NBS izmenom zakona stavlja rampu na iznošenje zlata iz zemlje

Izmenama Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS) predviđeno je da NBS dobije ovlašćenje da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu.
 NBS izmenom zakona stavlja rampu na iznošenje zlata iz zemlje
Foto: Pixabay
Takođe dobija i pravo preče kupovine zlata dobijenog eksploatacijom, pripremom i preradom mineralnih sirovina u Srbiji, objavio je danas Forbs.
 
Kako je navedeno, to znači da će svi koji se bave tim biznisom zlato morati prvo da ponude centralnoj banci, a ona će zauzvrat morati da im ponudi tržišnu cenu kako bi se poštovala pravila konkurencije.
Uspostavljanjem prava preče kupovine zlata u korist NBS, jača se uloga NBS i obezbeđuje da zlato dobijeno eksploatacijom, pripremom ili preradom mineralnih sirovina u Srbiji ostane u zemlji, što će uticati na dalje povećanje nivoa deviznih rezervi, čime se doprinosi finansijskoj stabilnosti, stoji u obrazloženju ovog člana i dodaje da se time prirodni resursi Srbije na najbolji način koriste za potrebe zemlje.
 
Izmenama zakona je predviđeno i da NBS dobije isključivo pravo izdavanja dinara u digitalnom obliku (digitalni dinar).
NBS će izmenama zakona imati i ovlašćenje da izdaje i oduzima dozvole za pružanje usluga povezanih sa virtuelnim valutama i nadzire poslovanje pružalaca tih usluga.
 
Zakonom su uvedene i odredbe koje će stupiti na snagu danom pristupanja Srbije EU, a odnose se na zvanično uvođenje evra kao nacionalne valute Srbije.
 
Istovremeno, NBS će ograničiti ovlašćenja Državne revizorske institucije (DRI) u nadzoru nad njenim radom.
 
Navodi se da DRI neće moći da sprovodi reviziju nad funkcijama NBS koje su povezane s njenim učešćem u ESCB-u, kao i da DRI ne može da daje uputstva NBS i njenim organima u pogledu obavljanja njenih funkcija, niti može uticati na samostalnost i nezavisnost NBS ili vršiti uticaj na nju.
 
NBS jednom od odredbi namerava i da onemogući druge državne organe da upravljaju imovinom centralne banke, posebno ako žele da je prodaju.
 
Bitne izmene tiču se i zaposlenih i bivših zaposlenih NBS, naveo je Forbs.
 
Podseća se da postojeći zakon dozvoljavao zaposlenima u centralnoj banci da van radnog vremena obavljaju plaćene dodatne poslove, ali samo uz pisanu saglasnost guvernera i ako to ne utiče na njihovo nepristrasno obavljanje poslova ili ne dovodi do sukoba interesa.
 
Izmenama zakona dodat je niz novih stavova u ovom članu koji će ograničiti i obavljanje neplaćenih poslova van radnog vremena ukoliko mogu dovesti do sukoba interesa ili uticati na nepristrasno obavljanje poslova.
 
Novine su i da se ograničava mogućnost zaposlenima u NBS da pronađu novi posao u finansijskom sektoru.
 
Tako će oni kojima prestane radni odnos u centralnoj banci, morati da sačekaju šest meseci ukoliko žele da se zaposle u banci ili osiguranju, međunarodnoj finansijskoj instituciji (MMF, Svetska banka, EBRD i dr.), revizorskoj kući ili drugom licu čiji rad nadzire centralna banka.
 
Ipak, guverner može da odobri zaposlenje i pre isteka tog roka, ako proceni da neće doći do sukoba interesa, preneo je Forbs.

Teme

zlato
  • Steva

    30.11.2024 20:47
    srbija nije na prodaju
    Vučko otvorio sve ustave i sve živo rasprodaje po sistemu,jefino dam samo da prodam.Kinezima,zlato i gvožđe,rusima naftu i gas i još mnoštvo rzanih drugih rudnih bogatstava su rasprodata i onda slavno ispaljuje slogan -Sramota je kako nam dobro ide- Pa to je i Tito isto tako mogao da rasproda sve živo u državi ali je razmišljao malo o budućnosti dolazeće generacija a ti prvorođeni dali razmišljaš o tome ? ili te je opila te vlast pa o ničemu ne misliš
  • BGD 011

    29.11.2024 23:31
    SNS je unistila Srbiju
    Koja glupost! Prece pravo kupovine svog zlata! Pa ko je ovde lud?!
  • Istine radi ...

    29.11.2024 12:34
    @vitamin
    To što kažete je istina.

    Ali to nema nikakve veze sa dilom koji je nepomjanik napravio gde Kinezi iznose tone i tone zlata iz Srbije plaćajući rudnu rentu 3%.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Srbiji potvrđen novi aranžman sa MMF-om

Odbor direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) potvrdio je u Vašingtonu novi nefinansijski aranžman za naredne tri godine za Srbiju, u vidu Instrumenta za koordinaciju politika (PCI).