
Skoro niko više ne gradi garsonjere, već stanove od bar 70 kvadrata - a za to narod nema para
Na osnovu broja izdatih građevinskih dozvola od januara do septembra, Beograd bi trebalo da dobije više od 8.000 stanova.
.jpg)
Foto: 021.rs
Prosečna površina stanova iznosi 73 kvadratna metra, što ukazuje na to da investitori računaju pre svega na one koji mogu da izdvoje više novca. Za običnog kupca, stanovi su preskupi.
Svaka šesta građevinska dozvola, od blizu 2.450 koliko ih je u Beogradu bilo za prvih devet meseci ove godine, izdata je u opštini Surčin.
"Opština Surčin zadnjih godina intenzivno raste, razvija se, napreduje i privlači investitore i, naravno, i građane da ovde žive, tako da se pojavila potreba za povećanom izgradnjom", kaže načelnica urbanizma Dobrinka Tošić.
U opštinama Stari grad i Rakovica izdato je u proseku manje od 10 dozvola mesečno.
Na tržištu nedostaje kvalitetnih stanova
Na osnovu izdatih dozvola, odobrena je gradnja nešto više od 8.000 stanova.
"To nije dovoljno ni u kom slučaju, tržištu nedostaje jako puno stanova, ne samo novogradnje, nego uopšte stanova za prodaju. Kada otvorite novine imate utisak da možete da birate, ali je vrlo slaba ponuda i uglavnom nisu kvalitetni stanovi", objašnjava za RTS agentkinja za nekretnine Katarina Lazarević.
Procenitelj Milić Đoković navodi da nema dovoljno gradnje u Beogradu, bez obzira na mala gradilišta.
"To je nedovoljno gradnje u odnosu na ovaj grad", poručio je Đoković.
Stambenih kredita je za trećinu manje nego u istom periodu prošle godine, a to je posledica, pre svega, visokih kamata.
"Danas je, nažalost, situacija takva da su skupe i nekretnine i novac i došlo je do svojevrsne stagnacije. To je trenutna situacija i oščekuje se da se u narednoj godini promeni", ukazao je Dušan Uzelac sa portala "Kamatica".
Stanovi preskupi za običnog kupca
Prosečna površina stanova koji će se graditi u Beogradu iznosi 73 kvadratna metra, što ukazuje na to da investitori računaju pre svega na one koji mogu da izdvoje više novca.
"Gledaju da naprave više velikih stanova od 100, 120, a najmanji stan je oko 70 kvadrata, što je ipak preskupo za običnog kupca. Nekada, pre mnogo godina, vi ste imali garsonjere od 30 kvadrata, pa stanove od 40, 46, to više ne postoji", ističe agentkinja za nekretnine Katarina Lazarević.
Opao promet nekretnina
Promet nekretnina je ove godine znatno manji, ali to je pre znak stabilizacije tržišta, nego krize u građevinarstvu, jer su se za vreme korone mnogi odlučili za ulaganje u nekretnine.
"U odnosu na 35.000 koje je bilo prošle godine, to je pad od 30 odsto. Međutim, to je pad u odnosu na godine koje su bile nenormalne, godine korone. Tako da se radilo između 25 i 30 hiljada prometa na tromesečnom nivou, odnosno između 100 i 120 hiljada prometa na godišnjem nivou, negde oko 7-7,5 milijardi evra", objašnjava procenitelj Đoković.
Sagovornici RTS-a očekuju da će kamatne stope početi da padaju u drugoj polovini naredne godine, zatim blagi pad cena najskupljih nekretnina i stabilne cene ostalih.
To što su pojedini stanovi u oglasima jeftiniji i za 30 odsto, znači samo da su oni koji su nerealno procenili vrednost svoje nekretnine sada cenu uskladili sa tržišnom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Radnici uklonili blokade u Zemunu
08.07.2025.•
0
Ekipe Gradskog zelenila uklonile su blokade na Avijatičarskom trgu, koje su građani Zemuna postavili pre nekoliko dana.
VIDEO Olujno nevreme napravilo haos i u Beogradu: Aerodrom zatvoren, letovi se preusmeravaju
08.07.2025.•
0
Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" zatvoren je za saobraćaj zbog nevremena koje je zahvatilo glavni grad Srbije.
FOTO, VIDEO: Uhapšeno 11 švercera migranata, prebacivali ih od Bugarske ka Mađarskoj i Hrvatskoj
08.07.2025.•
0
Jedanaest pripadnika organizovane kriminalne grupe osumnjičenih za krijumčarenje ljudi uhapšeno je na području Beograda, Pirota, Subotice, Niša i Šimanovaca.
MUP reagovao zbog mogućih blokada auto-puteva: Bila bi naneta velika šteta ekonomiji i ugledu Srbije
08.07.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova reagovalo je saopštenjem zbog najave da će građani blokirati auto-puteve.
Ministarka o tome zašto je ukinut Pravilnik o bezbednosti za tunel Munjino brdo: To je izuzetak
08.07.2025.•
0
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević rekla je da su režimi automatskog upravljanja saobraćajem u tunelu i ručni režim upravljanja koji je na snazi u tunelu Munjino brdo identični po stepenu sigurnosti.
Hleb "sava" poskupljuje sa 59 na 62 dinara
08.07.2025.•
0
Hleb "sava" koji se proizvodi od brašna T-500, prema uredbi Vlade Srbije, poskupeće sa 59 na 62 dinara.
Zbor zdravstvenih radnika apeluje na lekare KBC Zemun: Zaštitite dostojanstvo pretučenog studenta FTN-a
08.07.2025.•
5
Zbor zdravstvenih radnika Srbije pozvao je lekare KBC Zemun da zaštite dostojanstvo studenta FTN-a L. M, koji je na lečenju u toj ustanovi zbog povreda zadobijenih tokom policijske intervencije.
Vanredna situacija proglašena u Prokuplju, Kuršumliji i delu opštine Žitorađa
08.07.2025.•
1
Usled elementarnih nepogoda izazvanih požarima na objektima i otvorenom prostoru na više lokacija, u Prokuplju, Kuršumliji i delu teritorije opštine Žitorađa proglašena je vanredna situacija.
Dva ministarstva predložila urgentne mere zbog velikog broja požara na deponijama: Evo koje
08.07.2025.•
2
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je sa Ministarstvom unutrašnjih poslova predložilo urgentne mere za smanjenje požara na deponijama komunalnog otpada u Srbiji.
MUP šalje SMS upozorenja građanima: Rizik od oluje
08.07.2025.•
10
Građanima Srbije počela su da stižu SMS upozorenja koje im šalje Ministarstvo unutrašnjih poslova zbog najavljene oluje u delu Srbije, prvenstveno u Vojvodini.
Bakterija legionela otkrivena u vodi na Institutu za majku i dete
08.07.2025.•
3
U Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" u Beogradu, preciznije u vodovodnom sistemu ove bolnice, otkrivena je bakterija legionela, koja može da izazove ozbiljno zapaljenje pluća.
Advokat Krstić: Advokatska komora Srbije će blokirati pravosuđe ako Novakoviću odrede pritvor
08.07.2025.•
3
Advokat Mihailo Krstić izjavio je da će Advokatska komora Srbije (AKS) blokirati rad pravosuđa ako advokatu Radovanu Novakoviću iz Užica bude određen pritvor.
RHMZ izdao upozorenje za nevreme u Vojvodini: Mogući grad i orkanski vetar
08.07.2025.•
1
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje za područje Srbije na vremenske nepogode.
Koje novine će se čitati u MUP-u: Spiskom dominiraju provladini tabloidi
08.07.2025.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova raspisalo je javnu nabavku za distribuciju dnevne i nedeljne štampe, a na spisku novina koje se traže dominiraju provladini tabloidi.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jedna runda
08.07.2025.•
10
Još jedan 021.rs dnevni kviz je stigao.
Dragoljub Bajić novi vršilac dužnosti upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu
08.07.2025.•
0
Operski umetnik i muzički pedagog Dragoljub Bajić imenovan je za vršioca dužnosti upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu.
Policija protekle noći legitimisala 800, a privela 18 osoba
08.07.2025.•
2
Pripadnici MUP-a su protekle noći legitimisali 800 osoba, dok je njih 18 privedeno.
Marta Kos o tome šta joj je rečeno zašto nema zastava EU na protestima u Srbiji: Dali su mi četiri odgovora
08.07.2025.•
61
Svaka vlada treba da razmotri šta joj govore njeni građani, kaže za Dojče vele o protestima u Srbiji komesarka EU za proširenje Marta Kos.
Šešelj preti da će "uz pomoć četnika" rasturiti blokade - usledile osude i pozivi tužilaštvu da reaguje
08.07.2025.•
26
Izjava Vojislava Šešelja da su blokade građanske neposlušnosti u Zemunu ustaške i da će pozvati četnike da rasture barikade ukoliko to vlast ne uradi, naišla je na oštru osudu i na desnici i na levici i na centru.
Vozači, ako vas zadesi nevreme na putu - polako do prvog parkinga ili odmorišta
08.07.2025.•
0
Još danas se očekuje visoka temperatura uz mogućnost povremenih pljuskova, a promena vremena menja i uslove za vožnju.
Istraživanje CPE pokazalo: Radnici u Srbiji se tretiraju kao puki dodatak mašini
08.07.2025.•
4
Istraživanja Centra za politike emancipacije (CPE) o uslovima rada u automobilskoj i tekstilnoj industriji u Srbiji pokazala su da su radnici sistematski isključeni iz bilo kakvog procesa odlučivanja.
Komentari 40
Cene ostaju,stagnaci
vera
Odakle ta pretpostavka? pranje para
nije završeno dok je ove vlasti.
Voja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar