FOTO: Mural "Srpska Atina" zamenio uklonjen Remedov mural
_mala.jpg)
Prolaznici mogu videti kako je prema zamisli nepoznatih autora izgledala Njegoševa ulica pre više do stotinu godina jer su skoro svi objekti srušeni ili su temeljno rekonstruisani i promenili su izgled.
Na muralu se nalaze crteži Svetozara Miletića, Đure Jakšića i Jovana Jovanovića koji stoje sa desne strane, zatim Koste Trifkovića i Laze Kostića u pozadini i sa leve strane u kočijama Marije Trandafil i Milice Stojadinović Srpkinje, dok lice kočijaša nije moguće prepoznati. Mada su sve osobe sa murala živele u istom vremenskom periodu, izvesno je da nacrtana scena nije istorijska, odnosno nije ovekovečena fotografijom.
U prvom planu je kuća u Njegoševoj 5 u kojoj je bila kafana "Bela lađa" koja i danas postoji, ali je već deset godina napuštena i zapuštena zbog opasnosti od rušenja. Ova kafana je najpozantija po tome što je u njoj izmišljen izraz "Srpska Atina" za Novi Sad. Istoričari su zabeležili da je u toj kafani, u kojoj su se uglavnom okupljali vojvođanski Srbi, zanatlija Stevan Jelinić Ćebenda u društvu Svetozara Miletića i ostalih, prvi put upotrebio izraz Srpska Atina za Novi Sad.
Na muralu je na vrhu nacrtan i Grb Novog Sada uz natpis "Od Srpske Atine... do Evropske prestonice kulture", a kao autor je potpisano Udruženje građana "Bute dobri". Ovo Udruženje je poznato po velikom muralu posvećenom Kralju Petru I na zgradi na istoimenom Bulevaru.
Ipak, u mišljenju gradske Komisije za murale nije data jasna saglasnost za crtanje ovog crteža na zidu. Naime, u dokumentu se navodi stav Komisije da su saglasni sa idejom, ali da je bolja lokacija u Njegoševoj ulici, na objektu Bela lađa i da mural mora biti moderniji.
- Donji deo fasade objekta u predloženoj skici deluje nedovršeno, nije likovno rešen, što stvara konfuziju u perspektivi i kompoziciji, koje je autor, kroz predloženo rešenje želeo da akcentuje, pa bi dimenzije murala trebalo usaglasiti sa dimenzijom podloge. Komisija konstatuje da predloženu skicu treba uskladiti sa 'Pravilnikom o utvrđivanju uslova za oslikavanje murala na spoljnim delovima zgrade, kao i na objektima javne namene', gde se u članu 1. navodi - 'Stilski, mural teži novom pristupu u likovnom izrazu, rasterećen od do sada ustaljenih vizuelnih formi i tehnika...' tako da se predlaže osavremenjavanje likovnog izraza murala putem drugačijeg likovnog pristupa" - stoji u izveštaju Komisije.
Udruženje građana "Lančana reakcija" koje je nastalo kao reakcija na precrtavanje Remedeovog murala na ovom istom mestu i koje crta murale po Novom Sadu, saopštilo je da je "Bute dobri" naslikalo mural mimo stava Komisije, da mu tu nije mesto i da je ovim obesmišljeno postojanje Komisije. Oni su dodali i da iza ovog murala nema umetnosti i izrazili sumnju da iza svega stoji politika jer je predsednik Udruženja "Bute dobri" član SNS-a.
Od 2017. godine i protesta građana i obećanja gradske vlasti do danas nisu pronađene osobe koje su prekrečile Remedov mural, a u znak protesta nepoznate osobe su tokom više meseci na tom mestu iscrtavale takozvani "kural". Takođe nepoznate osobe su ga svaki put prekrečile.
Pa svi oni socrealistički krševi iz 50-tih i 60-tih su Gernika za ovu žvrljotinu.
Шта на ово кажу дежурни југокомунисти?
Kažemo da je kič, prazan, falsifikat istorije, bez poruke i bilo kakve umetničke vrednost. Hvala na pitanju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.