize, pošto često daju ocene da bi podmirili akcionare i ostvarile profite.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
0
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
45
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
23
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
75
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
5
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
4
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Završena obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal
11.07.2025.•
0
Obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal ove godine je završena.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
29
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
2
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Komentari 2
dz0
Musaši
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar