Šta je gerontofobija i kako je prepoznati?

Strah od starenja, odnosno gerontofobija, iracionalan je strah koji može da bude propraćen raznim telesnim ili psihičkim promenama.
Šta je gerontofobija i kako je prepoznati?
Foto: Pixabay
Osoba koja ima ovaj strah može da se boji sopstvene starosti i problema koje starost donosi ili može da se boji drugih starih osoba.
 
Zašto se javlja strah od starenja?
 
Strah od starenja se neretko javlja kod mlađih osoba, a nastaje kao posledica učenja u detinjstvu, odnosno preuzetog ponašanja od roditelja ili zbog određene doživljene traume povezane sa starijim ljudima.
 
Na primer, negativna razmišljanja roditelja o starijim ljudima mogu da utiču na formiranje negativnih stavova deteta, a isto tako i prisustvo male dece na sahranama može na njih da ostavi dugoročnu traumu.
 
Kako prepoznati strah od starenja?
 
Gerontofobija može da se prepozna po drugačijem odnosu osobe prema starim ljudima. Nekada ova osoba neće hteti ni da priča o starosti, a često će izbegavati bilo kakvo druženje sa nekim starijim od sebe.
 
Isto tako, ova osoba može da ima i napade panike i izraženu anksioznost kod samog spominjanja starosti, a imaće strah i od sopstvenog starenja.
 
Osobe koje se boje starenja mogu da budu potpuno zdrave, ali ih pomisao na starenje užasava i budi niz telesnih simptoma poput gubitka apetita, gubitka kose, depresije, nemogućnosti racionalnog razmišljanja, ubrzanog disanja i znojenja.
 
Može se javiti i strah od promene izgleda, kod muškaraca od ćelavosti, zatim strah od gubitka samostalnosti i usamljenosti, bolesti, kao i strah od odlaska u dom za stara lica i na kraju strah od smrti.
 
Takođe, osobe koje imaju strah od starenja na starenje gledaju kao na manu koju žele da uklone.
 
Kako se tretira strah od starenja?
 
Kao i svaka fobija i ova može da se tretira uz stručnu pomoć i psihoterapiju. Pomoći može bihevioralno-kognitivna terapija, ali i određeni lekovi.
 
Najvažnije je da osoba prihvati starenje kao normalan proces i nauči da živi s tim. Takođe, mogu biti od pomoći i neki saveti kako uživati u životu, napraviti određene promene i samim tim srećno stariti, bez straha.
  • mimi

    11.08.2021 13:29
    @Igor
    I ja sam to mislila. Sada sam na brzinu proverila. Izgleda da gerontofobija ima dva značenja. Jedno je strah od starijih ljudi, a drugo strah od starenja. A termin geraskofobija se odnosi isključivo na strah od starenja.
    Tako sam ja shvatila. Nisam stručnjak za to pa uzmi ovo objašnjenje s rezervom.
  • leona

    10.08.2021 08:04
    Zove se: ponašaj se prema starijim kao što to rade u Srbiji
  • Igor

    09.08.2021 21:47
    Mislio sam da je to kao homofobija, ali sa starcima umesto gejeva. Kako se onda zove mržnja/netrpeljivost prema starcima?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Sve manje obolelih od gripa

U Srbiji je od 29. aprila do 5. maja prijavljeno 3.218 slučajeva oboljenja sličnih gripu, saopštio je Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.