
Dokle seže poreska ruka na vašu zaradu u inostranstvu: Šest odgovora na šest nedoumica
Nedavno usvojene izmene poreskih zakona predviđaju i evidenciju fizičkih lica gde se za različite kategorije naših državljanja ili tražioce azila prate i njihove poreske obaveze.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Skoro tradicionalno, kraj kalendarske godine u Srbiji donosi neka nova poreska pravila. I ovog puta, na poslednjem zasedanju prošle godine, poslanici su usvojili i izmene i ključnih poreskih zakona. Reč je o propisima koji regulišu pitanje poreza na imovinu, poreskog postupka i poreske administracije, dobiti pravnih lica, pa i poreza na dodatu vrednost.
U nizu usvojenih novina je i uvođenje Evidencije fizičkih lica. U njoj će biti naši državljani, izbeglice, stranci. I svi podaci potrebni poreznicima za utvrđivanje njihovih eventualnih obaveza.
Buduća baza podataka je otvorila brojna pitanja - hoće li porez stići do građana koji su mu dosad izmicali, kako dokazati da je već plaćen u drugoj državi i da li je moguće dvostruko oporezivanje, piše Forbes.
Poreski advokat dr Minja Đokić otklanja u razgovoru za Forbes Srbija neke od nedoumica.
Ko su rezidenti, a ko nerezidenti Srbije i da li je nerezident poreski obveznik Srbije?
"Govoreći sa stanovišta srpskog Zakona o porezu na dohodak građana, rezident je fizičko lice koje na teritoriji Srbije ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa. Ili na teritoriji Srbije, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini", ističe advokat Đokić.
Gde je prebivalište, a gde dom i u kojoj situaciji se neko, ko se odselio iz Srbije, i dalje smatra poreskim rezidentom Srbije?
"Ukoliko se neko trajno odselio iz Srbije, u smislu da je sa Srbijom izgubio svoje lične i ekonomske veze. Na primer, neko ko je pre 30 godina napustio Srbiju. Takvo lice, prema mom mišljenju, nije i ne može biti poreski rezident Srbije. Izazove u praksi pravi činjenica da je poreski rezident fizičko lice koje, između ostalog na teritoriji Srbije ima prebivalište, ili centar poslovnih i životnih interesa. Drugim rečima, kada samo to pravilo posmatramo ispada da ste rezident ako imate formalno prebivalište u Srbiji. I to jer ga, iako ste na to bili u obavezi, niste odjavili", kaže on.
Međutim, za utvrđivanje poreskog rezidentstva mnogo je važnije da li u Srbiji zaista "prebivalište", odnosno, da li je Srbija mesto u kome ste se nastanili sa namerom da u njoj stalno živite, ističe advokat Đokić.
"Odnosno da li je mesto u kome se nalazi centar vaših životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju vašu trajnu povezanost sa Srbijom. Ako je odgovor ne - prema mom mišljenju, nema elemenata da se smatrate rezidentom u smislu ZPDG. Nevolja je u tome što biste to morali da dokazujete u poreskom postupku ukoliko niste odjavili svoje prebivalište. Poreska uprava može doći u posed podatka o tome gde vam je registrovano prebivalište, pa bi vas apriori tretirala kao rezidenta. Na primer, otišli ste iz Srbije, ali niste odjavili svoje prebivalište. Nemate odobren stalni boravak u inostranstvu, niste obavestili MUP o svojoj adresi u inostranstvu i slično", kaže on.
Da li građani Srbije, koji odlaze na privremeni rad, do 180 dana, na primer, u Nemačku, treba da plate porez na dohodak ili doprinose i u Srbiji?
"Poreski rezident Srbije, plaća porez na svoj celokupan svetski dohodak Republici Srbiji. Postoje unilateralne, dakle zakonske, mere za sprečavanje dvostrukog oporezivanja. Postoje i bilateralne, bazirane na ugovorima o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, mere za sprečavanje dvostrukog oporezivanja", kaže Đokić.
Advokat ističe da se primenjuju u slučaju da zemlja izvora dohotka, Nemačka, želi da oporezuje taj dohodak srpskog rezidenta po osnovu činjenice da je dohodak ostvario na njenoj teritoriji.
"Srbija svakako želi da ga oporezuje jer je njen rezident. Primena jedne ili druge mere zavisi od konkretne situacije. Ovde je nejasno šta se podrazumeva pod „privremeni rad“. Da li je lice u radnom odnosu kod nemačkog poslodavca, da li je registrovalo samostalnu delatnost u Nemačkoj pa pruža usluge u smislu nezavisne profesije. Da li je reč o građaninu koji je upućen na rad od strane srpskog poslodavca kod nemačkog poslodavca i slično", kaže on.
Kakva je situacija ukoliko naši građani rade u zemljama sa kojima Srbija nema ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja ili im poslodavac u inostranstu ne plaća poreze i doprinose?
"Ukoliko rezidenti Srbije rade u zemljama sa kojima Srbija nema zaključen Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, na primer SAD, ispituju se uslovi za primenu unilateralnih, zakonskih, mera sa sprečavanje dvostrukog oporezivanja. Primena takve mere zavisi od konkretne situacije. Napomena je da o tome Poreska uprava neće voditi računa po službenoj dužnosti. To nije njen posao. Na rezidentu je da dokazuje ispunjenost uslova za primenu poreskog kredita, ukoliko je primenljiv", precizan je Đokić.
Da li je dokazivanje dana provedenih van zemlje i plaćenih poreza i doprinosa obaveza građanina ili poreznici sami obezbeđuju te podatke?
"U poreskom postupku teret dokaza snosi Poreska uprava - za činjenice na kojima se zasniva postojanje poreske obaveze. Poreski obveznik - za činjenice od uticaja na smanjenje ili ukidanje poreza. Sumnja koja proistekne zbog uskraćivanja informacija, odnosno nedostavljanja dokaza od strane poreskog obveznika može u postupku utvrđivanja poreske obaveze biti na njegovu štetu", ističe on.
Poreznici su došli do frilensera i pomoraca na osnovu uplata koje su im stizale na račune u Srbiji. Ako bi naši rezidenti, hipotetički i ne sasvim u skladu sa zakonom, mogli da imaju račun u Mađarskoj, da li su te uplate van domašaja naših poreznika i da li će tako i ostati u budućnosti?
"Držanje deviza na računima kod banke u inostranstvu je regulisano deviznim propisima. Postupanje suprotno tim propisima može predstavljati devizni prekršaj za koji je propisano obavezno oduzimanje predmeta. U konkretnom slučaju novčanih sredstava. Nismo u mogućnosti da procenimo da li ovaj hipotetički rezident ima vrlo realnu obavezu prijave svojih deviznih računa ili ne. U zavisnosti od toga da li su podaci o tim računima na raspolaganju Poreskoj upravi. U svakom slučaju, postoje tehnički i pravni mehanizmi međugranične razmene podataka i informacija", kaže advokat i ekspert za poresku politiku, dr Minja Đokić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Studenti pozvali na građansku neposlušnost: Stručnjaci o tome koliko to može naneti štete ekonomiji
02.07.2025.•
13
Građanska neposlušnost, na koju su studenti pozvali, otvorila je i pitanje ekonomskog uticaja ovakvog vida otpora.
Poskupele republičke administrativne takse
02.07.2025.•
6
Od 1. jula promenjena je visina republičke administrativne takse propisane Zakonom o republičkim adminstrativnim taksama za određene tarifne brojeve.
Imovina najbogatijih dovoljna da se 22 puta iskoreni globalno siromaštvo
02.07.2025.•
3
Novi izveštaj britanske organizacije Oksfam otkriva dramatičan porast bogatstva najbogatijih jedan odsto stanovništva tokom poslednjih deset godina.
Ove godine biće više pšenice, manje malina i višanja
01.07.2025.•
4
Republički zavod za statistiku objavio je da se ove godine u Srbiji očekuje veći prinos pšenice u odnosu na prošlu godinu, a manji rod malina i višanja.
Proizvođači planiraju da prospu tri tone mleka: Protest zbog otkupne cene
01.07.2025.•
7
Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević izjavio je da će proizvođači mleka tog dela Srbije 4. jula u Gruži prosuti tri tone mleka.
Poreska politika u Srbiji obeshrabruje domaća ulaganja, reforma nije na vidiku
30.06.2025.•
2
Prilika za ozbiljniju poresku reformu u Srbiji koja bi podstakla domaća privatna ulaganja propuštena je prethodnih godina.
Koje voće je najskuplje na pijacama u Srbiji (više nije trešnja)?
30.06.2025.•
3
Posle trešanja koje su u maju sa cenom od 1.000 do 1.500 dinara ponele titulu najskupljeg voća, u junu je to neslavno mesto zauzela kupina.
Tramp: Postoji kupac za TikTok - grupa veoma bogatih ljudi
29.06.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da postoji kupac za društvenu mrežu TikTok nakon što je polovinom juna još jednom pomerio rok za prodaju te aplikacije na 17. septembar.
Uvode se nova pravila za praćenje porekla drveta: Uz otpremnicu i dokaz o zakonitoj proizvodnji
29.06.2025.•
11
Nacrt zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda, ispisuje nova pravila koja se tiču porekla i zakonitosti drveta koje se stavlja na tržište Republike Srbije.
Bugarska dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra
27.06.2025.•
2
Bugarska je dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra od 1. januara 2026. godine.
Tramp objavio da su SAD potpisale sporazum o trgovini sa Kinom ne navodeći detalje
27.06.2025.•
1
SAD i Kina su potpisale sporazum o trgovini, izjavio je predsednik Donald Tramp, dodajući da očekuje uskoro postizanje dogovora i sa Indijom.
Objavljene nove cene goriva
27.06.2025.•
7
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od 15 sati.
Sankcije NIS-u ponovo odložene
27.06.2025.•
3
Sankcije Naftnoj industriji Srbije ponovo su odložene.
U Srbiji više od 215.000 ljudi radi duže od osam sati dnevno
27.06.2025.•
8
U Srbiji je skoro tri miliona ljudi, starijih od 15 godina, bilo zaposleno tokom prošle godine, a većina njih radila je uobičajeno radno vreme od 36 do 48 sati nedeljno.
Posle odbrane, trgovina: Koliko daleko će EU ići da bi umirila Trampa?
26.06.2025.•
2
Pod pritiskom da obezbede trgovinski sporazum sa SAD, Evropljani traže formulu za umirivanje američkog predsednika, nakon što su se složili sa istorijskim povećanjem vojne potrošnje sa NATO-om.
Građanima stižu dupli računi za struju: Nadležni kažu da treba platiti razliku
26.06.2025.•
95
Pojedini građani su od Elektroprivrede Srbije dobili po nekoliko računa za struju na kućnu adresu.
Bajatović: Srbija neće ostati bez gasa, novi ugovor sa Rusijom do 20. septembra
26.06.2025.•
4
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da bi novi, dugoročni gasni ugovor sa Rusijom, trebalo da bude potpisan do 20. septembra.
Arsić: Opadaju investicije, državna potrošnja stagnira, privatna sporo raste
25.06.2025.•
5
U Srbiji su se početkom 2025. godine pogoršali rezultati privrede, rekao je danas profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Milojko Arsić.
Počela isplata subvencija pčelarima
25.06.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je da su počela uručenja rešenja, kao i isplate subvencija pčelarima po košnici za ovu godinu.
Arbitraža: Gasprom mora da isplati 1,37 milijardi dolara ukrajinskom Naftogasu
25.06.2025.•
3
Naftogas grupa dobiće 1,37 milijardi dolara nakon arbitražnog postupka protiv ruskog Gasproma, objavio je direktor državne ukrajinske kompanije za gas Sergij Koretski.
Bečki institut: Opada obim stranih investicija u istočnu i jugoistočnu Evropu
25.06.2025.•
0
Obim direktnih stranih investicija bio je prošle godine u zemljama istočne i jugoistočne Evrope manji nego proteklih nekoliko godina iako je bilo izuzetaka među koje spadaju i zemlje Zapadnog Balkana.
Komentari 7
Драгић.М
Borko
Boeser Wolf
Siniša Mali je izjavio kako je bojkot trgovaca loš jer "država" gubi PDV. Nedelju dana da se zainatimo i povecace reket personama koje su zaposlene preko stranke, a tu će urusavanje početi iznutra.
Od 31.01. nisam ušao u market, niti nameravam. Za sve se nađe alternativa i uglavnom je jeftinija. Ako nije jeftinija, onda je uglavnom kvalitetnija (za iste pare)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar