Veći računi za struju: Zašto građani plaćaju onima koji reke guraju u cevi?

Od 1. avgusta poskupela je naknada za obnovljive izvore električne energije, koja se preko računa za struju plaća povlašćenim proizvođačima.
Veći računi za struju: Zašto građani plaćaju onima koji reke guraju u cevi?
Foto: Pixabay (ilustracija)

Udruženja potrošača podsećaju da građani kroz tu naknadu plaćaju ogromne iznose kada se u obzir uzme 3,6 miliona električnih brojila u Srbiji, piše Nova ekonomija.

Sa druge strane, kako naglašava Radomir Ćirilović iz Udruženja za zaštitu potrošača "Prosperitet" iz Novog Sada, potrošači nemaju nikakve veze sa povlašćenim proizvođačima električne energije.

Naknada je poskupela 83 odsto, sa 0,437 dinara na 0,801 dinar po kilovat satu i to su zapravo subvencije povlašćenim proizvođačima električne energije koja se dobija iz obnovljivih izvora.
 
Ona se između ostalog plaća i vlasnicima mini-hidroelektrana (MHE) čijom izgradnjom su mnoge reke i potoci gurnuti u cev, a njihova korita uništena.
 
"Interesantno da nema subvencija za povlašćene proizvođače mleka, ali za privilegovane koji su preko noći digli mini-hidroelektrane (MHE) i uništili reke uvek ima para od potrošača", podseća Ćirilović.
 
On kaže da narod u Srbiji koji brani reke od izgradnje MHE nije ni svestan da je prethodnog meseca, već platio naknadu njihovim vlasnicima koji reke guraju u cevi kako bi pravili struju.
 
"Ja sam potrošač koji je potrošio 500 kilovat sati prošlog meseca. Do sada sam tu naknadu plaćao 218,5 dinara za 500 kilovata. Sad kad su je povećali za 83 odsto, ta stavka na prosečnom računu iznosi će oko 400 dinara", kaže predstavnik Prosperiteta.
 
Ako je, kako dodaje, potrošnja manja i mesečno iznosi 300 kilovata, to je 300, 200 dinara po svakom brojilu i predstavlja ogroman novac kada se pomnoži sa 3,6 miliona brojila koliko ih ima u Srbiji.
 
Međutim, ni tu nije kraj. Kako dodaje, stavka na računu kojom se plaća podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije na kraju izađe negde oko 10 odsto od ukupne potrošnje struje, jer se na nju dodaje akciza i porez na dodatu vrednost (PDV).
 
"Onda to nije cena od 0,801 dinara po kilovat satu", smatra sagovornik Nove ekonomije.
 
Ćirilović podseća i da tehnička vlada donosi samo odluke o povećanju cena i ocenjuje da je to "lov u mutnom", jer je pored struje poskupeo i gas.
  • Pitanje ?

    07.08.2022 20:27
    Jeli to znaci da je od 1.avgusta poskupeo racun za struju ? Samo ulica
  • Joel

    07.08.2022 20:05
    Bombastično zvuči to "guranje reke u cevi". Daje prizvuk nekog nasilja. Ako tako gledamo nije trebalo graditi ni Đerdap, ni elektrane na Drini i druge, jer sve je to neko nasilje nad rekama. Kao da te elektrane jedu vodu, pa nizvodno od njih nema vode. Voda samo protiče i to nam daje energiju. Inače, kriv je Tesla što je uopšte izmislio tu naizmeničnu struju i elektrane.
  • Gavril

    07.08.2022 15:46
    Najveća opasnost koja preti opstanku ovog naroda decenijama unazad i dan danas sedi u Beogradu i vodi ovu državu i ovaj sistem. Dok Srbi to ne shvate, svaka borba je uzaludna.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija