Juta ponovo uvodi smrtnu kaznu streljanjem

Deset godina nakon što su su u Juti zabranjeni streljački vodovi u izvršenju smrtne kazne, vlast ove američke države je u sredu prihvatila predlog da se u cilju prevazilaženja problema sa nabavkom otrova koji se osuđenicima ubrizgava u telo, ta praksa obnovi.
Deset godina nakon što su su u Juti zabranjeni streljački vodovi u izvršenju smrtne kazne, vlast ove američke države je u sredu prihvatila predlog da se u cilju prevazilaženja problema sa nabavkom otrova koji se osuđenicima ubrizgava u telo, ta praksa obnovi.

Predlog je došao od strane republikanca Pola Reja iz Klirfilda, koji je predložio da se u slučaju nemogućnosti nabavke smrtonosne injekcije 30 dana pre planirane egzekucije, primene streljački vodovi. Ovaj način pogubljenja je pre 10 godina odbačen zbog pritiska od strane medija, ali Rej kaže da je to najhumaniji način izvršenja najteže kazne, jer smrt nastupa trenutno.

"U svakom slučaju moramo da izaberemo jednu opciju", rekao je Rej. "Da li će to biti vešanje, giljotina, streljački vod ili električna stolica, mediji će u svakom slučaju praviti cirkus od toga. Uostalom, da li je to uopšte važno?"

Nakon dvadesetominutne diskusije u okviru privremenog zakonodavnog panela, rešenje je odobreno sa 9 glasova za i 2 protiv. Do potpunog usvajanja, predlog će morati da prođe još jedan proces u januaru.

Po sadašnjem zakonu u Juti, izvršenje smrtne kazne streljačkim vodom obuhvata samo kriminalce osuđene pre 2004. godine. Poslednji put je ovaj način egzekucije primenjen 2010.

U Juti se već godinama koriste kombinacije tri otrova za pogubljenje zatvorenika, ali zbog protivljenja smrtnoj kazni, evropski proizvođači sve češće odbijaju da prodaju zatvorima pomenute injekcije. Zbog toga su mnoge američke države počele da improvizuju kombinaciju smrtonosnih supstanci, ali te metode su osporene u američkim sudovima.

Zbog problema sa nabavkom smrtonosnih injekcija u državama Oklahoma i Vajoming početkom godine, zakonodavci Jute, ali i drugih država, počeli su da traže alternativu. Vlasti u Vajomingu su prihvatile predlog sličan Rejevom, i planiraju da ga ozvaniče 2015. U Oklahomi je jedan zvaničnik predložio izvršenje smrtne kazne azotnim gasom.

Protivnici smrtne kazne kažu da smrt streljanem uopšte nije bez rizika. Naime, okupljeni u organizaciji "Death Penalty Information Center" iz Vašingtona navode kako je moguće da streljački vod promaši srce, čime bi produžili smrt osuđenika, što se kosi sa zakonom o smrtnoj kazni.

  • pandemonium

    20.11.2014 15:26
    eee,pa...
    ovo treba uvesti kod nas,pod OBAVEZNO!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Letonci pozvani da podrume pretvore u skloništa

Vlasti Letonije, baltičke zemlje koja je susedna Rusiji, pozvale su danas građane da preurede svoje podrume u skloništa od vazdušnih napada, povodom tradicionalnog nacionalnog dana čišćenja.