Australijski naučnici razvili su metodu kuvanja kafe peskarenjem mlevenih zrna kafe zvučnim talasima, a nazivaju je ultrazvučnom kafom i uskoro bi mogla stići na tržište.
Foto: Pixabay
Iza ovog otkrića stoje dvojica hemijskih inženjera iz laboratorije na Univerzitetu Novi Južni Vels u Sidneju, dr Fransisko Truhiljo, viši predavač u školi hemijskog inženjerstva, i doktorand Nikunj Nalijadara.
"Gledam kafu koja je gusta i tamno smeđe boje poput tamne čokolade. Ima ukus kafe, ali bez imalo gorčine. To je jedina kafa napravljena zvučnimtalasima, a zovu je ultrazvučna kafa", piše novinar Gardijana Nikolas Džordan, koji je ovu kafu i probao.
Za početak, kafa se unutar aparata pet sekundi natapa u vodi, a zatim, dok aparat ispušta vodu sobne temperature na mlevenu kafu, pretvarač (uređaj spojen na portafilter za kafu) gura zvučne talase kroz korpicu u mlevenu kafu. Naučnici to opisuju kao glas operskog pevača koji tera čašu da vibrira toliko intenzivno da se razbije.
U ovom slučaju vibriraju metalna korpica portafiltera i mlevena kafa, ali se ne lome. Umesto toga, zvučni talasi uzrokuju velike fluktuacije pritiska.
Zbog ultrazvučne metode, u kafi i vodi stvori se mnogo mehurića, a kada implodiraju, oni stvaraju male talase koji mogu probiti unutrašnjost mlevene kafe. Taj fenomen se naziva akustična kavitacija, a ova metoda izvlači više ukusa i kofeina iz kafe.
Poređenja radi, u klasičnom procesu kuvanja kafe voda izvlači aromu sa spoljašnje strane taloga kafe. Ukoliko ostavite kafu dovoljno dugo unutra, mogla bi imati jači ukus, ali i "pokupiti" neke dodatne ukuse koji je kvare, što baristi nazivaju prekomernom ekstrakcijom. U ovom se slučaju to neće dogoditi.
Dva minuta kasnije, ultrazvučna kafa kaplje iz portafiltera, ali tečnost je znatno tamnija od klasičnog espresa. Ukus joj je, piše novinar, neobično snažan - aromatičan, kiselkast, bogat i viskozan.
"Za razliku od espresa, nije gorak ni opor. Ukus mu je suptilan, cvetan i bez kiselosti i gorčine. Ovo je kao da pijete muzički festival", zaključuje on.
Prvobitni aparat koji su Trhiljo i njegov tim koristili za kuvanje ultrazvučne kafe bio je toliko glasan i velik da bi bilo nemoguće zamisliti da ga bilo koji kafić koristi, a kamoli priušti. Ali nakon godinu dana usavršavanja, sada je savršeno kompaktan.
Truhiljo sanja o tome da ovaj aparat vidi u domovima i kafićima širom Australije, a možda i sveta, a želi i da se kafa prodaje i reklamira pod novim imenom - Sonicirana kafa, Sonespresso ili Ultrazvučni espreso.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Studijom, čiji su rezultati objavljeni u naučnom listu "Lancet", utvrđeno je da će pirinač biti sve otrovniji usled zagrevanja atmosfere, tj. povećanja emisije ugljen-dioksida (CO2).
"Naoružani" sa 4.000 jaja i kamionom šećera i slatke pavlake, francuski poslastičari završili su u sredu kolač sa jagodama dug čak 121,8 metara, za koji tvrde da je najduži na svetu.
Nakon Uskrsa, ostaci praznične hrane često se vade iz frižidera. Umesto da ih bacate, bilo bi pametno da ih iskoristite narednih dana – uključujući i kuvana jaja.
Svetska potrošnja vina u 2024. godini pala je na najniži nivo za više od šest decenija, saopštila je Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).
Promocija proizvoda na društvenoj mreži Tiktok je sada dovoljno moćna da utiče na poljoprivrede velikih država, kao što su Sjedinjene Američke Države i Iran.
Iako je kafa vekovima nezaobilazan jutarnji ritual u gotovo svakom delu sveta, u poslednjih nekoliko godina mača preuzima pažnju ljubitelja zdravog života.
Japanska kompanija za proizvodnju sladoleda prikupila je neke od najređih sastojaka na svetu kako bi napravila sladoled koji košta skoro 7.000 dolara po kugli, dok cela porcija košta 15.000 dolara.
U čast Napulju, poznata gradska fabrika čokolade "Gay-Odin" predstavila je uskršnje jaje od čokolade u sklopu kulturnog projekta Napoli Millenaria kojim se obeležava 2.500 godina postojanja tog grada.
Komentari 1
komsha
voda sa mirisom kafe moze da se dobije i pranjem sudova
kafa bez ukusa i bez kofeina pretpostavljam...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar