Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine

Srbija je u prvih pet meseci ove godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi.
Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine
Foto: 021.rs (Ilustracija/AI)
To pokazuju novi podaci Svetskog saveta za zlato (World Gold Council). 
 
Iako je prema njihovim brojkama naša zemlja kupila samo 1,7 tona ove godine, to je bilo dovoljno za top 10 na listi, piše Forbes Srbija.
Ono što je takođe zanimljivo jeste da je među 163 države i teritorije čije podatke objavljuje Svetski savet za zlato, Srbija jedina zemlja koja je od 2011. naovamo isključivo kupovala zlato.
 
S druge strane, Nemačka je jedina država koja je svake godine prodavala.
 
Sve ostale države koje su se upustile u trgovinu, imale su transakcije u oba smera.
Ono što je još vidljivo jeste da je Srbija najveće kupovine imala 2020. (pet tona), prošle godine (8,2 tone) i 2019. (10,2 tone).
 
Poljaci najveći kupci, Uzbekistan najviše prodaje
 
Ove godine ubedljivo najviše zlata za svoje rezerve kupila je centralna banka Poljske - čak 67,2 tone. Sledi Azerbejdžan koji je kupio 18,7 tona (za ovu državu zlato pribavlja državni naftni fond). Treća je Kina sa kupovinom od 16,8 tona, četvrta Turska sa 14,8 tona i peti Kazahstan sa 14,7 tona.
 
Na strani prodaje, najaktivniji je bio Uzbekistan koji je prodao 27,1 tonu zlata. Daleko iza je Singapur sa prodatih 10,2 tone (za celu prošlu godinu su prodali 10,1 tonu). Rusija je u 2025. smanjila rezerve za 3,1 tonu, Filipini za 1,7, a top 5 u prodaji zaokružuje Nemačka sa 1,3 tone. Preostale četiri države prodavale su manje od tonu u prvih pet meseci.
Ko ima najviše zlata i gde je tu Srbija
 
Prema podacima Svetskog saveta za zlato, ubedljivo najviše rezervi u zlatu imaju SAD - 8.133,5 tona. Sledi Nemačka sa 3.350 tona, MMF, Italija, Francuska, Rusija, Kina i Švajcarska dok su ostali ispod granice od 1.000 tona.
 
Kada je reč o Srbiji, poslednji podaci Svetskog saveta pokazuju da imamo 49,8 tona zlata. Prema tom parametru je Srbija daleko ispred zemalja bivše Jugoslavije (Svetski savet nije objavio podatak za Hrvatsku i Crnu Goru). Severna Makedonija ima 6,9 tona, a Slovenija i BiH 3,7 odnosno 3,5 tone.
 
Podaci Svetskog saveta pokazuju da se pojedine zemlje u velikoj meri oslanjaju za zlato. To je posebno slučaj sa onima na vrhu liste kao što su SAD, Nemačka, Italija i Francuska. Ovaj dragoceni metal čini više od tri četvrtine rezervi ovih država.
 
Ipak, obim rezervi u zlatu ne korespondira uvek sa ekonomskom snagom države. Tako je udeo zlata u rezervama Japana samo 6,9%, Kine 6,7%, Singapura 5,3%, Emirata 3%, a Islanda tek dva procenta.
 
Šarenoliko je i kod manje razvijenih zemalja. Bolivija, recimo, drži čak 91,5% rezervi u zlatu. Tu je i Venecuela sa udelom od 89,8%. Uzbekistan koji je bio najveći prodavac u ovoj godini, u rezervama ima 355,5 tona zlata i ono čini 76,4% rezervi.
 
Za i protiv držanja zlata
 
Generalno se smatra da je dobro za države da imaju što više zlata u rezervama. Na ovaj dragoceni metal se gleda kao na dobar instrument za odbranu od visoke inflacije i devalvacije valute odnosno predstavlja oslonac u slučaju rizika da dođe do ekonomske krize.
 
Zlato je politički neutralna imovina jer njegova vrednost najmanje trpi u slučaju promena politika jedne zemlje. Univerzalno ga prihvataju širom sveta. U slučaju inflacije zadržava ili povećava svoju vrednost što omogućava da vlasniku sačuva vrednost imovine u slučaju pada valute.
 
S druge strane, držanje zlata ne donosi zaradu od kamata ili dividendi koju daje druga imovina. Iako je generalno stabilna imovina, i zlato može značajno da menja svoju cenu. Ako je cena u padu držanje velike količine može da predstavlja veliki gubitak. I na kraju, držanje zlata nosi troškove skladištenja, osiguranja i dr.
 
Cena zlata u ovom veku je u snažnom usponu. Dok je početkom 2000-ih bila i ispod 300 dolara za uncu, sada je desetostruko skuplje i trenutno cena premašuje 3.300 dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • TsiBB

    09.07.2025 18:07
    Dr Mali
    Ekonomska logika.
    Kupuj kada je skupo, prodaj kada je jeftino.
  • Ripli

    09.07.2025 16:29
    Saudijska Arabija kupuje sirovu naftu.
  • Polubrat Si

    09.07.2025 15:44
    Jel od Kineza ?
    "Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine.."
    - Sopstveno zlato. I to od Kineza.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

U junu najviše rasli krediti privrede

Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju juna iznosili su oko 4.024 milijarde dinara, što je 2,1 odsto više nego u maju, objavilo je Udruženje banaka Srbije.

PKS: Do 1. avgusta dodatni pregovori o carinama SAD

Predsednik SAD Donald Tramp saopštio je da će ta zemlja dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta, a period do tada biće iskorišćen za dodatne pregovore.