
I tate mogu na "porodiljsko odsustvo": Koliko očeva u Srbiji koristi ovu zakonsku mogućnost?
Tate u Srbiji mogu da koriste odsustvo sa posla radi nege deteta, ali je tu zakonsku mogućnost prošle godine iskoristilo samo 373 očeva.

Foto: Pixabay
To je za nijansu više nego u godini koja joj je prethodila kada je 318 tata odlučilo da ostanu kod kuće i brinu o bebama - hrane ih, menjaju pelene, uspavljuju, bore se sa grčevima, prvim zubićima, piše Euronews Srbija.
Bolovanje radi nege deteta najviše su koristili očevi u Beogradu - 127, zatim u Novom Sadu - 34, Nišu - 18, Novom Pazaru - 12, Кragujevcu - 9.
"Kada je u pitanju starosna struktura, najviše očeva koji su tokom 2022. godine koristili ova prava bilo je u dobu od 36 do 40 godina i od 31 do 35. godine", kažu za Euronews Srbija u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.
Inače, kada stigne prinova u kuću majke imaju pravo da koriste porodiljsko bolovanje koje traje tri meseca i na njega se nadovezuje bolovanje radi nege deteta.
Oba zajedno traju godinu dana, a pošto se samo za prvo bolovanje prikuplja dokumentacija uglavnom se zbirno nazivaju "porodiljsko odsustvo".
Zakonom je omogućeno da očevi mogu da "preuzmu" od majki porodiljsko odsustvo, ali tek kada beba napuni tri meseca.
Majka tada može da se vrati na posao, a brigu o bebi preuzima otac i koristi odsustvo radi nege deteta.
U situacijama kada otac preuzima bolovanje od majke prilažu se skoro ista dokumenta koja prilaže i majka za otvaranje porodiljskog.
Jedini izuzetak je sporazum u pisanoj formi između njega i supruge o tome da majka prenosi bolovanje radi nege deteta na supruga, odnosno oca deteta.
Broj očeva koji koriste "porodiljsko odsustvo" povećava se svake godine, ali je to povećanje neznatno.
Nekoliko je razloga za to - očevi nisu upoznati da im je ta mogućnost dostupna, ali i oni koji su upoznati ne koriste to pravo često iz zbog kulturološkim obrascima koji u našoj zemlji preovlađuju, a po kojima je majka ta koja je odgovorna za brigu o detetu.
"Brinimo o deci zajedno"
Istraživanje "Brinimo o deci zajedno", koje je sprovela SeConS grupa za razvojnu inicijativu, u kome je učestvovalo 305 zaposlenih žena i muškaraca iz javnog i privatnog sektora, pokazalo je da većina ispitanika (79,4 odsto) smatra da je ipak majka ta koja treba da koristi čitavo odsustvo, ili bar njegov veći deo.
Interesantno, da je tog mišljenja čak 47 odsto žena. Tek jedna petina ispitanika (20,3 odsto) smatra da oba roditelja treba da ga koriste podjednako.
Kao jedan od glavnih razloga zašto majka treba da koristi čitavo odsustvo, u 46,6 odsto slučajeva navodi se dojenje, a potom sledi tradicija.
Trećina ispitanika smatra da majke tradicionalno imaju glavnu odgovornost za podizanje dece.
Nešto više od petine učesnika u istraživanju (21,5 odsto) veruje da majke bolje vaspitavaju decu nego očevi, petina smatra da je razlog fiziološka i emotivna povezanost majke i deteta, a svaki deseti ispitanika da je bolje da majke ostaju sa decom jer očevi više zarađuju.
Zaposleni u državnom sektoru češće nego zaposleni u privatnom sektoru opisuju svoje preduzeće kao nepodsticajno za korišćenje roditeljskog odsustva od strane očeva (93 odsto u državnom, naspram 82 odsto u privatnom sektoru).
Milica Vesković Anđelković sa Odeljenja za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu kaže da je savremeni muškarac, u periodu kada postaje otac, u nezavidnom položaju jer sa jedne strane ima primere svojih očeva gde su negovane tradicionalne vrednosti, gde se otac doživljavao kao neko ko hrani porodicu, a majka brine o deci.
"Sada se oni nalaze pred novim izazovima, gde se na neki način očekuje da otac bude uključen u odgajanje dece. Zbog toga su oni malo zbunjeni - imaju jedan primer iz primatnih porodica, a sada se od njih očekuju neke druge stvari. Međutim, istraživanja pokazuju da se mlađi muškarci danas osvešćuju i imaju potrebu da učestvuju u odgajanju dece", kaže ona.
Vesković Anđelković: Mnogi ne znaju da mogu da koriste porodiljsko odsustvo
Dodaje da muškarci danas nisu ni upućeni u prava koja imaju i to je jedan od razloga zašto ne koriste porodiljsko bolovanje.
"Kada bi znali koja su njihova prava, verujem da bi više njih koristilo tu mogućnost. Nisu tu samo u pitanju očevi, već i majke. Roditelji ne znaju dovoljno koja su njihova prava na radnom mestu kada se ostvare u ulozi roditelja", navodi ona.
Dodaje i da su tradicionalni odnosi još uvek očuvani u neformalnoj komunikaciji među muškarcima, te da neki doživljavaju odlazak na porodiljsko bolovanje kao opadanje muškosti.
"Iz tog razloga se ne usuđuju da govore o tome i da uzimaju porodiiljsko bolovanje. Još uvek kada kažete da je muškarac otišao na porodiljsko bolovanje kod jednog dela javnosti to može izazvati podsmeh, osudu... Imamo i dalje primere da se muškost dokazuje tako što se izbegava čuvanje dece, kuvanja, kućnih poslova. Poslovi se i dalje dele na muške i ženske", navodi ona.
Dodaje da Srbija još uvek nije na nivou partnerskih odnosa, kao zemlje Zapadne Evrope, gde se odlazak tate na "porodiljsko odsustvo" smatra poželjnim i prihvaćenim.
"Još uvek nismo prošli kroz tu tranziciju i prihvatanja rodnih uloga koje su drugačije nego što su nekada bile. I dalje postoji potreba da muškarac bude odvojen od kućnih zaduženja. Mora se priznati da mlađe generacije sve više prihvataju jednakost u partnersskim odnosima i smatraju da oba roditelja trebada budu podjednako uključena u podizanje dece. Ako oboje doprinosimo finansijski domaćinstvu onda briga o deci i svi kućni poslovi treba da budu jednako podeljeni", priča ona.
Kako je u ostalim evropskim zemljama
Skandinavske zemlje prednjače što se tiče uključenosti učeva u podizanje dece.
U Norveškoj očevi mogu da koriste 46 nedelja odsustva sa posla s punom platom ili 56 nedelja sa 80 odsto plate. U Švedskoj roditelji dobijaju odusustvo u trajanju od 12 meseci, od čega istovremeno bolovanje za oba roditelja je dva meseca, a ostatak mogu da podele.
Očevi mogu da iskoriste odsustvo i da budu kod kuće šest meseci do detetove sedme godine.
Ima zemalja koje blagonaklono gledaju na one koji su se odlučili da uzmu porodiljsko odsustvo.
Primera radi, u Švedskoj se to upisuje i u biografiju i smatra se da je prednost kada se traži neki drugi posao. Švedska je još 1974. godine uvela "roditeljsko" odsustvo umesto "materinskog". Čak se smatra da je muškarac koji provede više od 60 dana sam sa detetom idealan kandidat za rad pod pritiskom i stresom.
Osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg koristio je 2017. godine dva meseca odsustva kako bi bio uz suprugu kada su dobili drugo dete.
Pravo na "porodiljsko odsustvo" iskoristio je u delovima, mesec dana odmah, a mesec dana nekoliko meseci po rođenju.
I izvršni direktor Tvitera Parag Agraval dospeo je na naslovne strane medija prošle godine kada je objavio da uzima "nekoliko nedelja" roditeljskog odsustva nakon rođenja svog drugog deteta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Šta su Multipraktik i zvučni nameštaj: Više od šperploče
16.05.2025.•
1
Nastao kao odgovor na potrebu za kvalitetnijim materijalom, Multipraktik danas nadilazi funkciju obične šperploče, a iza njega stoji neobična priča koja počinje u jednoj garaži u Senti.
Šestogodišnjeg sina za kaznu na Noć veštica hteo da ostavi u šumi, a vukao ga i kolima 100 metara
14.05.2025.•
0
Sud u francuskom gradu Nansiju osudio je na 18 meseci uslovne zatvorske kazne čoveka koji je želeo da kazni svog sina tako što ga je za Noć veštica ostavio u šumi.
U Japanu u poslednjih skoro 50 godina nije bilo ovoliko malo dece
05.05.2025.•
0
Iako se Japan bori da preokrene trend pada stope rađanja, broj dece u Japanu smanjuje se 44. godinu zaredom, dostigavši ove godine novi rekordno nizak nivo, pokazali su podaci vlade te zemlje.
Više je razloga zbog kojih bebi glava može biti vruća, evo kada to treba da zabrine
04.05.2025.•
0
Ako ste nedavno postali roditelji, verovatno ste primetili da vaša beba ponekad ima vruću glavu. Ovo može biti prilično alarmantno, posebno ako prvo pomislite na groznicu.
Španija zabranila registraciju dece rođene surogat majčinstvom u inostranstvu
04.05.2025.•
1
Španska vlada zabranila je svojim ambasadama i konzulatima da registruju decu rođenu surogat materinstvom u inostranstvu.
Da podstakne rađanje više beba: Mađarska doživotno oslobodila poreza na dohodak majke dvoje dece
30.04.2025.•
4
Mađarski parlament je velikom većinom usvojio paket zakona o naknadama za majke, kojim se doživotno oslobađaju poreza na dohodak majke sa najmanje dvoje dece.
Deca su možda naporna kada stalno pitaju "zašto", ali je važno da ih ne prekidate - evo zašto
27.04.2025.•
0
Roditelji znaju koliko iscrpljujuće može biti kada dete postavi dvadeset pitanja "zašto" u pola sata. Ipak, koliko god ta faza bila izazovna, ona je izuzetno važna za razvoj deteta.
Stopa nataliteta u SAD porasla - zahvaljujući majkama starijim od 40
27.04.2025.•
2
Posle godina poražavajućih naslova o smanjenju nataliteta u svetu, stopa nataliteta u SAD je neznatno porasla 2024. godine, prema preliminarnim podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Namirnice koje ne bi trebalo da dajete vašim mališanima
27.04.2025.•
0
Kada se radi o ishrani dece, vrlo je važno znati koju hranu treba davati, a koju je bolje izbegavati do određenih godina.
Porođaj carskim rezom u Turskoj je zabranjen, osim u izuzetnim slučajevima
27.04.2025.•
0
Tursko ministarstvo zdravlja zabranjuje planirane carske rezove u klinikama.
VIDEO: Jednostavan trik za zamršene kablove
26.04.2025.•
0
Koliko puta vam se desilo da izvučete kabl iz fioke, torbe ili džepa i otkrijete da je pretvoren u čvor na kom bi vam i mornari pozavideli?
Naučnici otkrili pravi razlog zašto bebe udaraju u stomak
13.04.2025.•
0
Udaranje bebe u stomak je nešto što svaka trudnica očekuje. Potresi su takođe pokazatelj da trudnoća napreduje kako treba.
Deca sve duže žive sa roditeljima: Sociološkinja i etnolog o tome šta sve doprinosi tom trendu
13.04.2025.•
5
Najnovija studija Republičkog zavoda za statistiku o životu mladih u Srbiji otkrila je zabrinjavajuće trendove koji ukazuju na sve kasnije osamostaljivanje mlađih generacija.
Ako nekad mešate imena svoje dece, čak ih zovete i po imenu kućnih ljubimaca - to je normalno
13.04.2025.•
0
Iako vam se deca mogu rugati zbog toga, mešanje njihovih imena, čak i muških sa ženskim, izuzetno je uobičajeno.
Italija menja lične karte: Vraća se oznaka "roditelj" umesto "majka" i "otac"
10.04.2025.•
1
Vrhovni sud Italije je presudio da će u italijanske lične karte biti vraćena oznaka "roditelj", umesto "otac" ili "majka", kako bi se sprečila diskriminacija istopolnih parova.
Naizgled neobične pojave kod novorođenčadi koje su zapravo sasvim normalne
06.04.2025.•
0
Određena ponašanja i pojave kod tek rođenih beba poput grgljanja ili čestog kijanja njihovim roditeljima možda mogu delovati čudno i neobično, međutim, ona su sasvim normalan deo razvoja.
Zabrinjavajući trend: Sve više prvaka dolazi u školu u pelenama
06.04.2025.•
4
Prva generacija dece rođene tokom pandemije 2020. godine u nekim zemljama već kreće u školu, a učitelji širom Evrope upozoravaju na zabrinjavajući trend.
RZS: Srbija u trećoj deceniji depopulacije, sve više vanbračnih parova i jednoroditeljskih porodica
30.03.2025.•
4
Srbija je u trećoj deceniji depopulacije, odnosno smanjenja broja stanovnika, u kojoj dominira negativan prirodni priraštaj, ali je značajan i doprinos negativnog migracionog salda.
Analiza pokazala: Ove zemlje su najbolje za porodice i odgoj dece
23.03.2025.•
0
Dok na pomen odgoja dece mnogi najboljima smatraju skandinavske zemlje, na prvom mestu Remitly-eve top liste država za porodice iznenađujuće se našla Šri Lanka, a na osnovu istraživanja niza faktora.
Studija pokazala: Bebe pamte više nego što mislite
23.03.2025.•
0
Prve godine života period su intenzivnog učenja, ali ljudi se toga obično ne sećaju, što je pojava poznata kao infantilna amnezija.
Deci nikad ne treba braniti ovih 10 stvari
23.03.2025.•
0
Podsticati decu da isprobavaju nove stvari, uče i razvijaju se gradi njihovo samopouzdanje i otpornost i pomaže im da postanu baš onakvi ljudi kakve bi roditelji hteli.
Komentari 10
lemi
mik
Ja sam oba puta uzeo po 2 nedelje godisnjeg kada su nam se rodila deca. Ako Bog da, bice i treci put :)
Shimmy
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar