Oko 20.000 turista iz Srbije posetilo Tursku, nema zaraženih koronom

Oko 20.000 turista iz Srbije boravilo je ovog leta u Turskoj i među njima nije bilo prijavljenih slučajeva zaraze koronavirusom, izjavio je danas za Tanjug ambasador Srbije u Ankari Zoran Marković.
Oko 20.000 turista iz Srbije posetilo Tursku, nema zaraženih koronom
Foto: Pixabay
On navodi da je u poslednja 24 sata u Turskoj registrovan 1.491 novi slučaj zaraze koronom, dok je od posledica infekcije preminulo 26 osoba, a nagli porast zaraženih u toj zemlji pripisuje se nedavnom obeležavanju praznika Kurban bajrama i većem broju turista.
 
Marković navodi da je broj zaraženih u Turskoj, koji je prethodnih dana skočio na oko 1.500 dnevno, posledica i toga što je više od milion turskih građana boravilo u Bodrumu, najposećenijoj regiji za domaći turizam.
 
"Bodrum se bitno razlikuje od antalijske regije i najsličniji je grčkom konceptu turizma. U antalijskoj regiji, gde uglavnom letuju naši građani, svaki hotel ima svoju plažu namenjenu isključivo gostima i tu su šanse za zaražavanje znatno manje", objašnjava Marković.
 
Dodaje da se epidemiološka situacija u Turskoj ne razlikuje mnogo od drugih država, posebno onih u kojima je, kako kaže, turizam jedna od osnovnih privrednih grana, i ističe da su u toj zemlji preduzete maksimalne mere predostrožnosti kako bi se širenje zaraze svelo na minimum, pre svega u turističkim destinacijama.
 
"Do danas nismo dobili informaciju da se neko od naših građana razboleo ili da je završio u bolnici. Ko dođe zdrav u neki od hotela u Turskoj, sve su šanse da se zdrav i vrati u svoju zemlju, pod pretpostavkom da ne napušta hotel i plažu. Rizik uvek postoji ako se obilaze šoping molovi ili otvorene tržnice kao što je Kapali čaršija u Istanbulu ili slična mesta", kaže Marković.
 
Pohvalio je nadležne organe u Srbiji i agencije koje organizuju dolazak naših turista u Tursku što su, kako kaže, ozbiljno shvatili preporuku da građani na letovanje ne kreću bez putnog osiguranja koje podrazumeva i lečenje od posledica zaraze koronom.
 
"Time smo na neki način sprečili neprijatne situacije s kojima smo se susretali u Grčkoj kada je našim građanima bilo dozvoljeno da letuju u toj zemlji", navodi Marković.
 
Turistička sezona u Turskoj, kao i u većini zemalja, počela je sa velikim zakašnjenjem, a najveći broj hotela u antalijskoj regiji je otvoren 24. jula za praznik Kurban bajram. Prema procenama turskog ministarstva turizma, oko 15 miliona turista je ove godine prošlo kroz Tursku, a sezona je, kaže Marković, daleko ispod očekivanja, posebno u poređenju sa prethodnom godinom koja se smatrala rekordnom i kada je u toj zemlji boravilo između šest i sedam miliona turista samo iz Rusije.
 
"Onda se može se zamisliti koji su gubici u turističkom sektoru. U antalijskoj regiji trenutno je otvorena jedna trećina hotela, a situacija najviše podseća na leto 2016. godine, posle neuspelog puča", navodi ambasador.
 
Od početka epidemije vriusa Kovid-19 u Turskoj je registrovano 264.000 obolelih od virusa Kovid-19 , a preminulo je 6.209 pacijenata. Marković navodi da je epidemijom korona virusa trenutno najugroženiji jugoistok zemlje i gradovi kao što su Dijarbakir i Mardin, a u toj regiji pojedina manja mesta su u karantinu. U celoj Turskoj, u zatvorenom i na otvorenom, obavezno je nošenje maski, a kazna za nepoštovanje te mere je 900 lira što je oko 110 evra.
 
"Sve proslave i manifestacije koje podrazumevaju bliske kontakte traju sat vremena, a od pre dva dana i starijima od 65 godina ograničeno je prisustvo na sahranama i svadbama", kaže Marković.
 
Dodaje da je u Turskoj bilo mnogo rasprava povodom početka nove školske godine, ali da je odlučeno da se od 1. septembra krene sa onlajn nastavom, a da od 21. septembra počne nastava u školama.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja