Država upozorava: Udvarače nemojte da prijavljujete

Polno uznemiravanje i proganjanje, dva nova člana Krivičnog zakonika koja su stupila na snagu pre dve nedelje i dalje izazivaju velike nedoumice.
Građani, po pravilu žene, policijskim upravama, kako Novosti saznaju, prijavljuju sve i svašta, a najčešće, pod uticajem pojedinih medija i šala na društvenim mrežama - udvaranje osoba koje im se ne dopadaju.
 
Da su nadležni shvatili ozbiljnost situacije pokazala je prva krivična prijava za polno uznemiravanje, kaže Radomir Ilić, državni sekretar u Ministarstvu pravde.
 
- Podneta je protiv starijeg lica koje je palacalo jezikom na grupu maloletnica, pravilo nepristojne pokrete rukom i tražilo da pođu sa njim. Praksa je prepoznala ovo ne kao udvaranje ili neslani vic, kako se pokušalo u javnosti predstaviti novo krivično delo, već kao ozbiljnu situaciju u kojoj su naša deca ugrožena. Zakonodavac je propisao takvo ponašanje kao nedozvoljeno i, kad su u pitanju maloletnici, propisao kazne od tri meseca do tri godine zatvora - kaže Ilić.
 
Kada su u pitanju punoletne osobe, kazne su novčane ili zatvorske, do šest meseci. Oštećeni podnosi predlog policiji i tužilaštvu, i bez njegove saglasnosti oni ne mogu da gone polno uznemiravanje. U Ministarstvu pravde su svesni da bi novo delo moglo da bude i zloupotrebljeno. Na primer, da ostavljena partnerka ili nezadovoljna radnica lažno prijavi partnera ili poslodavca. Policija i tužilaštvo obavezni su da pozovu prijavljenog na razgovor i ocene ima li osnova za gonjenje.
 
- Svi koji lažno prijave polno uznemiravanje ili proganjanje i sami čine krivično delo lažnog prijavljivanja, i čeka ih kazna od tri meseca do tri godine zatvora - poručuje Ilić.
 
On podseća da je polno uznemiravanje verbalno obraćanje bazirano na lascivnim sadržajima i seksualnim aluzijama, osobi koja takve aluzije doživljava kao vređenje dostojanstva, ponižavanje i uvrede. Sve ovo može se izraziti nepristojnim pokretima, umesto rečima, pa je to neverbalno polno uznemiravanje. Najteži oblik je fizički, kada se osoba obnaži.
 
Što se tiče proganjanja, od 1. juna još nije podneta nijedna krivična prijava, mada je ovo delo sve učestalije, posebno na društvenim mrežama. Žrtve su najčešće devojke ili žene koje su pobegle iz veze pune nasilja, transrodne osobe, ali i tinejdžerke koje fotografijama ili video-klipovima na "Fejsbuku" i "Instagramu" mogu da isprovociraju progonitelje. Ovi im besomučno šalju nepristojne poruke, a kada ih blokiraju, traže drugi način komunikacije.
 
Tu su i romantična pisma, koja se završavaju rečima "ako ne budeš sa mnom, ubiću se" ili gora varijanta "ubiću te", gde je proganjanje praćeno pretnjom. Ono često može da pokaže psihotične karakteristike progonitelja i zato ga treba shvatiti ozbiljno. Kazna je novčana ili zatvor do tri godine, a ako je nastupila smrt žrtve zbog progona - do 10 godina.
  • WwW

    17.06.2017 15:43
    @Covece

    Da li ste ljuti ?
  • @Čoveče

    17.06.2017 15:15
    Citalac @covek je potpuno u pravu . Vi znate da je covek nesrecan ? Sta ste vi ?
    Telepata ? Vi pisete samo o udvaranju a ja cu dodati da su ovdasnje zene vulgarne i nevaspitane (bahate su i vole puno da psuju ). Pogledajte sou program Parovi i sve ce vam biti jasno .
  • Čoveče

    17.06.2017 12:53
    ti si stvarno nesrećen, jer si vaspitanjem prihvatio da je dužnost pravog muškarca da udvara svim ženama, naravno na način kako se njemu sviđa. Sada se čudiš, kada si izašao u realan svet, da nisi privlačan svim ženama, niti tvoj način udvaranja. Te kojima se ne sviđaš si okarakterisao kao prepotentne. Rešenje se krije u tome da shvatiš da si ti predodređane samo za jednu ili nekoliko žene, kojoj/kojima će se iskreno svideti tvoj način, sa kojom/kojima možeš uspastaviti uspešnu vezu, jer ste na sličnoj "talasnoj dužini". Ostale je logično da ostaviš na miru, jer prosto nisu za tebe, ni ti za njih.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija