Australijski naučnici razvili su metodu kuvanja kafe peskarenjem mlevenih zrna kafe zvučnim talasima, a nazivaju je ultrazvučnom kafom i uskoro bi mogla stići na tržište.
Foto: Pixabay
Iza ovog otkrića stoje dvojica hemijskih inženjera iz laboratorije na Univerzitetu Novi Južni Vels u Sidneju, dr Fransisko Truhiljo, viši predavač u školi hemijskog inženjerstva, i doktorand Nikunj Nalijadara.
"Gledam kafu koja je gusta i tamno smeđe boje poput tamne čokolade. Ima ukus kafe, ali bez imalo gorčine. To je jedina kafa napravljena zvučnimtalasima, a zovu je ultrazvučna kafa", piše novinar Gardijana Nikolas Džordan, koji je ovu kafu i probao.
Za početak, kafa se unutar aparata pet sekundi natapa u vodi, a zatim, dok aparat ispušta vodu sobne temperature na mlevenu kafu, pretvarač (uređaj spojen na portafilter za kafu) gura zvučne talase kroz korpicu u mlevenu kafu. Naučnici to opisuju kao glas operskog pevača koji tera čašu da vibrira toliko intenzivno da se razbije.
U ovom slučaju vibriraju metalna korpica portafiltera i mlevena kafa, ali se ne lome. Umesto toga, zvučni talasi uzrokuju velike fluktuacije pritiska.
Zbog ultrazvučne metode, u kafi i vodi stvori se mnogo mehurića, a kada implodiraju, oni stvaraju male talase koji mogu probiti unutrašnjost mlevene kafe. Taj fenomen se naziva akustična kavitacija, a ova metoda izvlači više ukusa i kofeina iz kafe.
Poređenja radi, u klasičnom procesu kuvanja kafe voda izvlači aromu sa spoljašnje strane taloga kafe. Ukoliko ostavite kafu dovoljno dugo unutra, mogla bi imati jači ukus, ali i "pokupiti" neke dodatne ukuse koji je kvare, što baristi nazivaju prekomernom ekstrakcijom. U ovom se slučaju to neće dogoditi.
Dva minuta kasnije, ultrazvučna kafa kaplje iz portafiltera, ali tečnost je znatno tamnija od klasičnog espresa. Ukus joj je, piše novinar, neobično snažan - aromatičan, kiselkast, bogat i viskozan.
"Za razliku od espresa, nije gorak ni opor. Ukus mu je suptilan, cvetan i bez kiselosti i gorčine. Ovo je kao da pijete muzički festival", zaključuje on.
Prvobitni aparat koji su Trhiljo i njegov tim koristili za kuvanje ultrazvučne kafe bio je toliko glasan i velik da bi bilo nemoguće zamisliti da ga bilo koji kafić koristi, a kamoli priušti. Ali nakon godinu dana usavršavanja, sada je savršeno kompaktan.
Truhiljo sanja o tome da ovaj aparat vidi u domovima i kafićima širom Australije, a možda i sveta, a želi i da se kafa prodaje i reklamira pod novim imenom - Sonicirana kafa, Sonespresso ili Ultrazvučni espreso.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ljubitelji slatkog namaza Nutela će verovatno morati da uskoro plaćaju više za svoj omiljeni proizvod pošto je najjači prolećni mraz u poslednjoj deceniji značajno smanjio rod lešnika u Turskoj.
Za neke je nezamisliva, a tu su i uobičajena pitanja "koji je onda smisao kafe?" Za druge, to je jedini način da uživaju u ukusu kafe bez nervoze, nesanice ili ubrzanog pulsa.
Mnoge svakodnevne namirnice koje imamo u kuhinji – pa čak i one koje se često reklamiraju kao "zdrave" – mogu usporiti metabolizam i na duge staze doprineti gojenju.
Salata kao jelo potiče još iz antičkog doba - stari Rimljani su uživali u zelenom lišću koje su umakali u so i zvali ga "herba salata", što u prevodu znači posoljeno bilje.
Oko 200 kilograma trešanja vrhunske sorte u vrednosti od oko milion jena (oko 6.900 evra) ukradeno je iz voćnjaka na severoistoku Japana, saopštila je policija prefekture Jamagata.
Mnogi ljudi unose više šećera nego što su svesni - iako ga najčešće povezuju s kolačima i gaziranim pićima, šećer se krije i u brojnim svakodnevnim namirnicama.
Iako na prvi pogled deluju isto, đelato i sladoled se značajno razlikuju — ne samo po ukusu, već i po sastavu, temperaturi, količini vazduha i načinu pripreme.
Kompanija koja stoji iza Milke, jedne od najpopularnijih čokolada na svetu, najavila je nove promene u pakovanjima, a očekuje se kako će se one implementirati u Evropi u narednih nekoliko nedelja.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kaže da za sve namirnice životinjskog porekla mora da se zna poreklo, kroz koje zemlje je pošiljka prošla, gde će biti skladištena i kako će biti korišćena.
Komentari 1
komsha
voda sa mirisom kafe moze da se dobije i pranjem sudova
kafa bez ukusa i bez kofeina pretpostavljam...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar