Hotelijerima nedostaje 15.000 radnika, tražiće pomoć od države da ih ne uvoze iz Bangladeša

Hotelijeri u Srbiji će tražiti pomoć države u zapošljavanju radnika, najavio je direktor Udruženja hotelsko-restoraterske privrede Srbije (HORES) Georgi Genov.
Hotelijerima nedostaje 15.000 radnika, tražiće pomoć od države da ih ne uvoze iz Bangladeša
Foto: Pixabay
On je agenciji Beta rekao da će u septembru na Skupštini tog udruženja biti formulisan zahtev Vladi Srbije za olakšice u zapošljavanju radnika, oslobađanjem od poreza i doprinosa na zarade kako bi se većim platama zaustavio odlazak neophodnog kadra iz zemlje.
 
"Hotelima i restoranima nedostaje oko 15.000 radnika, a da bi ih stimulisali da ne odlaze iz zemlje i da ne bi bili prinuđeni da ih 'uvozimo' iz Bangladeša tražićemo od države da za novouposlene zarade budu oslobođene od poreza i doprinosa kako bi hoteli i restorani mogli da ih povećaju", rekao je Genov za Betu.
 
Dodao je da je jedan hotel već pregovarao o dolasku radnika iz Bangladeša i da je u poslednjem trenutku uspeo da ih nađe na domaćem tržištu, ali da "uvoz" iz te zemlje nije isključen kao rešenje za deficit radne snage na domaćem tržištu, pre svega konobara, kuvara, sobarica.
 
On je rekao da se istovremeno moraju tražiti rešenja u školskom sistemu da se poveća broj obrazovanih za ta zanimanja.
 
U hotelima i restoranima Srbije, prema njegovim rečima, radi oko 46.000 radnika, a sa zaposlenima u kafićima, raznim kuhinjama u tom sektoru radi oko 76.000 ljudi.
 
Genov je rekao da je popunjenost kapaciteta u gradskim hotelima od 30 do 70 odsto i da je bolja poslovna situacija nego prošle godine, ali da je smanjen broj turista u planinskim i banjskim centrima za 10-15 odsto jer su turisti ove godine odmor više koristili za odlazak na more.
 
Kako će se završiti turistička sezona prema njegovim rečima teško je proceniti jer dugoročnih rezervacija nema, a mesta se rezervišu nekoliko dana pred polazak na odmor.
  • Mile

    05.08.2021 09:21
    Bilo bi poučno videti kako u sličnim slučajevima postupaju evropske zemlje (Nemačka, Švedska, Norveška,,,) ili USA, Japan, Australija. Verujem da "uvozom" radnika iz Bangladeša ne raubuju cene radne snage domicilnih radnika. Da li se sindikati tih država stavljaju na stranu države kao najvažnijeg štrajkbrehera u zemlji kako bi investitorima obezbedili ekstra profite na račun osiromašenja radnika u sopstvenoj zemlji.
  • H

    04.08.2021 13:53
    H
    Povecajte plate na 1000 eura i svi ce raditi! Ovako smo pravi Banglades!
  • Nebojša

    04.08.2021 11:27
    Nije slucajno
    Banglades nije slucajno spomenut, to jesamo za neupucene, jer se uveliko uvoze radnici iz Bangladesa a pionir u tome je BOSS u Subotici koji vec dugi niz godina ima angazovane radnike u kuhinji iz Bangladesa.
    Za 3 do 5 godina nama ce autobuse voziti vozaci iz Bangladesa budite sigurni u to.
    Jer, hotelijeri na primer se ne odricu profita ni cent, pa smo tu gde jesmo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.