Kako se rešiti lošeg zadaha?

Zadah iz usta vrlo je neprijatan problem koji otežava socijalne kontakte, a izaziva ga bakterija koja se nalazi na spoljašnjoj strani jezika između zuba. 

Zadah iz usta vrlo je neprijatan problem koji otežava socijalne kontakte, a izaziva ga bakterija koja se nalazi na spoljašnjoj strani jezika između zuba.

Najčešće je izazvan oralnom higijenom, no nekad je usko povezan i s poremećajima funkcija želuca.

Čest razlog lošeg zadaha je dehidracija. Ako ne pijete dovoljno vode, bakterije počinju brže da se šire. Mikrobi posebno uživaju u ostacima hrane između zuba. Loš zadah izaziva i razgradnja mrtvih ćelija na jeziku i ustima. Stoga nemojte da zaboravite na redovnu hidrataciju koja neutralizuje bakterije.

Protiv zadaha delotvoran je cink koji ubija bakterije u ustima i sprečava upalu. Ovaj mineral takođe podstiče imunitet i neutralizuje mikroorganizme. Zato većina tečnosti za ispiranje usta i grla sadrže upravo cink. Ako vas muči zadah, jedite namirnice bogate cinkom poput semenki bundeve.

Ponekad loš zadah nije posledica samo loše oralne higijene, već poremećene ravnoteže crevne flore. Reševanje ovog problema pomažu i namirnice koje sadrže probiotike. Nutricionisti preporučuju jogurt, mleko s kulturama Lactobacillusa ili fermentisanu hranu. Ove namirnice bogate su dobrim bakterijama. Takođe, pokušajte stari trik: izmešati jabukovo sirće s čašom vode. Popijte ovaj miks pre jela koji pomaže zdravlju sistema za varenje.

Šta je dobro protiv zadaha?

Žvakanje komorača tradicionalno koristi protiv lošeg zadaha budući da je prepun antibakterijskih i antimikrobnih svojstava. Dakle, nekoliko puta tokom dana žvaćite kašičicu komorača koji pomaže proizvodnji pljuvačke. Protiv zadaha možete žvakati i listove sveže mente.

Cimet sadrži eterično ulje koje delotvorno neutralizuje loš zadah i ubija bakterije. Za lečenje lošeg zadaha pomoću cimeta, skuvajte kašičicu cimeta s vodom. Dodajte lovor i kardamon. Nakon vrenja, procedite tečnost i koristite je za ispiranje usta. Ispirajte dva puta dnevno dok loš dah nestane.

Osim ovih prirodnih lekova protiv zadaha, treba naglasiti da je važno i da izbacite kafu i cigarete i da redovno posećujete zubara. Zubni konac takođe je odličan borac protiv lošeg zadaha. Čistite zube koncem barem jednom dnevno. Time ćete se osloboditi viška hrane nakupljene između zuba i bakterija koje izazivaju neprijatnee mirise.

  • 07.04.2015 09:39
    Nega usne duplje
    Zbog svojstava koje Aloja vera poseduje njeno delovanje je još važnije kada deluje unutar našeg organizma, na taj način kao prvo dezinfikuje našu usnu duplju, a tokom pranja zuba hraljivi elementi same Aloje se ugradjuju u mikropore na našim zubima i čuvaju zdravlje naših zuba iznutra, od zivca, korena ka spolja.Pogodna je i za vegeterijance jer ne sadrži nikakve životinjske nusproizvode. www.alojavera.wordpress.com
  • lekar

    04.04.2015 16:33
    savet
    Ukoliko imate ovakav problem, uradite test na Helikobakter pilori. Ako je pozitivna, leci se antibioticima, uz naravno nadzor lekara. Ona je cesto uzrok zadaha iz usta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?