Dobri rezultati Uprave carina u naplati dažbina i borbi protiv krijumčarenja
Tako je samo u poslednjem kvartalu 2013. godine naplaćeno gotovo 22 miliona evra više nego u istom periodu 2012. godine. Interensantno je da je naplata dažbina porasla uprkos tome što se za gotovo 700.000 tona smanjio uvoz robe široke potrošnje za koju je stopa carine i PDV-a najveća.
Dobri rezultati carinika posebno su se pokazali tokom prošle godine u borbi protiv krijumčarenja. Zaplenjeno je gotovo 1.625 kilograma različitih narkotika, što je daleko više u odnosu na ostale države u regionu. Privremeno je oduzeto i oko milion evra, a zaplenjeno je i četiri miliona cigareta, te oko 800 kilograma rezanog duvana.
Prema podacima Ministarstva finansija, Uprava carina je u ukupnom budžetu Srbije učestovala čak sa 43.4%. Direktor Uprave carina Miloš Tomić kaže da su za dobre poslovne rezultate najzaslužniji zaposleni, tehnička oprema, ali i dobra saradnja sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.
Kada je u pitanju podrška razvoju privrede, prioritet Uprave carine je pojednostavljenje postupaka kako bi se kompanijama omogućilo da lakše i brže posluju. Da bi unapredila odnose sa poslovnom zajednicom, kao jednim od najvažnijih partnera, Uprava carina nastavila je sa sklapanjem sporazuma o pojednostavljenom carinskom postupku sa kompanijama koje posluju savesno i u skladu sa zakonom, čime je omogućeno njihovo efikasnije i ekonomičnije poslovanje. Primena pojednostavljenih postupaka je pokazala brojne prednosti jer se stimulišu proizvodni kapaciteti, investitori ne moraju da se brinu da li u blizini mesta gde ulažu postoji carinska ispostava ili referat, a postupak se može obaviti u bilo koje doba dana ili noći, tokom vikenda i državnih praznika.
Tomić je naveo da je jedan od prioriteta u narednoj godini i standardizacija postupaka u svim carinarnicama. - Očekujem da će u svim carinarnicama do kraja prvog kvartala ove godine biti primenjivani isti kriterijumi što do sada nije bio slučaj - rekao je Tomić i dodao da je jedan od ciljeva finansijska izvesnost u pogledu kalkulacije troškova. To znači da će svako ko nešto uvozi ubuduće moći unapred da predvidi sve svoje troškove koji ga očekuju na carini i samim tim da zna šta ga čeka.
Kako je naveo direktor Carine, u cilju unapređenja poslovanja i ispunjenja zacrtanih ciljeva održani su sastanci sa najvećim uvoznicima i izvoznicima, kao i predstavnicima domaće i stranih privrednih komora i ambasada.
Inače, u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU, od ove godine svi proizvodi koji imaju status preferencijalnog porekla Evropske unije, osim određenih poljoprivrednih proizvoda, mogu u Srbiju da se uvezu bez plaćanja carinskih dažbina. - Zbog uvođenja carinskih olakšica, u odnosu na prethodnu godinu, po sadašnjim kalkulacijama, imaćemo pad od oko sedam odsto - naglasio je Tomić dodajući da je moguće da se ta procena promeni zavisno od obima spoljnotrgovinske razmene.
Komentari 6
sonja
Mirko
carink
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar