
Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine
Srbija je u prvih pet meseci ove godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi.

Foto: 021.rs (Ilustracija/AI)
To pokazuju novi podaci Svetskog saveta za zlato (World Gold Council).
Iako je prema njihovim brojkama naša zemlja kupila samo 1,7 tona ove godine, to je bilo dovoljno za top 10 na listi, piše Forbes Srbija.
Ono što je takođe zanimljivo jeste da je među 163 države i teritorije čije podatke objavljuje Svetski savet za zlato, Srbija jedina zemlja koja je od 2011. naovamo isključivo kupovala zlato.
S druge strane, Nemačka je jedina država koja je svake godine prodavala.
Sve ostale države koje su se upustile u trgovinu, imale su transakcije u oba smera.
Ono što je još vidljivo jeste da je Srbija najveće kupovine imala 2020. (pet tona), prošle godine (8,2 tone) i 2019. (10,2 tone).
Poljaci najveći kupci, Uzbekistan najviše prodaje
Ove godine ubedljivo najviše zlata za svoje rezerve kupila je centralna banka Poljske - čak 67,2 tone. Sledi Azerbejdžan koji je kupio 18,7 tona (za ovu državu zlato pribavlja državni naftni fond). Treća je Kina sa kupovinom od 16,8 tona, četvrta Turska sa 14,8 tona i peti Kazahstan sa 14,7 tona.
Na strani prodaje, najaktivniji je bio Uzbekistan koji je prodao 27,1 tonu zlata. Daleko iza je Singapur sa prodatih 10,2 tone (za celu prošlu godinu su prodali 10,1 tonu). Rusija je u 2025. smanjila rezerve za 3,1 tonu, Filipini za 1,7, a top 5 u prodaji zaokružuje Nemačka sa 1,3 tone. Preostale četiri države prodavale su manje od tonu u prvih pet meseci.
Ko ima najviše zlata i gde je tu Srbija
Prema podacima Svetskog saveta za zlato, ubedljivo najviše rezervi u zlatu imaju SAD - 8.133,5 tona. Sledi Nemačka sa 3.350 tona, MMF, Italija, Francuska, Rusija, Kina i Švajcarska dok su ostali ispod granice od 1.000 tona.
Kada je reč o Srbiji, poslednji podaci Svetskog saveta pokazuju da imamo 49,8 tona zlata. Prema tom parametru je Srbija daleko ispred zemalja bivše Jugoslavije (Svetski savet nije objavio podatak za Hrvatsku i Crnu Goru). Severna Makedonija ima 6,9 tona, a Slovenija i BiH 3,7 odnosno 3,5 tone.
Podaci Svetskog saveta pokazuju da se pojedine zemlje u velikoj meri oslanjaju za zlato. To je posebno slučaj sa onima na vrhu liste kao što su SAD, Nemačka, Italija i Francuska. Ovaj dragoceni metal čini više od tri četvrtine rezervi ovih država.
Ipak, obim rezervi u zlatu ne korespondira uvek sa ekonomskom snagom države. Tako je udeo zlata u rezervama Japana samo 6,9%, Kine 6,7%, Singapura 5,3%, Emirata 3%, a Islanda tek dva procenta.
Šarenoliko je i kod manje razvijenih zemalja. Bolivija, recimo, drži čak 91,5% rezervi u zlatu. Tu je i Venecuela sa udelom od 89,8%. Uzbekistan koji je bio najveći prodavac u ovoj godini, u rezervama ima 355,5 tona zlata i ono čini 76,4% rezervi.
Za i protiv držanja zlata
Generalno se smatra da je dobro za države da imaju što više zlata u rezervama. Na ovaj dragoceni metal se gleda kao na dobar instrument za odbranu od visoke inflacije i devalvacije valute odnosno predstavlja oslonac u slučaju rizika da dođe do ekonomske krize.
Zlato je politički neutralna imovina jer njegova vrednost najmanje trpi u slučaju promena politika jedne zemlje. Univerzalno ga prihvataju širom sveta. U slučaju inflacije zadržava ili povećava svoju vrednost što omogućava da vlasniku sačuva vrednost imovine u slučaju pada valute.
S druge strane, držanje zlata ne donosi zaradu od kamata ili dividendi koju daje druga imovina. Iako je generalno stabilna imovina, i zlato može značajno da menja svoju cenu. Ako je cena u padu držanje velike količine može da predstavlja veliki gubitak. I na kraju, držanje zlata nosi troškove skladištenja, osiguranja i dr.
Cena zlata u ovom veku je u snažnom usponu. Dok je početkom 2000-ih bila i ispod 300 dolara za uncu, sada je desetostruko skuplje i trenutno cena premašuje 3.300 dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Zbog suše poljoprivrednici očekuju pomoć države
09.07.2025.•
0
Udruženja poljoprivrednika u Srbiji naredna dva dana održaće sastanke kako bi ocenili posledice suše i definisali kakvu pomoć očekuju od države.
Direktorka društvene mreže Iks najavila povlačenje sa funkcije
09.07.2025.•
0
Generalna direktorka društvene mreže Iks Linda Jakarino izjavila je da će se povući sa funkcije, samo dve godine nakon što je preuzela kormilo kompanije u vlasništvu Ilona Maska, bez navođenja razloga za svoj odlazak.
Glamočić: Biće obezbeđena pomoć poljoprivrednicima koji su preterpeli štetu od požara
09.07.2025.•
1
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da će biti obezbeđena podrška u nabavci nove poljoprivredne opreme, kao i u obnovi infrastrukture na gazdinstvima koja su pretrpela štetu od požara.
Evropska komisija u izveštaju navela: Svako drugo preduzeće u Srbiji ima problem s korupcijom
09.07.2025.•
5
Evropska komisija u Izveštaju o vladavini prava u Srbiji 2025. navela je da svako drugo preduzeće u Srbiji u poslovanju ima problem s korupcijom.
Tramp: BRIKS je napravljen da uništi dolar i ugrozi SAD, članicama ću uvesti carinu od 10 odsto
09.07.2025.•
8
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će vrlo skoro uvesti carinu od 10 odsto na uvoz iz zemalja članica BRIKS-a.
U junu najviše rasli krediti privrede
08.07.2025.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju juna iznosili su oko 4.024 milijarde dinara, što je 2,1 odsto više nego u maju, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
PKS: Do 1. avgusta dodatni pregovori o carinama SAD
08.07.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp saopštio je da će ta zemlja dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta, a period do tada biće iskorišćen za dodatne pregovore.
Skuplje usluge notara: Povećana javnobeležnička tarifa
08.07.2025.•
45
Veća vrednost boda, ali i veći broj bodova za pojedine poslove - ovako bi se, najkraće, mogla opisati nova javnobeležnička tarifa koju je usvojila Vlada Srbije.
Poljoprivrednici upozoravaju: Kiša više ne može da pomogne da rodi kukuruz
07.07.2025.•
14
Poljoprivrednici u Srbiji izjavili su da je suša skoro potpuno uništila rod kukuruza, a da nisu u boljem stanju ni soja, šećerna repa i suncokret.
Država ignoriše sušu, posledice ćete snositi i vi
07.07.2025.•
6
Nema šta, sunce je od polovine juna baš "zapržilo". Maksimalna dnevna temperatura je neprekidno iznad 30 stepeni Celzijusa, neretko dostižući i 35°C.
Akcije Tesle pale za sedam odsto jer je Mask najavio osnivanje političke stranke
07.07.2025.•
0
Akcije kompanije Tesla pale su danas za više od sedam odsto u trgovini pred otvaranje berzi nakon što je njen izvršni direktor Ilon Mask najavio osnivanje nove političke partije.
Tramp preti: Zemlje koje se pridruže antiameričkoj politici BRIKS-a dobiće dodatne carine
07.07.2025.•
8
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će zemljama koje se budu pridružile "antiameričkoj politici" BRIKS-a biti naplaćena dodatna carina od 10 odsto.
Nove carinske tarife SAD počeće da važe 1. avgusta
07.07.2025.•
0
Ministar finansija SAD Skot Besent je najavio da će 1. avgusta stupiti na snagu drastično povećane američke carinske stope.
Proizvodi iz Srbije ponovo na Kosovu: Uvoz za 116 odsto veći nego prošle godine
06.07.2025.•
2
Prema podacima Carine Kosova, roba iz Srbije se ove godine "snažno vratila na kosovsko tržište" posle pada prethodnih godina, tako da je ove godine udvostručen uvoz srpskih proizvoda u poređenju sa početkom 2024. godine.
Kina uzvratila EU svojim merama: Evropske firme isključene iz velikih nabavki medicinskog materijala
06.07.2025.•
0
Kina je objavila da isključuje firme EU iz velikih javnih nabavki medicinskog materijala, kao uzvratnu meru za slične restrikcije koje je EU uvela kineskim firmama.
Najtraženija zanimanja u Srbiji: Na prvom mestu čistači, pa slede programeri
06.07.2025.•
10
Poslodavci u Srbiji su u maju, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, tražili 14.390 radnika, a najtraženiji su bili čistači prostorija, odnosn hotela, kancelarija, toaleta za koje je oglašeno 556 mesta.
Broj milionera porastao 2,6 odsto: Na planeti ih je sad 23 miliona
06.07.2025.•
2
Broj dolarskih milionera u svetu porastao je za 2,6 odsto tokom 2024. godine i dostigao 23,4 miliona ljudi, dok je njihovo ukupno bogatstvo poraslo za 4,2 odsto na 90,475 biliona dolara.
Koliko će Srbija platiti kineske vozove za prugu do Nacionalnog stadiona: Novac obezbeđen zaduživanjem
05.07.2025.•
10
Devet novih elektromotornih vozova za prugu koja će ići do Nacionalnog stadiona koštaće oko 74 miliona evra, vidi se iz izveštaja Državne revizorske institucije.
Bez napretka u trgovinskim pregovorima EU i SAD
05.07.2025.•
0
Pregovarači Evropske unije do sada nisu uspeli da postignu napredak u trgovinskim pregovorima sa administracijom američkog predsednika Donalda Trampa.
Kina uvela carinu na konjak i druga žestoka pića iz EU
04.07.2025.•
3
Kina je danas uvela antidampinške carine na deo evropskih žestokih alkoholnih pića, a naročito na francuski konjak, saopštilo je Ministarstvo trgovine te zemlje.
Komentari 17
TsiBB
Kupuj kada je skupo, prodaj kada je jeftino.
Ripli
Polubrat Si
- Sopstveno zlato. I to od Kineza.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar